Badanie opisane w periodyku „Scientific Reports”, przeprowadzone z udziałem 70 par bliźniąt, wykazało, że chociaż ćwiczenia fizyczne nie mogą zmienić Twojego kodu DNA ani zapisanego w genach ryzyka choroby, to mogą zmienić sposób, w jaki ciało odczytuje sekwencję DNA, pomagając obniżyć ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby metaboliczne, nawet jeśli występują one wśród Twoich krewnych.
Naukowcy przyjrzeli się zarówno aktywności fizycznej o umiarkowanej, jak i o intensywnej intensywności i chociaż obie formy uprawiania sportu poprawiły funkcje komórkowe, bardziej dynamiczne ćwiczenia przyniosły znacząco lepsze rezultaty.
Ponieważ ćwiczenia mogą dawać bardzo różne efekty w przypadku różnych osób, trudno jest uogólniać potencjalne korzyści – chyba że uda Ci się zrekrutować do swojego badania bliźnięta jednojajowe. Tak właśnie było w przypadku badań przedstawionych w czasopiśmie „Scientific Reports”
Badanie służyło ocenie wpływu ćwiczeń na 70 par bliźniaków jednojajowych w okresie siedmiu lat. Ponieważ bliźnięta były genetycznie identyczne i czynniki i dorastały w tym samym środowisku, łatwiej było określić, w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na obniżenie ryzyka różnych chorób, aż do poziomu molekularnego. Wyniki tych badań są szczególnie cenne, ponieważ poziom aktywności fizycznej bliźniaków w tych parach był różny.
Zobacz także: Przychodzi biegacz do lekarza: 12 poważnych pytań
Te osoby z par bliźniąt, które były bardziej aktywne, wykazywały mniej objawów chorób metabolicznych, takie jak nadmiar tkanki tłuszczowej w talii, wysoki poziom cholesterolu, wysoki poziom cukru we krwi i podwyższone ciśnienie krwi. Oznacza to, że w ich przypadku ryzyko zespołu metabolicznego, czyli stanu, który może prowadzić do udaru mózgu, cukrzycy typu 2 i chorób serca, jest niższe.
Zdaniem głównego autora badania, dr Michaela Skinnera, biologa z Washington State University, jednym z powodów, dla których ćwiczenia poprawiają zdrowie metaboliczne, jest to, w jaki sposób aktywność fizyczna powoduje zmiany epigenetyczne.