Polak biegnie 1000 km, by zebrać pół miliona złotych dla dzieci z nowotworami

Ultramaratończyk Szymon Makuch od 15 września biegnie 50 kilometrów dziennie w ramach projektu KarakoRUN 2022 przez Hindukusz, Karakorum i Himalaje. W sumie do pokonania ma ponad 1000 kilometrów, ale cel biegu jest prawdziwie szlachetny i motywujący - Szymon chce zebrać pół miliona złotych na zakup sprzętu do leczenia dzieci z nowotworami.

Polak biegnie 1000 km, by zebrać pół miliona złotych dla dzieci z nowotworami Adrian Dmoch
Szymon Makuch na trasie KarakoRUN 2022 (fot. Adrian Dmoch)

Wrzesień to miesiąc świadomości onkologii dziecięcej, dlatego właśnie 15 września Szymon Makuch, który 3 lata temu w pojedynkę w 11 dni pokonał 600 kilometrów przez Islandię, rozpoczął swoją kolejną samotną, ekstremalną podróż pod hasłem KarakoRUN 2022.

Tym razem dystans do pokonania to ponad 1000 km, a trasa biegu wiedzie trasa wiedzie przez trzy największe łańcuchy górskie na świecie: Hindukusz, Karakorum i Himalaje. Jest to pierwsza na świecie próba pokonania trasy z Chitral przez Gilgit, Skardu aż do Naran. Każdego dnia ultramaratończyk przebiega 50 kilometrów.

Każdy bieg Szymona jest wyjątkowy, bo każdy ma cel charytatywny. Na Islandii biegł dla chorego na postępujący zanik mięśni – dystrofię Duchenne’a - 15-letniego Kacpra. Tym razem sportowiec biegnie na rzecz dzieci pod opieką fundacji Herosi, czyli dzieci z oddziału onkologicznego przy Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Polak biegnie 1000 km, by zebrać pół miliona złotych dla dzieci z nowotworami Adrian Dmoch
Szymon Makuch na trasie KarakoRUN 2022 (fot. Adrian Dmoch)

Za zebrane pieniądze zakupiony zostanie mikroskop śródoperacyjny, niezwykle przydatny przy operacjach onkologicznych, bo poprawia jakość i precyzję zabiegu, a także pozwala na dotarcie do nawet najmniejszych zmian i usunięcie ich z odpowiednim marginesem.

Koszt zakupu tego sprzętu wynosi około 500 000 zł.

"Szymon wierzy, że jego zmagania z tą trasa są nieporównywalne ze zmaganiami, jakimi muszą stawić czoła dzieciaki walczące z nowotworem" - mówią organizatorzy towarzyszącej biegowi zbiórki w portalu Pomagam.pl.

Polak biegnie 1000 km, by zebrać pół miliona złotych dla dzieci z nowotworami Adrian Dmoch
Szymon Makuch na trasie KarakoRUN 2022 (fot. Adrian Dmoch)

Trasa wyprawy, podzielona na 50 kilometrowe odcinki, rozciąga się przez majestatyczną krainę lodowców w Baltistan, szlakiem ze spektakularnym widokiem na K2 i Broad Peak nieopodal Skardu, w stronę Nanga Parbat słynną drogą Karakorum Highway, i przez przełęcz Batogah na wysokości ponad 4000 metrów do Naran, gdzie przewidziany jest koniec wyprawy.

Każdy może wesprzeć charytatywny cel wyprawy Szymona, wpłacając dowolną kwotę na zbiórkę na stronie pomagam.pl/karakorun2022. Datki można wpłacać również za pośrednictwem serwisu PayPal: paypal.com/donate/?hosted_button_id=5LVKZT6DX4X26.

Zobacz także: Polak biegnie 2500 km do Barcelony, by chronić dzieciaki przed nałogami

AF

Zobacz również:
REKLAMA
}