Po pandemicznej przerwie powraca Gala Polskiej Transplantologii „Drugie Życie”. 13 maja w Hotelu Gołębiewski w Wiśle zostaną uhonorowane osoby i instytucje, które zdaniem kapituły nagród szczególnie zasłużyły się dla polskiej medycyny transplantacyjnej.
Podczas Gali odbywającej się tradycyjnie dzień przed Biegiem po Nowe Życie na scenie pojawią się nagrodzeni w kategoriach: Osobowość polskiej transplantologii, Aktywni dla transplantacji, Media o transplantacji, Aktywni po transplantacji oraz Rok w polskiej transplantacji. Zostanie także wręczona nagroda specjalna Biegu po Nowe Życie. Już po raz szósty wyróżnienia przygotował jeden
z najwybitniejszych polskich artystów-grafików Andrzej Pągowski.
Nagrody „Drugiego Życia” w minionych latach otrzymali między innymi nieżyjący już prof. Marian Zembala – kardiochirurg, jeden z pionierów polskiej transplantologii i wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, prof. Adam Maciejewski – jeden z najwybitniejszych na świecie chirurgów rekonstrukcyjnych i mikronaczyniowych, który przeprowadził pierwszą w Polsce operację przeszczepienia twarzy, oraz prof. Wiesław Jędrzejczak, który jako pierwszy w Polsce dokonał udanych przeszczepów szpiku kostnego.
"Gala jest ważną częścią Biegu po Nowe Życie, a Bieg po Nowe Życie, jako całość, ważną częścią Wisły – mówi burmistrz miasta Tomasz Bujok. - Wydarzenie na trwałe wrosło w krajobraz miasta, jego idee są nam bliskie i nie wyobrażam sobie, by mogło odbywać się gdzie indziej. To przecież u nas wszystko się zaczęło".
"Zawsze podkreślam, że Bieg po Nowe Życie to wyjątkowy projekt, z którym jesteśmy związani od samego początku, czyli od 2011 roku. Hotel Gołębiewski, jak zawsze, z radością przyjmuje organizatorów biegu i zaproszonych gości - wszystkich tych, którym na sercu leży dobro polskiej transplantologii. Tych, którzy przyjechali do Wisły, by wspólnie wspierać świadome dawstwo narządów" - dodaje Jarosław Brożyna, dyrektor Hotelu Gołębiewski w Wiśle.
20. Bieg po Nowe Życie rozpocznie się 14 maja o godz. 15 na rynku w Wiśle. Jedną z osób po przeszczepieniu, która wystartuje w Wiśle, jest Tomasz Zieliński. Można go nazwać „weteranem” Biegu po Nowe Życie. w 2000 roku dowiedział się, że ma marskość wątroby spowodowaną wirusem żółtaczki. Okazało się, że jedynym ratunkiem dla niego jest transplantacja wątroby. Został umieszczony na aktywnej liście osób oczekujących na przeszczep. W 2011 roku przeszedł transplantację wątroby. Przed zabiegiem jego stan był taki, jakby miał 90 lat, męczył się po kilkunastu krokach. Po przeszczepieniu po 6 tygodniach wrócił do normalnego życia i jako pierwszy Polak z przeszczepioną wątrobą pokonał maraton.
NŻ