Buty legendarnego Pre sprzedane za krocie na aukcji Sotheby's

Buty Nike Oregon Waffle, ze słynną podeszwą zaprojektowaną przez szefa firmy Nike na gofrownicy żony, które należały do znakomitego biegacza Steve'a Prefontaine'a, osiągnęły najwyższą cenę na aukcji pamiątek sportowych Invictus Part II zorganizowanej przez dom aukcyjny Sotheby's w Nowym Jorku.

Buty legendarnego Pre sprzedane najdrożej na aukcji Sotheby's Sotheby's
Buty Nike Oregon Waffle Steve'a Prefontaine'a sprzedane na aukcji Sotheby's (fot. Sotheby's)

Dom aukcyjny Sotheby’s podczas dwuczęściowej, zakończonej w czwartek, 15 września, aukcji Invictus wystawił na licytację 17 artefaktów związanych z gwiazdami różnych dyscyplin sportu. Wśród przedmiotów, które trafiły na sprzedaż, znalazła się piłka podpisana przez baseballowych mistrzów Babe Rutha i Jackie Robinsona, kij hokejowy, którym 9-krotny MVP NHL Wayne Gretzky grał podczas swego ostatniego meczu w karierze, buty gwiazd tenisa Sereny Williams i Rafaela Nadala, kufi wielkiego pięściarza Muhammeda Ali, czy koszulka Michaela Jordana z pierwszego meczu finałów NBA w 1998 roku.

Na liście wystawionych na licytację pamiątek znalazły się również buty Nike Oregon Waffle, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników aukcji. Eksperci Sotheby’s szacowali, że buty znajdą nabywcę za cenę około 250 tys. dolarów, ostatecznie jednak zostały sprzedane za 163 tys. dolarów, czyli blisko 770 tys. złotych, osiągając najwyższą cenę z wszystkich przedmiotów oferowanych w drugiej części aukcji.

Tym, co czyni tę parę butów tak wartościową, jest fakt, że należała ona i była używana przez legendę biegania długodystansowego Steve’a Prefontaine’a, który zginął w wypadku samochodowym u progu swojej wielkiej kariery sportowej. Sotheby's uważa jednak, że ​​buty reprezentują coś większego. Jak napisano w opisie produktu na stronie aukcyjnej: „Te Oregon Waffle to pierwsza para butów Pre, która kiedykolwiek została sprzedana publicznie, co jest szczególnie godne uwagi, jeśli wziąć pod uwagę trwały wpływ, jaki wywarł on na jedną z najbardziej kultowych firm obuwniczych na świecie: Nike”.

Chociaż Steve Prefontaine zginął tragicznie w wieku zaledwie 24 lat, to jemu przypisuje się największy wpływ na eksplozję popularności biegania w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. I choć minęło blisko pół wieku od jego śmierci, Pre wciąż inspiruje miliony ludzi na cały świecie. Jego śmierć biegacze porównywali do równie przedwczesnej śmierci Johna Lennona.

Buty legendarnego Pre sprzedane najdrożej na aukcji Sotheby's Sotheby's
Buty Nike Oregon Waffle Steve'a Prefontaine'a sprzedane na aukcji Sotheby's (fot. Sotheby's)

Trenując pod okiem Bowermana i asystenta trenera Billa Dellingera, Pre zdobył siedem tytułów mistrzowskich akademickiej ligi NCAA – trzy w biegach przełajowych i cztery w biegach na 3 mile. 14 razy ustanawiał rekordy USA na różnych dystansach. Pre, który podczas każdego startu dawał z siebie wszystko, dziewięciokrotnie złamał barierę 4 minut na w biegu na 1 milę, dwadzieścia pięć razy przebiegł 2 mile w czasie poniżej 8:40 i przy dziesięciu różnych okazjach notował czas poniżej 13:30 w biegach na 5000 metrów. W chwili śmierci należały do niego wszystkie amerykańskie rekordy w biegach na dystansie od 2000 do 10 000 metrów. W 1972 roku, mając zaledwie 21 lat, wystąpił na olimpiadzie w Monachium, zajmując 4. miejsce w biegu na 5000 metrów.

