14. PKO Poznań Półmaraton: Krystian Zalewski chce nowego rekordu Polski

W 14. PKO Poznań Półmaratonie wezmą udział reprezentanci 25 państw, wśród których nie zabraknie zawodników z rekordami życiowymi poniżej 1 godziny. W stawce będą się liczyć Norweg Sondre Moen oraz, jak co roku, silne ekipy Etiopczyków i Kenijczyków. Kolejną próbę pobicia rekordu Polski zapowiedział jego aktualny posiadacz Krystian Zalewski.

14. PKO Poznań Półmaraton: Krystian Zalewski chce nowego rekordu Polski Piotr Rychter
fot. Piotr Rychter

Faworytów zawodów w stolicy Wielkopolski organizatorzy biegu przedstawili dzisiaj na konferencji prasowej w siedzibie Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

"Stając na starcie półmaratonu zawsze zakłada się pobicie rekordu życiowego. W moim przypadku jest to także rekord Polski – mówił podczas spotkania z mediami Krystian Zalewski. - Jeżeli będzie szansa pokusić się o zwycięstwo, to na pewno nie będę się zastanawiał".

"Życzymy sobie, żeby oba rekordy Polski w biegu półmaratońskim były ustanowione właśnie w Poznaniu. Mamy zeszłoroczny rekord Karoliny Nadolskiej, teraz czekamy na Krystiana" – mówi dyrektor 14. PKO Poznań Półmaratonu, Łukasz Miadziołko.

Krystian Zalewski, który rekord kraju ustanowił dwa lata temu w Gdyni czasem 1:01:32, podkreślił, że szybka poznańska trasa sprzyja uzyskiwaniu dobrych rezultatów i przyciąga do Poznania znakomitych biegaczy. Wśród nich są w tym roku Norweg Sondre Moen (życiówka 59:48), Kenijczycy Simon Cheprot (59:28) i James Mburugu (1:01:25), Etiopczycy Yigrem Demelash (59:19), Abera Kuma (1:00:19) i Sikiyas Misganow (1:01:31) oraz Hiskel Tewelde (60:04) z Erytrei.

W przypadku Krystiana Zalewskiego dobrym prognostykiem jest rekord trasy sprzed 3 tygodni na poznańskiej imprezie Recordowa Dziesiątka. Uwaga kibiców powinna skupić się również na drugiej w zeszłorocznym półmaratonie Izabeli Paszkiewicz (1:10:13).

Organizatorzy z niecierpliwością czekają na wszystkich miłośników biegania, którzy ppostanowili pobiec ulicami Poznania. Na liście startowej jest ich blisko 6,5 tysiąca, ale liczba ta może wzrosnąć, ponieważ wciąż przyjmowane są zapisy. Rejestracja online potrwa do końca marca, a osobiste zapisy będą możliwe w piątek i sobotę (1 i 2 kwietnia) w biurze zawodów na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

14. PKO Poznań Półmaraton: Krystian Zalewski chce nowego rekordu Polski Piotr Rychter
fot. Piotr Rychter

Jak co roku imprezie towarzyszą akcje charytatywne. Sponsor tytularny poznańskiego półmaratonu, PKO Bank Polski, zachęca w tym roku do wsparcia inicjatywy #PomocDlaUkrainy. W tym celu zostało uruchomione specjalnego konto, którego numer dostępny jest na stronie internetowej banku. W okolicy biura zawodów oraz mety półmaratonu wolontariusze Fundacji In_Spire będą zbierać pieniądze do puszek. Środki zasilą inicjatywy związane z pomocą uchodźcom.

Warto dodać że na numerach startowych uczestników tegorocznej edycji PKO Poznań Półmaratonu biegu pojawią się niebiesko-żółte barwy Ukrainy. Będzie to ukłon w stronę mieszkańców naszego sąsiedniego kraju, dzielnie stawiającego opór rosyjskiej agresji.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele miasta Poznań – zastępca prezydenta miasta Jędrzej Solarski oraz dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Ewa Bąk. Sponsora tytularnego reprezentowała Ewa Przybył, Dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Poznaniu. Nie zabrakło także partnerów z Międzynarodowych Targów Poznańskich i KKS Lech Poznań oraz służb zaangażowanych w zabezpieczenie trasy – Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji oraz Zarządu Transportu Miejskiego.

Przedstawiciele dwóch ostatnich instytucji przypomnieli o utrudnieniach obowiązujących w dniu biegu. Szczegóły związane z ruchem drogowym oraz zmianami w komunikacji miejskiej są dostępne na stronie halfmarathon.poznan.pl/strefa-zawodnika/utrudnienia-w-ruchu.

Sponsorem tytularnym półmaratonu jest PKO Bank Polski. Impreza odbędzie się pod patronatem prezydenta miasta Poznania.

Zobacz także: Poznań Półmaraton pokazał "piłkarski" medal 14. edycji biegu

PP

Zobacz również:
REKLAMA
}