Gorce Ultra-Trail 2022 z nowymi dystansami

Już w pierwszy weekend sierpnia trasami przez Gorczański Park Narodowy i jego okolice pobiegną uczestnicy 7. Międzynarodowego Festiwalu Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail. Organizatorzy przygotowali w tym roku dla biegaczy aż trzy nowe dystanse, m.in. pożądany przez doświadczonych ultrasów bieg na 100 mil. Bazą imprezy będzie, jak co roku, Ochotnica Dolna, gdzie zlokalizowane zostały start i meta większości zawodów.

Gorce Ultra-Trail 2022 z nowymi dystansami Idea Photography
fot. Idea Photography

Siódma odsłona festiwalu Gorce Ultra-Trail, która zaplanowana została na dni 5-7 sierpnia, będzie wyjątkowa: organizatorzy przygotowali aż trzy nowe dystanse, co oznacza, że zawodnicy mogą wybrać spośród aż 8 biegów i dystansów od 5 do 163 km. Jedną z nowości jest pożądana od lat przez doświadczonych ultrasów trasa o długości 100 mil (163 km), na której biegacze będą mieli za zadanie “zdobycie” aż 7 słynnych wież widokowych!

7. Gorce Ultra-Trail - nowe dystanse:

 • GUT 163 km, czyli Bieg 7 Wież - ponad 7700 m przewyższenia, wieże widokowe, z którymi zmierzą się zawodnicy to: Lubań, Magurki, Gorc, Mogielica, Modyń, Suchy Groń (Koziarz) i Radziejowa. Wejście obowiązkowe - tylko na wieżę na Lubaniu!

 • GUT 33 km - dystans pośredni między znanymi dotychczas trasami 20 i 48 km, dla tych, którzy mają za sobą niejeden półmaraton w górach, ale na dystans ultra jeszcze nie czują się gotowi.

 • GUT 5 km - najkrótszy z dystansów festiwalu z metą w Lubaniu, a w jego ramach 14. Mistrzostwa Polski PZLA w biegu górskim na krótkim dystansie.

Trasy biegów Gorce Ultra-Trail prowadzą przez 2 powiaty (nowotarski i limanowski), 6 gmin (Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Mszana Dolna, Dobra, Niedźwiedź i Kamienica) i 3 nadleśnictwa, a trasa koronnego dystansu GUT 102 biegnie przez Gorczański Park Narodowy i jest objęta ścisłym limitem zawodników ze względu na ochronę przyrody parku.

Tradycyjnie już zawodnicy pobiegną w okolicach legendarnych wież widokowych. Na mocnych podbiegach i szybkich zbiegach zawodnicy mijać będą leśne okolice, górskie potoki i szczere pola, wszystko ze wspaniałym widokiem na majestatyczne Tatry.

"Jak wynika z doniesień biegaczy, jednym z najatrakcyjniejszych elementów tras letniego Gorce Ultra-Trail są górskie potoki, które schładzają rozgrzane przez wysiłek ciała. Bieganie w górach to wyjątkowa przygoda, która daje szansę każdemu zmierzyć się ze swymi słabościami i  odkrywać pokłady wewnętrznej mocy!" - piszą organizatorzy w komunikacie prasowym.

Gorce Ultra-Trail 2022 z nowymi dystansami Jacek Deneka
fot. Jacek Deneka / Ultra Lovers

Charakterystyczna dla GUT jest oprawa muzyczna: “z serc płynąca muzyka” podhalańskich Górali. Przyjazd w Gorce to także doskonała okazja do poznania smaku lokalnych produktów i degustacji potraw serwowanych przez przesympatyczne Panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Na listach startowych GUT z roku na rok pojawia się coraz większa liczba biegaczy z gmin, na terenie których odbywa się festiwal. Mieszkańcy Ochotnicy Dolnej, Kasinki, Krościenka i Mszany coraz chętniej wychodzą z roli li tylko obserwatorów wydarzenia i sami stają na linii startu!

"Wskazuje to na aktywizację sportową mieszkańców okolicznych wsi, co jest ważnym krokiem w stronę utrzymania zdrowia i dobrej formy fizycznej. Rokrocznie wzrasta także liczba wolontariuszy z regionu, szczególnie dzieci i młodzieży" - podkreślają organizatorzy.

Pakiet startowy Gorce Ultra-Trail

W ramach pakietu startowego każdy biegacz otrzyma chustę z logo wydarzenia GUT 2022, imienny numer startowy, pamiątkowy medal na mecie za ukończenie biegu, upominki od partnerów imprezy, punkty żywieniowe (szczegóły w Regulaminie), specjalnie przygotowane na GUT piwo OWCA RUN od partnera GUT - Browaru Podgórz, a także wodę i posiłki na trasie oraz mecie biegu.

Podczas VII Międzynarodowego Festiwalu Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail na biegaczy i osoby towarzyszące czekać będą również liczne atrakcje w Miasteczku Biegowym. Będzie można skosztować m.in. wyjątkowych kulinariów ochotnickich przygotowanych przez sympatyczne Panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz odwiedzić stoiska z lokalnymi produktami. W miasteczku biegowym stanie Garminobus wiodącego producenta urządzeń biegowych - na stoisku firmy Garmin będzie możliwość zapoznania się z licznymi nowościami tej marki.

Gorce Ultra-Trail 2022 z nowymi dystansami Jacek Deneka
fot. Jacek Deneka / Ultra Lovers

 

Zapisy na Gorce Ultra-Trail

Rejestracja uczestników online prowadzona jest do 22 lipca na stronie b4sportonline.pl/Gorce_Ultra_Trail, ale zapisać się będzie można również w trakcie festiwalu, w Biurze Zawodów w Ochotnicy Dolnej.

Harmonogram startów Gorce Ultra-Trail

piątek, 5 sierpnia 2022

 • GUT 5 km - bieg pod górę, w stylu alpejskim, 14. Mistrzostwa Polski w biegu górskim na krótkim dystansie;
 • GUT 163 km Bieg 7 Wież - ponad 7700 m przewyższenia, dla bardziej doświadczonych biegaczy ultra;

sobota, 6 sierpnia 2022 - dzień ultra i "prawie"

 • GUT 102 km - ok. 4250 m przewyższenia, dla zaawansowanych zawodników;
 • GUT 84 km - ok. 4030 m przewyższenia, dla biegaczy zaawansowanych, ale czujących, że “setka to jeszcze za wcześnie”;
 • GUT 48 km - ok. 2380 m przewyższenia, dla średnio zaawansowanych biegaczy i debiutantów ultra;
 • GUT 33 km - ok. 1570 m przewyższenia, dla tych, którzy nie czują się jeszcze na siłach, żeby pobiec na dystansie ultra, ale 20 km “to już za mało”;

niedziela, 5 sierpnia 2022 - dzień "krótki"

 • GUT 20 km Ochotnica Challenge - piękna trasa dla szybkich biegaczy lub górskich debiutantów, z punktem kontrolnym na gorczańskiej wieży;
 • GUT 12 km - doskonały dystans na początek biegowej przygody, zwłaszcza, że trasa po krótkim podejściu prowadzi głównie w dół, wprost na metę w Ochotnicy Dolnej;

Szczegółowe informacje o zawodach znajdziecie na oficjalnej stronie GUT gorceultratrail.pl, a najnowsze wiadomości dotyczące wydarzenia są na bieżąco umieszczane na festiwalowym fanpage'u facebook.com/gorceultratrail.

AF

REKLAMA
}