1 Mila w 2018 roku jeszcze szybsza!

10 czerwca w Warszawie odbyła się druga edycja 1 Mili – Amatorskich Mistrzostw Polski w Biegu na Milę. W tym roku, oprócz klasyfikacji ogólnej, zostały zorganizowane również nieoficjalnie Mistrzostwa Polski Dziennikarzy i Blogerów oraz Biegi Dzieci. Na stadionie stołecznej AWF gorąco było nie tylko z powodu lejącego się z nieba skwaru.

Zawody 1 Mila 2018 na stadionie AWF Warszawa 1 Mila
fot. 1 Mila

Druga edycja Amatorskich Mistrzostw Polski w Biegu na 1 Milę już za nami! 539 miłośników biegania poczuło się w miniony weekend jak na eliminacjach Diamentowej Ligi. To prawie dwa razy więcej uczestników, niż w zeszłym roku. Był dzwonek na ostatnim okrążeniu, sędziowie lekkoatletyczni, fotofinisz i rozpalony słońcem tartan.  A dwa dni po imprezie można było kupić "Przegląd Sportowy" z wynikami wszystkich uczestników oraz relacją z wydarzenia.

Pogoda rozpieszczała aż za bardzo, gdyż w cieniu było ok. 32 stopni C! Poziom sportowy zawodników okazał się równie wysoki. Najszybszy spośród wszystkich był Daniel Żochowski (4:25.01), wśród kobiet zwyciężyła Kinga Reda (5:12.96), która poprawiła czas zeszłorocznej mistrzyni – Agnieszki Kwiatkowskiej – aż o 28 sekund.

Zawody 1 Mila 2018 na stadionie AWF Warszawa 1 Mila
fot. 1 Mila

Tak jak w zeszłym roku, imprezę poprowadzili Paweł Januszewski oraz Marcin Rosłoń, a do walki zagrzewał Tomasz Smokowski. Emocje rozbudziła tego dnia dodatkowo obecność Joanny Jóźwik. Zawodniczka nie tylko przybijała „piątki” uczestnikom i rozdawała autografy, ale również pobiegła towarzysko w  trzech z dziewiętnastu serii.

Również i w tej edycji pobiegły znane osoby ze świata sportu (m.in. Robert Korzeniowski, Sebastian Mila), muzyki (Mezo, Quebonafide), mediów (Konrad Piasecki, Andrzej Twarowski) i wielu innych.

Zawody 1 Mila 2018 na stadionie AWF Warszawa 1 Mila
fot. 1 Mila

Nowością podczas zawodów 1 Mila były Biegi Dzieci, w których wzięło udział aż 196 najmłodszych sportowców. Maluchy biegały na dystansach dostosowanych do ich wieku (100 m, 400 m, 800 m). Wszystkie na mecie dostały okolicznościowe medale. Zwycięzcy poszczególnych kategorii dziecięcych zostali nagrodzeni pamiątkowymi statuetkami, które otrzymali prosto z rąk naszej olimpijki Joanny Jóźwik. Po biegu najmłodsi mogli wybrać się do Sportowej Strefy Dzieci Decathlon i tam spróbować swoich sił w innych dyscyplinach niż bieganie.

Zawody 1 Mila 2018 na stadionie AWF Warszawa 1 Mila
fot. 1 Mila

Wraz z Amatorskimi Mistrzostwami Polski, odbyły się również nieoficjalne Mistrzostwa Polski Dziennikarzy i Blogerów w biegu na milę. I tu czołówka bardzo wysoko zawiesiła poprzeczkę. Najszybszy w tej kategorii byli Jakub Karasek (4:42.14) oraz Diana Dawidziuk-Gosk (5.21,28).

"Rywalizacja w kategorii dziennikarzy okazała się bardzo zacięta i nie można było ani na chwilę odpuścić aż do linii mety. Widać, że wśród nas piszących, mówiących i prezentujących nie brakuje zapalonych sportowców. Na szczęście udało mi się obronić honor branżowych mediów i udowodnić, że w redakcji zajmujemy się bieganiem nie tylko od strony teoretycznej" – mówił po biegu Jakub Karasek (magazynbieganie.pl).

Zawody 1 Mila 2018 na stadionie AWF Warszawa 1 Mila
fot. 1 Mila

1 Mila dzięki dobrej organizacji oraz wyjątkowej oprawie, ponownie zyskała bardzo pozytywne opinie ze strony uczestników i mediów:

Grzegorz Pietruczuk, zastępca burmistrza Dzielnicy Bielany dla portalu bielanynastart.pl: "W pierwszej edycji miałem okazję rywalizować. Dziś jedynie obserwowałem zakończenie zmagań, ale cieszę się, że na miejsce rywalizacji najszybszych biegaczy na dystansie 1 mili wybrano Bielany. Świetna organizacja, masa atrakcji – także dla najmłodszych i przede wszystkim dystans, jakiego brakowało. Wszyscy dbają o odpowiednie nasycenie biegów na 5 kilometrów i dłuższych dystansach, tymczasem jak widać, w ludziach drzemie również chęć sprawdzenia się na dystansach bliższym mityngom lekkoatletycznym. Organizatorzy wyczuli to bardzo dobrze, czego serdecznie im gratuluję".

Zawody 1 Mila 2018 na stadionie AWF Warszawa 1 Mila
fot. 1 Mila

Marcin Dulnik, redaktor naczelny portalu biegowe.pl: "To było niesamowite przeżycie. Oprawa imprezy, atmosfera – na piątkę z plusem. Za rok postaram się to lepiej rozegrać, a przede wszystkim potrenować pod start na tak krótkim dystansie".

Rosnące zainteresowanie imprezą, charakterystyczne emocje zarezerwowane wyłącznie dla  zawodów stadionowych oraz pozytywny odbiór biegu wskazują na to, że 1 Mila na długo wpisze się w sportowe kalendarze dla amatorów.

Zawody 1 Mila 2018 na stadionie AWF Warszawa 1 Mila
fot. 1 Mila

Wyniki Open kobiet:

  1. Kinga REDA 5:12.96

  2. Diana DAWIDZIUK-GOSK 5:21.28

  3. Izabela BARWICKA 5:31.36

Wyniki Open mężczyzn:

  1. Daniel ŻOCHOWSKI 4:25.01

  2. Paweł ROZMIANIEC 4:31.77

  3. Rafał WRONOWSKI 4:33.88

M

REKLAMA
}