Nieoficjalne rekordy świata na dystansie Ironmana w Dreźnie! (video)

Norweg Kristian Blummenfelt i Brytyjka Katrina Matthews wykręcili w niedzielę rekordowe czasy podczas zawodów triathlonowych Pho3nix Sub7 / Sub8 Project w niemieckim Dreźnie. Celem było złamanie historycznych barier na dystansie pełnego Ironmana.

Nieoficjalne rekordy świata na dystansie Ironmana w Dreźnie! (video) ASICS
fot. ASICS

Rekordowe wyniki, czyli złamanie bariery 8 godzin w rywalizacji mężczyzn oraz 7 godzin w zawodach kobiet, udało się osiągnąć na specjalnie przygotowanej trasie Dekra Lauritzring. W Pho3nix Sub7 / Sub8 Project Powered by Zwift wzięło udział czworo czołowych triathlonistów świata, którzy ścigali się na zamkniętej trasie, walcząc nie tylko z czasem i dystansem, ale i z palącym słońcem oraz temperaturą sięgającą 30 stopni Celsjusza. Przypomnijmy, że pełny dystans Ironmana składa się z 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze oraz 42,195 km biegu.

Uczestnicy wyścigu korzystali z pomocy pacemakerów, dozwolony był również drafting. Większość wyścigu odbywała się na torze do sportów motorowych, a w rywalizacji wzięło udział dwoje ambasadorów marki ASICS - Kristian Blummenfelt oraz Katrina Matthews.

28-letni norweski triathlonista, który jest aktualnym mistrzem olimpijskim w triathlonie oraz mistrzem świata w triathlonie na dystansie Ironman, przekroczył linię mety z historycznym wynikiem 6:44:25', łamiąc barierę Sub7 jako pierwszy zawodnik w historii. Nieco ponad 3 minuty za nim finiszował reprezentant Wielkiej Brytanii Joe Skipper (6:47:36').

"Ten wynik jest efektem ciężkiej pracy oraz poświęcenia. Przekroczyłem granicę zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Jestem bardzo zadowolony, dlatego chciałbym podziękować wszystkim, którzy wspierali mnie podczas zawodów. To było jedyne w swoim rodzaju wydarzenie na ultraszybkiej trasie i z ogólnie świetnymi warunkami, które pozwoliły mi zrealizować plan oraz skutecznie podjąć wymagające wyzwanie" – powiedział Kristian Blummenfelt.

Nieoficjalne rekordy świata na dystansie Ironmana w Dreźnie! (video) ASICS
fot. ASICS

Nieosiągalną dotychczas barierę Sub8 wśród kobiet przełamała natomiast Brytyjka Matthews, dwukrotna mistrzyni Ironman, która okazała się lepsza od Szwajcarki Nicoli Spirig o niecałe 3 minuty (7:34:19'). Brytyjka osiągnęła łączny czas 7:31:54').

"Mam w sobie wiele emocji, ale przede wszystkim czuję wdzięczność za wynik, na który złożyła się fantastyczna praca całego zespołu. Wiedziałam, do czego jestem zdolna, ale zobaczenie czasu na mecie z siódemką zamiast ósemki z przodu jest po prostu szalone. Brakuje mi słów, aby to opisać" – stwierdziła Katrina Matthews.

Ze względu na charakter imprezy, wyniki nie zostały zatwierdzone przez światowe federacje. Sportowcy podlegali natomiast przepisom antydopingowym WADA.

Zobacz skrót zawodów Pho3nix Sub7 / Sub8 Project Powered by Zwift:

Wyniki zwycięzców Pho3nix Sub7 / Sub8

Kristian Blummenfelt: 6:44:25

  • pływanie: 48:21
  • jazda na rowerze: 3:24:22
  • bieganie: 2:30:50

Katrina Matthews: 7:31:54

  • pływanie: 54:43
  • jazda na rowerze: 3:50:06
  • bieganie: 2:46:09

AF

REKLAMA
}