Tigist Assefa z szokującym zwycięstwem i rekordem Maratonu Berlińskiego

28-latka z Etiopii to jedna z najbardziej sensacyjnych zwyciężczyń maratonu w Berlinie w historii. Zawodniczka, która przez lata specjalizowała się w biegach średnich, wykręciła na ulicach stolicy Niemiec trzeci najszybszy czas w historii, chociaż dopiero po raz drugi w życiu startowała na dystansie maratonu.

Tigist Assefa szokującą zwyciężczynią i rekordzistką Maratonu Berlińskiego Jiro Mochizuki
Tigist Assefa na mecie Maratonu Berlińskiego 2022 (fot. Jiro Mochizuki / SCC Events)

Nie ma cienia przesady w tym, że zwycięstwo Tigist Assefy w tegorocznym Maratonie Berlińskim wielu dziennikarzy i komentatorów sportowych nazwało szokującym. Etiopka dopiero niedawno przeniosła się ze stadionu na ulicę. Przez większość swojej kariery startowała jako biegaczka na 800 metrów - jeszcze w 2016 roku reprezentowała Etiopię na tym dystansie na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, odpadając w pierwszej rundzie eliminacji. Do jej największych sukcesów należą czwarte miejsca na 800 metrów w mistrzostwach Afryki i Pucharze Interkontynentalnym w 2014 roku i brązowy medal mistrzostw Afryki juniorów na 400 metrów zdobyty rok wcześniej.

Tymczasem w Berlinie Assefa osiągnęła na mecie maratonu czas 2:15:37, poprawiając rekord trasy o ponad 2,5 minuty. Jest to jednocześnie trzeci wynik na światowych listach wszech czasów i, co najbardziej zdumiewające, nowy rekord życiowy afrykańskiej biegaczki lepszy od jej poprzedniej życiówki o ponad 18 minut.

Warto przeczytać: Kipchoge znów pobił maratoński rekord świata w Berlinie! (wideo)

28-latka nie była wymieniana w gronie faworytek do zwycięstwa w Berlinie w żadnych prognozach przed zawodami, ponieważ wcześniej przebiegła tylko jeden maraton - w marcu tego roku ukończyła na siódmym miejscu maraton w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej, osiągając przeciętny rezultat 2:34:01. Tymczasem w niedzielę, 25 września, w Berlinie Assefa pobiegła pierwszą połowę maratonu w czasie 1:08:13, a drugą w czasie 1:07:25, ostatecznie urywając z poprzedniego rekordu trasy Gladys Cherono z Kenii (2:18:11) aż 2 minuty i 34 sekundy.

Tigist Assefa na półmetku Maratonu Berlińskiego 2022:

Etiopka przez cały bieg utrzymywała średnie tempo niespełna 3,18 min/km, przy czym odcinek od 25. do 30. kilometra pokonała w czasie 15:53 min (tempo 3:11 min/km), a odcinek od 30. do 35. kilometra w czasie zaledwie 15:46 min (tempo 3:09 min/km).

Tigist Assefa szokującą zwyciężczynią i rekordzistką Maratonu Berlińskiego Jiro Mochizuki
Tigist Assefa i Eliud Kipchoge - zwycięzcy Maratonu Berlińskiego 2022 (fot. Jiro Mochizuki / SCC Events)

„Moje przygotowania były fantastyczne. Zrobiłem to, czego potrzebowałam. Mój trening był naprawdę fantastyczny. Jestem dzisiaj bardzo szczęśliwa” – powiedziała Assefa po ukończeniu biegu, którą na listach wszech czasów wyprzedzają obecnie tylko dwie wielkie gwiazdy biegów długodystansowych: Paula Radcliffe, która czasem 2:15:25 ustanowiła rekord świata w 2003 roku, oraz Brigid Kosgei, która poprawiła go w 2019 roku wynikiem 2:14:04.

Berliński sukces Tigist Assefy przestaje jednak dziwić, jeśli przeanalizuje się jej tegoroczne starty na innych dystansach. Okazuje się bowiem, że po niezbyt imponującym maratońskim debiucie Etiopka wygrała dwa szybkie półmaratony w Herzogenaurach w Niemczech (1:07:28) oraz w Göteborgu w Szwecji (1:08:20), czym dowiodła, że jest w stanie biec na królewskim dystansie znacznie szybciej. W czerwcu, zanim całkowicie skupiła się na treningu maratońskim, wzięła również udział w dwóch biegach na 10 km we Włoszech i Francji, wygrywając je z wynikami 31:27 oraz 30:52.

Zobacz finisz Tigist Assefy podczas Maratonu Berlińskiego 2022:

Za plecami Assefy podczas Maratonu Berlińskiego toczyła się zawzięta walka o drugie miejsce. Ostatecznie Rosemary Wanjiru z Kenii pokonała w swoim debiutanckim starcie w maratonie Tigist Abayechew z Etiopii, wyprzedzając ją o zaledwie 3 sekundy (2:18:00 i 2:18:03). Kenijka zaliczyła w ten sposób drugi najszybszy kobiecy debiut wszech czasów, a obie zawodniczki poprawiły również dotychczasowy rekord trasy.

Wydarzeniem Maratonu Berlińskiego 2022 był również start utytułowanej biegaczki amerykańskiej Deeny Kastor, która z czasem 2:45:12 zajęła 48. miejsce w klasyfikacji generalnej i drugie w kategorii wiekowej 45-49. Brązowa medalistka biegu maratońskiego podczas igrzysk olimpijskich w Atenach w 2004 roku została w niedzielę dopiero czwartą kobietą w historii, która zdobyła tytuł „8-gwiazdkowej” finiszerki Abbott World Marathon Majors. Oznacza to, że 49-letnia Kastor ukończyła wszystkie sześć maratonów zaliczanych do tego elitarnego grona (Berlin, Boston, Chicago, Londyn, Nowy Jork i Tokio), a także maratony podczas igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata w lekkoatletyce.

Zobacz także: Rekordowo szybka historia maratonu w Berlinie

AF

Zobacz również:
REKLAMA
}