The best of RW 2022: trening, dieta, zdrowie

Przejrzeliśmy statystyki naszej strony internetowej, aby sprawdzić, które artykuły poświęcone treningowi, diecie i zdrowiu biegaczy opublikowane w 2022 roku zainteresowały Was najbardziej. Oto 10 tekstów z tych kategorii, które w ubiegłym roku cieszyły się największą popularnością.

The best of RW 2022 shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jak nie sabotować swoich treningowych wysiłków? Jak wolne bieganie zrobi z Ciebie demona szybkości? Jak pozbyć się bólu nerwu kulszowego? Co warto wiedzieć o metabolizmie? Jak przez wieki żywili się biegacze?

To tylko część pytań, na które znajdziesz odpowiedź w 10 artykułach z kategorii Trening, Zdrowie i Dieta, cieszących się na stronie internetowej Runner's World największą popularnością w 2022 roku. Jeśli jakimś cudem je przegapiłeś abo chcesz je przeczytać ponownie - oto one:

Trening do biegu na 5 km poniżej 30 minut dla początkujących Eric Ryan Anderson
fot. Eric Ryan Anderson

Nr 10: Złam 30 min na piątkę po 8 tygodniach biegania

Możesz się zdziwić, jak dużo osiągniesz w zaledwie 8 tygodni od dnia, w którym zaczniesz swoją przygodę z bieganiem. Z tym planem treningowym porządnie się zmęczysz, to prawda, ale Twoja ciężka praca przyniesie spektakularne rezultaty - przebiegniesz dystans 5 km w czasie krótszym niż 30 minut, czyli w tempie poniżej 6 min/km. W pierwszym tygodniu przebiegniesz 20,5 km, a na dwa tygodnie przed startem już 32 km. Do roboty! »

Przeczytaj artykuł "Trening do biegu na 5 km poniżej 30 minut dla początkujących"

Jak się uwolnić od bólu nerwu kulszowego (test i ćwiczenia) Tom Watkins
fot. Tom Watkins

Nr 9: Uwolnij nerw kulszowy i swój potencjał

Nerw kulszowy to najdłuższy nerw ludzkiego organizmu, rozciągający się od dołu pleców, przez biodro i pośladek do stopy. Przebiega między mięśniami, stawami, ścięgnami, więzadłami i innymi strukturami. Jego szlak może być kręty i ciasny, a ucisk nerwu na trasie przebiegu wpływa na jego funkcję.

Uwalniając nerw kulszowy, wyeliminujesz zbędne napięcie i ból - i uwolnisz pełnię swego biegowego potencjału. Zrób test zgięciowy, aby ustalić miejsca ucisku na ten najdłuższy nerw w organizmie człowieka, a potem poznaj ćwiczenia, które pomagają zmniejszyć napięcie w newralgicznych miejscach.

Przeczytaj artykuł "Jak się uwolnić od bólu nerwu kulszowego (test i ćwiczenia)"

Przychodzi biegacz do lekarza: 12 poważnych pytań Abhi Jacob
rys. Abhi Jacob / Pixabay.com

Nr 8: Pani doktor, mam takie pytanie...

My, biegacze, najchętniej omijalibyśmy lekarzy z daleka.  Ale mamy do nich takie pytania, na które chciałoby się poznać odpowiedź. Surfowanie wtedy po forach i stronach internetowych w poszukiwaniu potrzebnych informacji może być ryzykowne, a nawet powiedzmy to sobie wprost: niebezpieczne. Dlatego postanowiliśmy zadać te pytania za Ciebie specjaliście. Dr Juliet McGrattan, wykorzystując swoje doświadczenie zdobyte w gabinecie lekarskim i na biegowych trasach, odpowiedziała nam na najbardziej palące pytania dotyczące wpływu biegania na zdrowie (i vice versa).

Przeczytaj artykuł "Przychodzi biegacz do lekarza: 12 poważnych pytań"

8 rad, jak zacząć biegać i nie stracić nigdy motywacji Getty Images
fot. Getty Images

Nr 7: Złap rytm i zmień swoje życie!

Już sam widok biegaczy, niekoniecznie nawet maratończyków wielkich imprez, może być wystarczającą motywacją do tego, by samemu spróbować. Tym - bardziej jeśli szukasz sposobu na to, by być bardziej aktywnym albo zrzucić trochę nadmiarowej masy. Nieważne!

Bieganie może zmienić Twoje życie, dlatego nie ma na co czekać - załóż buty i zacznij trenować już dzisiaj! Na początku najważniejszą rzeczą będzie wypracowanie nawyku – przyzwyczajenie się do wychodzenia na bieganie. Oto sprawdzone patenty na to, by dobrze rozpocząć, szybko złapać treningowy rytm i nigdy już nie przestać.

Przeczytaj artykuł " 8 rad, jak zacząć biegać i nie stracić nigdy motywacji"

10 najczęstszych błedów biegaczy i rady, jak ich uniknąć Greg Rosenke / Unsplash
fot. Greg Rosenke / Unsplash

Nr 6: Jak nie sabotować swoich wysiłków

Każdy ma nadzieję na wypracowanie superformy bez przetrenowania i łapania kontuzji. Ale wszyscy, zarówno początkujący, jak i weterani biegania, robimy przy tym błędy. Oczywiście, nie zamierzamy krytykować Twojego dotychczasowego systemu budowania formy, ale być może jest w nim parę rzeczy, które można zrobić lepiej.