Firma Nike, założona w 1964 roku jako Blue Ribbon Sports przez trenera lekkoatletyki i narciarstwa biegowego Billa Bowermana oraz biznesmena Phila Knighta z University of Oregon, jest obecnie firmą z listy Fortune 500 i największą na świecie firmą obuwniczą. Na aukcji Invictus Part II wystawionych było kilka innych modeli butów Nike, w tym pary należące do gwiazdy koszykówki LeBrona Jamesa, tenisistów Serenę Williams i Rafaela Nadala, ale zostały one sprzedane za zaledwie ułamek ceny zielono-żółtej pary butów Pre, wyprodukowanych około 1975 roku.

Zobacz także: Butoholicy: pasja biegania, obsesja kupowania

Pre był pierwszym ambasadorem marki Nike w historii, a ponieważ używał darmowej odzieży i obuwia sponsorującej go firmy, został ukarany przez Amatorski Związek Lekkiej Atletyki. który wymagał wówczas od sportowców utrzymania statusu amatora i odrzucenia wszelkiego wsparcia finansowego i materialnego, jeśli chcieli brać udział w zawodach na najwyższym poziomie, takich jak igrzyska olimpijskie. Jego walka o prawo zawodników do zarabiania pieniędzy na własnych osiągnięciach sportowych pomogła utorować drogę do rozwiązań korzystnych dla innych sportowców, w tym takich gwiazd, jak LeBron James, który w wieku zaledwie 18 lat podpisał z Nike kontrakt sponsorski na całe życie o wartości 1 miliarda dolarów.

Buty legendarnego Pre sprzedane najdrożej na aukcji Sotheby's Sotheby's
Buty Nike Oregon Waffle Steve'a Prefontaine'a sprzedane na aukcji Sotheby's (fot. Sotheby's)

Sprzedane na licytacji buty Pre mają waflową podeszwę zewnętrzną, jedną z pierwszych dużych innowacji Nike, wymyśloną i wyprodukowaną przez Bowermana przy użyciu gofrownicy swojej żony. Pewnego ranka, jedząc gofry na śniadanie, Bill spojrzał na urządzenie i wpadł na pomysł, że użyje go do stworzenia podeszew do butów. Bowerman wlał gumę do gofrownicy i stworzył podeszwę z bieżnikiem o strukturze gofra, który gwarantował użytkownikom większą przyczepność, pozwalając bezpieczniej i szybciej biegać na różnych nawierzchniach.

Poza tym buty posiadają nylonową cholewkę w kolorach żółtym i zielonym, charakterystycznych dla University of Oregon, którego barwy reprezentował Steve Prefontaine i gdzie narodziła się firma Nike, oraz oryginalne sznurowadła i niebieskie wkładki. Naszywka z oryginalnym logo Nike znajduje się na języku tylko prawego buta – z drugiego została usunięta.

Buty Nike Oregon Waffle należące do Steve’a Prefontaine’a nie są jednak ani pierwszą, ani najdroższą parą tego wczesnego modelu Nike sprzedaną na licytacji. W 2019 roku pewien kolekcjoner zdecydował się wydać aż 437 500 dolarów, aby zdobyć parę legendarnego modelu Nike Waffle Racing „Moon Shoe” – pobity został w ten sposób rekord świata w kategorii najwyższej ceny wylicytowanej za pojedynczą parę butów sportowych.

Tym, co sprawia, że te buty są tak cenne, jest ich historia: buty Nike Waffle Racing „Moon Shoe” zostały wyprodukowane w 1972 roku w liczbie zaledwie 12 par. Cały tuzin został przekazany biegaczom uczestniczącym w kwalifikacjach olimpijskich przed igrzyskami w Monachium.

AF

REKLAMA
}