Sport obniża zapisane w genach ryzyko cukrzycy i chorób serca

Najnowsze badania prowadzone przez siedem lat na bliźniętach jednojajowych dostarczają kolejnych dowodów na to, że uprawianie sportu i dbanie o sprawność fizyczną może znacząco obniżyć ryzyko chorób metabolicznych, nawet jeśli jest to rodzinne.

Sport obniża zapisane w genach ryzyko cukrzycy i chorób serca Lucy-Ann
fot. Lucy-Ann/Pixabay.com

Badanie opisane w periodyku „Scientific Reports”, przeprowadzone z udziałem 70 par bliźniąt, wykazało, że chociaż ćwiczenia fizyczne nie mogą zmienić Twojego kodu DNA ani zapisanego w genach ryzyka choroby, to mogą zmienić sposób, w jaki ciało odczytuje sekwencję DNA, pomagając obniżyć ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby metaboliczne, nawet jeśli występują one wśród Twoich krewnych.

Naukowcy przyjrzeli się zarówno aktywności fizycznej o umiarkowanej, jak i o intensywnej intensywności i chociaż obie formy uprawiania sportu poprawiły funkcje komórkowe, bardziej dynamiczne ćwiczenia przyniosły znacząco lepsze rezultaty.

Ponieważ ćwiczenia mogą dawać bardzo różne efekty w przypadku różnych osób, trudno jest uogólniać potencjalne korzyści – chyba że uda Ci się zrekrutować do swojego badania bliźnięta jednojajowe. Tak właśnie było w przypadku badań przedstawionych w czasopiśmie „Scientific Reports”

Badanie służyło ocenie wpływu ćwiczeń na 70 par bliźniaków jednojajowych w okresie siedmiu lat. Ponieważ bliźnięta były genetycznie identyczne i czynniki i dorastały w tym samym środowisku, łatwiej było określić, w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na obniżenie ryzyka różnych chorób, aż do poziomu molekularnego. Wyniki tych badań są szczególnie cenne, ponieważ poziom aktywności fizycznej bliźniaków w tych parach był różny.

Zobacz także: Przychodzi biegacz do lekarza: 12 poważnych pytań

Te osoby z par bliźniąt, które były bardziej aktywne, wykazywały mniej objawów chorób metabolicznych, takie jak nadmiar tkanki tłuszczowej w talii, wysoki poziom cholesterolu, wysoki poziom cukru we krwi i podwyższone ciśnienie krwi. Oznacza to, że w ich przypadku ryzyko zespołu metabolicznego, czyli stanu, który może prowadzić do udaru mózgu, cukrzycy typu 2 i chorób serca, jest niższe.

Zdaniem głównego autora badania, dr Michaela Skinnera, biologa z Washington State University, jednym z powodów, dla których ćwiczenia poprawiają zdrowie metaboliczne, jest to, w jaki sposób aktywność fizyczna powoduje zmiany epigenetyczne.

Jak wyjaśnia dr Skinner w rozmowie z Runner’s World, epigenetykę definiuje się jako czynniki molekularne wokół DNA, które regulują sposób włączania i wyłączania genów. Zasadniczo epigenetyka określa, w jaki sposób Twoje ciało odczytuje sekwencję DNA.

W przeciwieństwie do samego kodu DNA, który jest niezmienny, czynniki epigenetyczne mogą być znacząco modyfikowane przez zachowania związane ze stylem życia. Na przykład poprzednie badania opisane w „Epigenomics” wykazały, że wzorce epigenetyczne mogą się zmieniać z powodu diety, palenia tytoniu, zanieczyszczeń środowiska, pracy na nocnych zmianach i stresu psychicznego. Te badania również wspominają o ćwiczeniach, ale ostatnie badania pozwoliły głębiej zbadać, jak rozległe mogą być zmiany dzięki większej aktywności fizycznej.

„Ponieważ badaliśmy bliźniaki, usunięta została zmienna genetyczną – mówi Skinner. – Zaobserwowaliśmy, że czynniki środowiskowe, takie jak aktywność fizyczna, wpływają na jednostkę, zmieniając funkcje komórkowe poprzez epigenetykę. Tak więc, kiedy osoba ćwiczy, zmienia swoją epigenetykę, a to zmienia ekspresję genów”.

Zobacz także: Genetyka biegania. Czy istnieje „DNA biegacza”?

Rezultatem jest poprawa funkcji komórkowych, dodaje naukowiec - przykładowo ciało może zmienić miejsce przechowywania tłuszczu lub sposób regulacji ciśnienia krwi. Skinner powiedział, że badania wykazały, że zarówno umiarkowana, jak i intensywna aktywność fizyczna wpłynęła na epigenetykę, ale intensywna aktywność miała bardziej dramatyczny i znaczący efekt.

Podsumowując, nawet jeśli w Twojej rodzinie występują choroby metaboliczne, możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca lub cukrzycę typu 2, koncentrując się na takich zachowaniach związanych ze stylem życia, które zwiększają moc epigenetyczną. Regularne wybieranie bardziej energicznych aktywności nie zmieni Twoich genów, ale może mieć znaczący wpływ na ich działanie.

Warto przeczytać: Maszyna do biegania. Jak działa ciało biegacza?

RW

Zobacz również:
REKLAMA
}