Ty nie musisz sabotować swojego treningu - zobacz, jak możesz spowolnić robienie postępów treningowych i przy okazji narobić sobie zdrowotnych problemów. Oto lista 10 najczęstszych błędów biegaczy w budowaniu formy i proste sposoby na ich uniknięcie.

Przeczytaj artykuł "10 najczęstszych błędów biegaczy i rady, jak ich uniknąć"

Jak bieganie opóźnia starzenie i pozwala utrzymać formę przez lata? Getty Images
Biegając do późnych lat, żyjesz  nie tylko dłużej. Żyjesz też lepiej, bo w formie masz i mięśnie, i mózg. (fot. Getty Images)

Nr 5: Jak bieganiem oszukasz czas

Negatywne skutki starzenia się nie czekają wcale na siwiejące włosy. Wystarczy szerzej spojrzeć na wszystkie implikacje wynikające z upływu czasu i człowiek nabiera przekonania, że w okolicach trzydziestki każdy z nas bardzo dynamicznie kroczy w kierunku starości.

Czy bieganie może spowolnić procesy starzenia? Jak najbardziej. Co prawda nie można być wiecznie młodym, ale można sobie tę młodość i całe życie wyraźnie wydłużyć. W dodatku możesz utrzymać niezłe tempo biegu i wysoką jakość życia, nawet gdy lata nieuchronnie mijają. Zobacz, jak bardzo pozytywnie aktywność sportowa wpływa na Twoje ciało, umysł i samopoczucie.

Przeczytaj artykuł "Jak bieganie opóźnia starzenie i pozwala utrzymać formę przez lata?"

Metabolizm: 6 faktów o przemianie materii, które musisz znać shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Nr 4: Metabolizm bez tajemnic

Chyba każdy z nas ma znajomych, którzy regularnie wcinają pizzę z podwójnym serem, popijając ją colą, i wciąż mają figurę nastolatków. I od lat słyszymy to samo wyjaśnienie: szybki metabolizm, który pozwala błyskawicznie spalać kalorie. Tylko że z tym metabolizmem, czyli przemiana materii, jest jak z nierównościami płacowymi kobiet i mężczyzn – wiesz, że istnieją, ale totalnie tego nie rozumiesz. Nieważne, szybki czy wolny – chcemy wiedzieć, dlaczego i jak to dokładnie działa.

Przeczytaj artykuł "6 faktów o metabolizmie, które musisz znać"

14 asan jogi dla biegacza zamiast rozciągania Henning Heide
fot. Henning Heide

Nr 3: Pozycje jogi, które pokochasz

Joga jest prosta, ale przynosi korzyści równie duże, jak dużo bardziej skomplikowane ćwiczenia. Oferuje wszystko to, co czyni biegacza kompletnym – uwalnia mięśnie od zbędnego napięcia i przywraca zakresy ruchu. Praktyka na macie wzmacnia słabe punkty, a rozluźnia te, w których kumuluje się nadmierne napięcie, przez co spada ryzyko kontuzji. Nie bez znaczenia jest też jej medytacyjny, relaksujący psychikę charakter. Te 14 pozycji jogi to zestaw obowiązkowy dla każdego biegacza, któremu zależy na tym, by wejść na wyższy poziom.

Przeczytaj artykuł "14 asan jogi dla biegacza zamiast rozciągania"

Wino, nuggetsy i kokaina, czyli historia żywienia w sporcie Wesley Merritt
rys. Wesley Merritt

Nr 2: Jak przez wieki żywili się biegacze

Okazuje się, że ludzki organizm napędzają nie tylko węglowodany i elektrolity. Tysiąclecia eksperymentowania przez sportowców z jedzeniem, napojami i innymi substancjami to fascynująca saga okraszona winem, opium, surowymi jajkami, strychniną i jeszcze większą ilością wina... Zobacz, co musiały znosić żołądki i kubki smakowe zawodników, zanim wymyślono izotoniki i żele energetyczne.

Przeczytaj artykuł "Wino, nuggetsy i kokaina, czyli historia żywienia w sporcie"

Jak spokojne treningi zrobią z Ciebie demona szybkości Trevor Raab
fot. Trevor Raab

Nr 1: Wolniej trenujesz, szybciej startujesz

Dawniej spokojne bieganie było uznawane za stratę czasu. A prawda jest taka, że nie będziesz biegać szybko wtedy, kiedy chcesz, jeśli nie będziesz biegać wolno wtedy, kiedy powinieneś. Zobacz, dlaczego lekkie biegi , który wykonujesz na co dzień, gdy nie robisz biegu tempowego, długiego wybiegania, interwałów czy treningu szybkościowego, pomogą Ci biegać ostro, unikać kontuzji i wypalenia.

Przeczytaj artykuł "Jak spokojne treningi zrobią z Ciebie demona szybkości"

RW

Zobacz również:
REKLAMA
}