10. Enervit Bieg na Wielką Sowę już 11 sierpnia!

Już 11 sierpnia w Ludwikowicach Kłodzkich wystartuje kolejny Bieg na Wielką Sowę, czyli impreza od lat wyróżniana podczas Gali Biegów Górskich statuetką Złotej Kozicy dla najlepszego biegu alpejskiego w Polsce. W tym roku na szczyt Wielkiej Sowy biec będą m.in. zawodnicy z Czech, Łotwy i Maroka. Są jeszcze wolne miejsca na liście startowej!

Bieg na Wielką Sowę
fot. Bieg na Wielką Sowę

Czasem dziesięć lat mija błyskawicznie i chyba tak jest w tym przypadku. Droga, którą Bieg na Wielką Sowę przebył w tym czasie, jest imponująca: podczas pierwszej edycji tej imprezy na starcie stanęło 128 osób, a rok temu już ponad 700. Teraz organizatorzy spodziewają się 900, bo legenda Biegu na Wielką Sowę zatacza coraz szersze kręgi i dziś nie jest to już bieg tylko dla czołówki polskiego biegania w górach ani dla koneserów biegów górskich. Od kilku lat do Ludwikowic Kłodzkich przyjeżdżają amatorzy biegów ulicznych, osoby, które biegają rekreacyjnie, asfaltowi i stadionowi sprinterzy przyzwyczajeni do płaskich dystansów i twardych nawierzchni, ambitni miłośnicy górskich wędrówek, którzy próbują swoich sił w biegu górskim...

Krótko mówiąc, Bieg na Wielką Sowę w ciągu 10 lat stał się biegiem dla wszystkich. Można tu wygrać ze znakomitym czasem, można śrubować własne rekordy i zakładać się ze sobą, czy wszystko da się wybiec. Można powalczyć tutaj o biegowe przetrwanie, mając na celu po prostu ukończenie biegu, licząc się z tym, że nazajutrz będzie problem z chodzeniem i zejściem ze schodów. Powodów, żeby tu przyjechać jest wiele, a meta na Wielkiej Sowie wynagradza wszystkie trudy tego biegu. Co roku w ramach biegu mamy tu Mistrzostwa Polski Mastersów w biegu alpejskim, odbyły się tu również pamiętne mistrzostwa Europy w biegu alpejskim w kategorii Masters.

Bieg na Wielką Sowę
fot. Bieg na Wielką Sowę

W tym roku Bieg na Wielką Sowę startuje 11 sierpnia, oczywiście z Ludwikowic Kłodzkich. Trasa, na której niby niczego nowego nie da się już wymyślić, co roku przechodzi małe modyfikacje i co roku pojawia się jakiś nowy odcinek. Dystans zbliża się dzięki temu do 10 km, a przewyższenie stale oscyluje w granicach 600 metrów. Jedno się nie zmienia – biegniemy pod górę, a meta jest na szczycie Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.). Dzień wcześniej, czyli 10 sierpnia, odbędzie się Mini Sowa - biegi dla dzieci. W tym roku biegające dzieciaki mają cały dzień tylko dla siebie.

Nie bez powodu uczestnicy kolejnych Biegów na Wielką Sowę gremialnie i jednogłośnie wybierają te właśnie zawody na najlepszy bieg alpejski w Polsce. Złote Kozice, wręczane corocznie na Gali Biegów Górskich, od kilku sezonów trafiają w ręce organizatorów Biegu na Wielką Sowę. Pamiętajmy, że konkurencja jest silna, a Ludwikowice wygrywają z Zakopanem, Korbielowem, Sobótką, Zawoją czy Międzygórzem. Wielka Sowa jest przed Kasprowym Wierchem, Babią Górą i Ślężą. Poza tym bieg jest zawsze wysoko w klasyfikacji wszystkich biegów górskich w Polsce, a zawodnicy punktujący w Attiq Lidze Biegów Górskich przyjeżdżają w Góry Sowie i po punkty, i po wspaniałą atmosferę, i po biegowe wspomnienia.

Bieg na Wielką Sowę
fot. Bieg na Wielką Sowę

Od lat Bieg na Wielką Sowę jest wspierany przez wiernych sponsorów i partnerów, z których wielu będzie obecnych również w tym roku: m.in. Marcco, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Juventur Wałbrzych, Nadleśnictwo Jugów czy Enervit. To grono stale się, oczywiście, powiększa, a dzięki temu zawsze pod Wielką Sową czekają bogate pakiety startowe oraz szereg świadczeń i niespodzianek dla zawodników. Bieg organizuje Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich.

Do udziału w zawodach zgłosiło się już prawie 550 zawodników, wśród nich reprezentanci Czech, Łotwy i Maroka. Zapisy są jednak nadal otwarte - swoje nazwisko na listę startową można dodać tutaj.

Więcej o 10. Enervit Biegu na Wielką Sowę na oficjalnej stronie imprezy biegajwgorachsowich.pl oraz jej fanpage'u facebook.com/BiegajWGorachSowich.

RW

Zobacz również:
REKLAMA
}