The best of RW 2022: ludzie i wydarzenia

Historia najszybszego maratonu na świecie. Opowieść o Indianinie, który po wypadku został ultrasem. Człowiek, który przebiegł 4000 km wokół Polski. Ultramaraton, na którym zginęło 21 biegaczy. Amulety, od których zależą sukcesy w bieganiu. Oto 10 artykułów z kategorii Ludzie oraz Biegi opublikowanych w 2022 roku, które cieszyły się na polskiej stronie magazynu Runner's World największą popularnością.

The best of RW 2022 shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Analizując statystyki naszej strony internetowej, można dojść do wniosku, że biegacze to taki typ ludzi, którzy do swojej sportowej pasji podchodzą holistycznie - interesuje ich dosłownie wszystko, co jest z bieganiem związane. Dlatego nie dziwi nas wcale, że w zestawieniu najbardziej popularnych artykułów z kategorii Ludzie  oraz Biegi za 2022 rok są zarówno historie znanych i nieznanych biegaczy, opowieści o niezwykłych biegowych wyczynach i wyjątkowym maratonie, jak i żartobliwa analiza roli amuletów w życiu biegacza.

Nie wdając się w przydługie wstępy, niniejszym zapraszamy do lektury artykułów o biegaczach i biegach, które opublikowaliśmy w ubiegłym roku na polskiej stronie Runner's World i które najbardziej Was zainteresowały.

Ultras z plemenia Nawaho i border collie, który go uratował Shaun Price
fot. Shaun Price

Nr 10: Indianin, który po wypadku odkrył swoje powołanie

Ponad rok temu Eli Neztsosie znalazł się 110 km od najbliższego miasta, prawie 60 km od najbliższej stacji benzynowej i 5 km od swego konia, kiedy nad arizońską pustynią zapadły ciemności. Słońce zachodziło szybciej niż się spodziewał i robiło się coraz zimniej. Sprawdził baterię w telefonie – trzy procent. By dotrzeć do konia w tę bezksiężycową noc, farmer musiał skorzystać z umiejętności biegacza. Jego kowbojki ślizgały się na kamieniach, a dżinsy plątały nogi jak gumowe taśmy...

Przeczytaj artykuł "Ultras z plemienia Nawaho i border collie, który go uratował"

Dean Karnazes: Wciąż kocham biegać, a moją metą będzie trumna Getty Images
fot. Getty Images

Nr 9: Zajrzyj w duszę i umysł ikony biegów ultra

Ojciec chrzestny biegów ultra startował zarówno na topiących podeszwy piaskach Doliny Śmierci, jaki i mrożącym powietrze w płucach Biegunie Południowym. Ma na koncie takie wyczyny, jak 50 maratonów przebiegniętych w ciągu 50 kolejnych dni w 50 amerykańskich stanach, a nawet bieg non stop na dystansie 350 mil. I choć stawał na podium najbardziej prestiżowych zawodów biegowych na świecie, nawet on nie może wygrać z upływającym czasem. Jednak dzięki „arenie do wewnętrznego rozwoju”, jaką są biegi ultra, jest też nieco mądrzejszy i silniejszy. I, jak odkryliśmy podczas spotkania z nim, wcale nie odpoczywa w bujanym fotelu.

Przeczytaj artykuł "Dean Karnazes: Wciąż kocham biegać, a moją metą będzie trumna"

Fastpacking: bieganie trailowe, trekking i przygoda w jednym archiwum prywatne
Lily Dyu podczas fastpackingu na włosko-szwajcarskim szlaku Monte Rosa (fot. archiwum prywatne)

Nr 8: Pakuj się i ruszaj biegiem w świat!

Przed Tobą kręta, wąska ścieżka wije się wokół srebrzystego zbocza, zanim zniknie na zamglonym szczycie. W czasie wspinaczki rumor osuwających się kamieni przyciąga Twój wzrok do grupy kozic, które jakimś cudem utrzymują się na stromym zboczu. Kto by nie chciał mieć takiej przyczepności?

