Eric Leon Ndiema i Wiktoria Kaluzna wygrali 8. Cracovia Półmaraton Królewski

W 8. edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego triumfowali faworyci tegorocznego biegu: Kenijczyk Eric Leon Ndiema (1:02:09) i Ukrainka Wiktoria Kaluzna (1:12:26). Kenijczyk tym samym poprawił swoje osiągnięcie z 2019 roku, kiedy to w 6. odsłonie imprezy zajął drugie miejsce z czasem o 6 sekund gorszym. Dla Ukrainki to natomiast drugie zwycięstwo w Krakowie w tym miesiącu – dwa tygodnie wcześniej zwyciężyła w 15. Biegu Trzech Kopców.

Eric Leon Ndiema i Wiktoria Kaluzna wygrali 8. Cracovia Półmaraton Królewski Szymon Gruchalski / ZIS Kraków
fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – Organizatora biegu

Wielką chrapkę na wygraną miał rodak zwycięzcy David Kiprono Metto – mógł zostać pierwszym zawodnikiem, który w jednym roku wygra wszystkie zawody Królewskiej Triady Biegowej (był najlepszy w 19. Cracovia Maratonie i 15. Biegu Trzech Kopców). Przez większość dystansu Kenijczycy biegli razem, jednak w końcówce Ndiema zdołał uciec Metto i na metę zameldował się z 28-sekundową przewagą (czas Metto – 1:02:37). Czas zwycięzcy pozwolił też na odebranie czeku na 12 tys. zł, czyli – zgodnie z regulaminem zawodów premiującym dobre wyniki – o 2 tys. zł więcej niż podstawowa nagroda za wygranie biegu.

Podium uzupełnił trzeci z Kenijczyków – Paul Tiongik (1:03:11). Jako czwarty finiszował pierwszy Polak – Mateusz Kaczor. Tegoroczny srebrny (w półmaratonie) i brązowy (w biegu na 10 km) medalista mistrzostw Polski, trzeci zawodnik 15. Biegu Trzech Kopców nie krył jednak zadowolenia ze swojego rezultatu – czas 1:03:31 to jego nowy rekord życiowy na dystansie 21,0975 km. Jako piąty do mety dotarł ubiegłoroczny triumfator, Witalij Szafar z Ukrainy (1:04:53).

Wśród kobiet drugie miejsce zajęła Kenijka Beatrice Cherono (1:14:06). Trzecia była aktualna brązowa medalistka mistrzostw Europy z Monachium w maratonie drużynowo, zwyciężczyni Cracovia Półmaratonu Królewskiego sprzed roku i najlepsza Polka – Monika Jackiewicz (1:15:38). Tuż za podium uplasowała się triumfatorka kilku krakowskich biegów, w tym tegorocznego Cracovia Maratonu, reprezentująca Mołdawię Lilia Fiskowicz (1:15:43). Znakomite, piąte miejsce wywalczyła natomiast mieszkająca w Krakowie Beata Popadiak (1:17:12).

Wielką satysfakcję z minięcia linii mety w Tauron Arenie Kraków miało w sumie 5807 z 5844 pochodzących z 39 krajów uczestników niedzielnego półmaratonu, którzy stanęli na starcie (pakiety odebrało natomiast 6135 z 6795 opłaconych osób z 45 krajów). Dla 556 z nich oznaczało to również, że zdobyli Królewską Triadę Biegową 2022 za ukończenie 19. Cracovia Maraton, 15. Biegu Trzech Kopców i 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego.

Kompletne wyniki 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego znajdują się TUTAJ.

W ramach 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego rozegrano też Mistrzostwa Polski Fizjoterapeutów, Nauczycieli i Leśników w Półmaratonie. Razem z półmaratończykami sprzed Tauron Areny Kraków wystartowali również uczestnicy rywalizacji na 5 km pod hasłem „Biegiem do Igrzysk”. Najszybsi okazali się Ukrainiec Bogdan Semenowicz i Białorusinka Swietłana Sanko.

Eric Leon Ndiema i Wiktoria Kaluzna wygrali 8. Cracovia Półmaraton Królewski Szymon Gruchalski / ZIS Kraków
fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – Organizatora biegu

Zwycięzca tegorocznych Biegu Nocnego na 10 km i 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego finiszował na płycie głównej w największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce po 14 minutach i 38 sekundach, wyprzedzając triumfatora poprzedniej odsłony towarzyszącego Cracovia Półmaratonowi Królewskiemu biegu na 5 km – Olimpijskiej Piątki – Adama Czerwińskiego (czas 14:49). Trzeci był kolejny z Ukraińców – Sergii Szewczenko (czas 14:56). Dobrze spisali się prowadzący zajęcia w ramach projektu "Trenuj w Krakowie!" Patryk Marmon (5. miejsce) i trzykrotny olimpijczyk, medalista mistrzostw świata i Europy w chodzie sportowym, Grzegorz Sudoł (14. lokata).

Triumfatorka zmagań wśród kobiet pokonała 5 km w 16 minut i 14 sekund, a podium uzupełniły żona zwycięzcy Natalia Semenowicz (czas 16:23; również najlepsza w tegorocznym Biegu Nocnym na 10 km, a druga w 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego) oraz Polka Natalia Bielak (czas 16:26).

W biegu zapowiadającym największą przyszłoroczną imprezę sportową w Polsce – Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 wystartował prezes zarządu spółki odpowiadającej za organizację tego wydarzenia – były znakomity sprinter Marcin Nowak, który wraz z dyrektorem zarządu Infrastruktury Sportowej w  Krakowie i 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego Krzysztofem Kowalem i radym Sejmiku Małopolskiego Rafałem Kosowskim wręczył medale i nagrody najlepszym zawodnikom.

Na starcie Biegiem do Igrzysk stanęło 505 uczestników, a na mecie zameldowało się 498 z nich. Szczegółowe wyniki można znaleźć TUTAJ.

W sobotę, „na przystawkę” przed niedzielnymi 8. Cracovia Półmaratonem Królewskim i rywalizacją na 5 km pod hasłem „Biegiem do Igrzysk”, prawie 1100 najmłodszych miłośników biegania wzięło udział w Mini Mini Kraków Run. „Szkraby”, „Gagatki”, „Ancymony”, „Urwisy” i „Małolaty” w wieku od 3 do 13 lat (roczniki 2009-2019) biegały na pięciu dystansach – od 100 do 500 metrów. Nie było pomiaru czasu i klasyfikacji – liczył się sam udział w zabawie na sportowo. Wszyscy uczestnicy otrzymali specjalne koszulki, a na mecie medale - oby były motywacją do rozwijania sportowej pasji i kolejnych startów, a kiedyś udziału w „dorosłych” biegach.

Przy Tauron Arenie Kraków, gdzie odbywały się zmagania dzieciaków, działała też specjalna strefa EKO oraz atrakcji i animacji przygotowanych m.in. przez jednostki miejskie i służby mundurowe. Na młodych biegaczy czekały też ciekawe upominki od partnerów wydarzenia.

CP

REKLAMA
}