Lista all-time polskich biegaczy, którzy złamali 2:30 w maratonie

Przedstawiamy listę wszystkich polskich biegaczy, którzy złamali w maratonie magiczną barierę 2 godzin i 30 minut. Liczące ponad pół tysiąca nazwisk zestawienie z charakterystyczną dla siebie skrupulatnością przygotował Tadeusz Dziekoński z Komisji Statystycznej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Polscy faworyci w biegach na igrzyska w Rio de Janeiro Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska
fot. Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska

Tadeusz Dziekoński, zwany również Wielkim Mierniczym, gdyż dokonuje pomiarów tras biegów, aby mogły uzyskać certyfikat PZLA i World Athletics, wykonał tytaniczną pracę, przygotowując zestawienie wszystkich polskich biegaczy, którym udało się przynajmniej raz ukończyć bieg maratoński  w czasie poniżej 2 godzin i 30 minut.

Na liście all-time w maratonie znajduje się 517 osób, przy czym każdy biegacz wpisany jest na nią tylko raz z najlepszym uzyskanym przez siebie czasem. Pierwsze miejsce należy oczywiście do rekordzisty Polski Henryka Szosta, który w 2012 roku zajął drugie miejsce w maratonie Lake Biwa w japońskim Otsu z wynikiem 2:07:39.

Warto zauważyć, że poniżej czasu 2 godzin i 10 minut, poza Henrykiem Szostem, zeszło tylko trzech innych polskich biegaczy - są to Grzegorz Gajdus (2:09:23 w 2003 roku), Antoni Niemczak (2:09:41 w 1990 roku) oraz Leszek Bebło (2:09:42 w 1995 roku).

Jak wynika z zestawienia, najszybszym maratonem w Polsce jest bezdyskusyjnie Maraton Dębno, podczas którego swoje rekordy życiowe poniżej 2:30 ustanowiło aż 138 polskich biegaczy. Na drugim miejscu znalazł się Wrocław (49 życiówek), na trzecim Warszawa (40 wyników), a tuż za podium Otwock (27 rezultatów). Na piątym miejscu znalazła się pierwsza zagraniczna lokalizacja, a jest nim oczywiście Berlin, gdzie swój „personal best” do czasu poniżej 2:30 wyśrubowało 21 maratończyków.

Źródłem danych wykorzystanych do stworzenia tego zestawienia były przede wszystkim zbiory własne Tadeusza Dziekońskiego, ale także Kalendarz Polskiego Stowarzyszenia Biegów, serwisy internetowe PZLA i Polskiego Stowarzyszenia Biegów, maratonypolskie.pl, enduhub.com.pl, maratonczyk.pl oraz strony poszczególnych maratonów.

Jednocześnie autor zestawienia apeluje o zgłaszanie mu wszelkich zauważonych nieścisłości oraz innych uwag związanych z listą all-time drogą mailową na adres [email protected] (sugerujemy przesyłać na ten adres również podziękowania i gratulacje).

Przy okazji przypominamy, że w naszym artykule Top 10: Najlepsze wyniki w maratonie na świecie i w Polsce znajdziecie również zestawienia 10 najszybszych maratonek i maratończyków w kraju i na świecie, 10 najlepszych wyników w historii maratonu kobiet i mężczyzn oraz historię rekordów świata w maratonie.

RW

Zobacz również:
REKLAMA
}