Ze szczytu masz niesamowity widok na dolinę z błyszczącą taflą jeziora. A potem wbiegasz do lasu, wręcz frunąc po pachnącej sosnową żywicą wąskiej ścieżce. Plecak jest lekki i dopasowany, ale nogi ciężkie po kilku dniach na szlaku, a głowa pełna obrazów z tej przygody.

Dla każdego biegacza, który kocha zatapiać się w dzikiej, przepięknej przyrodzie, nie może być nic lepszego. Witaj w świecie fastpackingu! Zaraz, zaraz, ale co to jest fastpacking?

Przeczytaj artykuł "Fastpacking: bieganie trailowe, trekking i przygoda w jednym"

Rekordowo szybka historia maratonu w Berlinie Peter Okwara / Unsplash
Mural w Nairobi w Kenii upamiętniający złamanie 2 godzin na dystansie maratonu, czego Eliud Kipchoge dokonał w październiku 2019 roku w Wiedniu, rok po ustanowieniu oficjalnego maratońskiego rekordu świata w Berlinie (fot. Peter Okwara / Unsplash)

Nr 7: Jak szybko biega się w Berlinie

Czy maraton w Berlinie jest najszybszym maratonem na świecie? Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że aż 11 rekordów świata na tym dystansie ustanowiono właśnie w stolicy Niemiec, to nie można mieć co do tego żadnych wątpliwości. Analizujemy naszpikowaną rekordami historię tego biegu, zastanawiając się, czy podczas kolejnej edycji kibice zgromadzeni na trasie Maratonu Berlińskiego znów będą świadkami najszybszego biegu wszech czasów.

Przeczytaj artykuł "Rekordowo szybka historia maratonu w Berlinie"

Czy przedstartowe rytuały i amulety rzeczywiście działają? Lucky If Sharp
W biciu życiówek skuteczniejsze od szczęśliwych skarpetek są tylko porządne treningi (fot. Lucky If Sharp)

Nr 6: Czy szczęście zapisane jest w skarpetkach?

Rytuały są nieodłączną częścią religijnych czy duchowych praktyk, ale przedstartowe rytuały to też ważna część sportowych wydarzeń. Większość biegaczy – od amatorów walczących o dominację w kategorii wiekowej, po zawodowców – nie kryje się ze swoimi dziwacznymi zachowaniami, które mają korzystnie wpłynąć na ich osiągnięcia. I nawet ma to sens.

Rywalizacja wiąże się z niepewnością. Zawody są pełne niewiadomych. Jak wypadnę na tle rywali? Czy pogoda będzie mi sprzyjać? Czy moje treningi były wystarczające? Rytuały pomagają eliminować część stresów, które są częścią rywalizacji sportowej. Ale czy te ekscentryczne działania, w których panuje duża dowolność, prowadzą do lepszych rezultatów?

Przeczytaj artykuł "Czy przedstartowe rytuały i amulety rzeczywiście działają?"

Natalia Kaczmarek w pogoni za rekordem Polski Katarzyna Milewska
Natalia Kaczmarek (fot. Katarzyna Milewska)

Nr 5: Jak Natalia Kaczmarek goni Irenę Szewińską

Postępy, jakie Natalia Kaczmarek robi w ciągu ostatnich dwóch lat, zadziwiają lekkoatletycznych ekspertów. Oczywiście, nie zawsze wszystko układa się dla niej idealnie, ale kiedy tak się dzieje, to czas w trakcie jej biegów jakby zwalniał. Dlatego jest dziś drugą, po Irenie Szewińskiej, Polką, która dystans 400 metrów przebiegła poniżej 50 sekund. Ale najbardziej zadziwiające jest to, że biegając na najwyższym światowym poziomie, w ciągu roku poprawiła swoją życiówkę o 0,84 sekundy. Gdzie są granice możliwości wicemistrzyni Europy Natalii Kaczmarek?

