Eliud Kipchoge wystartuje w Maratonie Berlińskim!

Rekordzista świata i dwukrotny mistrz olimpijski w maratonie po czterech latach znów wystartuje w Maratonie Berlińskim. Kenijczyk 25 września zmierzy się na ulicach Berlina między innymi ze zwycięzcą ostatniej edycji tego biegu, Guyem Adolą z Etiopii.

Eliud Kipchoge wystartuje w Maratonie Berlińskim! Getty Images
Eliud Kipczoge ustanawia nowy rekord świata w maratonie podczas Berlin Marathon 2018 (fot. Getty Images)

Eliud Kipchoge jesienią weźmie udział w kolejnym dużym maratonie - Kenijczyk pojedzie do Niemiec, aby 25 września ścigać się w Maratonie Berlińskim. Będzie to jego piąty start w tej imprezie, podczas której w 2018 roku ustanowił rekord świata w maratonie z czasem 2:01:39. W stolicy Niemiec przegrał tylko raz, w swoim debiucie w tych zawodach w 2013 roku, kiedy finiszował na drugim miejscu za plecami Wilsona Kipsanga, który został wówczas rekordzistą świata (2:03:23).

„Berlin to najszybsza trasa, to tam człowiek może pokazać swój potencjał do przekraczania granic” – powiedział Eliud Kipchoge w komunikacie prasowym.

37-letni kenijski biegacz startował w tym roku tylko raz, ale potwierdził, że jest w wysokiej formie – w marcu wygrał maraton w Tokio z czasem 2:02.40, który jest nowym rekordem tej trasy. Dwa zwycięstwa Kipchoge odniósł również w dwóch ubiegłorocznych startach – w kwietniu 2021 wygrał maraton w holenderskim Enschede, a w sierpniu zdobył tytuł mistrza olimpijskiego w Sapporo.

Warto przeczytać: Eliud Kipchoge: Lekcja od filozofa

Kipchoge jest nie tylko rekordzistą świata w maratonie, ale również pierwszą osobą, która przebiegła dystans maratonu w czasie poniżej dwóch godzin. Jego rezultat 1:59:40, ustanowiony w Wiedniu w październiku 2019 roku, nie został oficjalnie uznany, ponieważ impreza nie spełniała warunków określonych dla rywalizacji sportowej.

Kipchoge we wrześniu będzie chciał pokonać zwycięzcę zeszłorocznego Maratonu Berlińskiego, Guye'a Adolę z Etiopii, który powiedział, że jest podekscytowany czekającą go walką z wielkim rywalem.

„Bardzo się cieszę, że wróciłem na BMW Berlin-Marathon, aby bronić tytuł z zeszłego roku – powiedział Adola. - Zawsze mam dobre przeczucia dotyczące tego biegu, bo to był mój debiutancki maraton, a ten czas nadal jest moim rekordem życiowym. W tym roku postaram się pobiec jeszcze szybciej i osiągnąć czas poniżej 2:03:00”.

Dyrektor Maratonu Berlińskiego Mark Milde jest zadowolony z faktu, że może powitać na starcie zarówno Eliuda Kipchoge, jak i Guye'a Adolę: „Bardzo się cieszymy, widząc tych wyjątkowych sportowców biegnących w BMW Berlin-Marathon. Taki pojedynek jest zawsze świetną reklamą dla biegania w ogóle”.

Maraton Berliński to jeden z sześciu największych maratonów na świecie, tworzących World Marathon Majors - pozostałe to maratony w Bostonie, Chicago, Londynie, Nowym Jorku i Tokio. Organizatorzy spodziewają się, że w tegorocznym maratonie ulicami Berlina pobiegnie 45 tysięcy osób z około 150 krajów świata. Zapisy zostały już zamknięte, ale chętni wciąż mogą wystartować w tych zawodach, zapewniając sobie miejsce na liście startowej za pośrednictwem partnerów charytatywnych biegu oraz touroperatorów.

„Berlin publiczność będzie kibicować wszystkim uczestnikom, bez względu na to, czy są dwukrotnymi mistrzami olimpijskimi, czy maratońskimi nowicjuszami” – zapewnia dyrektor Mark Milde.

Zobacz także:

AF

REKLAMA
}