Przeczytaj artykuł "Natalia Kaczmarek w pogoni za rekordem Polski"

Długi, co wymyślił Maraton Poznań. Wspomnienie o Macieju Frankiewiczu archiwum rodzinne
Maciej Frankiewicz (fot. archiwum rodzinne)

Nr 4: O człowieku, który zrobił maraton w Poznaniu

16 czerwca 2009 roku. Za kilka dni wiceprezydent Poznania Maciej Frankiewicz ma wyjść ze szpitala w Śremie, w którym leczył się po pechowym upadku z konia. Chociaż doznał licznych zagrażających życiu obrażeń, w październiku zamierza wziąć udział w maratonie w stolicy Wielkopolski - podobnie jak we wszystkich dziewięciu poprzednich edycjach tego biegu. Niestety, nie zdąży zrealizować tych planów - niespodziewanie umiera nad ranem wskutek ciężkich powikłań po wypadku. W grudniu skończyłby zaledwie 51 lat.

Przeczytaj artykuł "Długi, co wymyślił Maraton Poznań. Wspomnienie o Macieju Frankiewiczu"

W 69 dni biegiem dookoła Polski Artur Kujawiński
fot. Artur Kujawiński

Nr 3: O biegaczu, który obiegł Polskę

Artur Kujawiński ma w nogach tysiące kilometrów. Takich biegaczy na świecie jest więcej, ale do tej pory nie było takiego, który pokonałby 4000 km bez dnia odpoczynku i sprawdził przy okazji, jak wygląda każdy skrawek polskiej granicy. A Arti to zrobił. W dodatku bez supportu – jedynie z 7-kilogramowym plecakiem na plecach. Wydaje się, że w tym przypadku mówić o nim „twardziel” to tak, jakby Usaina Bolta nazwać szybkim biegaczem.

Przeczytaj artykuł "W 69 dni biegiem dookoła Polski"

40 tys. km do setki wyjątkowego rekordzisty świata Marek Janiak
Władysław Angiel to utytułowany biegacz, ale biegowe dzieło życia wziąć jeszcze przed nim (fot. Marek Janiak / UltraPark Weekend)

Nr 2: O pilocie, który biega na niebotycznym poziomie

Pierwsze motto tej historii: nigdy nie jest za późno, żeby zacząć biegać i w bieganiu odnosić sukcesy. Drugie: nigdy nie jest za późno na śmiałe marzenia i wielkie  wyzwania. Poznajcie Władysława Angiela, emerytowanego pilota wojskowego, który po siedemdziesiątce zaczął biegać i robi to na niebotycznie wysokim poziomie - jest aktualnym rekordzistą świata w biegu 48-godzinnym w kategorii M-85. Ale celuje znacznie wyżej.

Przeczytaj artykuł "40 tys. km do setki wyjątkowego rekordzisty świata"

Ultra dramat w Kamiennym Lesie. Zginęło 21 biegaczy... zhouyousifang/Getty Images
Biegacze walczyli na 100-kilometrowej trasie przez górzysty, surowy teren Kamiennego Lasu wokół Żółtej Rzeki w chińskiej prowincji Gansu (fot. zhouyousifang/Getty Images)

Nr 1: Śmierć na górskim ultramaratonie

W biegu ultra Yellow River Stone Forest 100K wzięło udział 172 biegaczy. Biegacze walczyli na trasie przez górzysty, surowy teren Kamiennego Lasu wokół Żółtej Rzeki w chińskiej prowincji Gansu. Aż 21 z nich nigdy nie powróciło z niego do domu. Zawody w malowniczym Kamiennym Lesie, znanym ze spektakularnych stalagmitów i filarów, dla wszystkich uczestników z wymarzonego startu stał się horrorem. Niestety, bez happy endu.

Przeczytaj artykuł "Ultra dramat w Kamiennym Lesie. Zginęło 21 biegaczy..."

RW

Zobacz również:
REKLAMA
}