15. Bieg po Nowe Życie: rekordowe 100 sztafet i piękne historie

7 września w magicznej scenerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbył się jubileuszowy 15. Bieg po Nowe Życie. W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 sztafet, a jego uczestnicy opowiedzieli wiele pięknych historii, potwierdzając, że po przeszczepieniu można prowadzić normalne, aktywne i ciekawe życie.

15. Bieg po Nowe Życie: rekordowe 100 sztafet i piękne historie
15. Bieg po Nowe Życie (fot. AKPA)

W sobotę warszawiacy i turyści kibicujący uczestnikom wydarzenia zobaczyć mogli ponad 100 sztafet - to rekord Biegu po Nowe Życie. Na starcie wydarzenia pojawiła się m.in. Barbara Wypych, aktorka filmowa i teatralna, która wzięła udział w Biegu po Nowe Życie już po raz drugi.

"Wielu z nas nie zna ani jednej osoby po przeszczepie, ja też zaczęłam zgłębiać temat dopiero wtedy, gdy dostałam zaproszenie na Bieg po Nowe Życie. Osoby po przeszczepach, które tutaj spotkałam, mają ogromny optymizm i wolę walki. Przychodzi mi do głowy taka myśl, że czasem trudno nam cieszyć się z tego, co mamy, docenić w tym pędzie, w jakim żyjemy, zwłaszcza tutaj, w Warszawie, proste sprawy" - mówi aktorka.

Na trasę 15. Biegu po Nowe Życie z jedynkami wyruszyli współtwórca i ambasador wydarzenia Przemysław Saleta, Piotr Zelt, Olga Kalicka, Rafał Zawierucha, Marta Kuligowska, Magdalena Stużyńska, Andrzej Nejman, Aleksandra Popławska, Jacek Kopczyński, Andrzej Młynarczyk, Marek Plawgo, Rafał Cieszyński, Łukasz Kadziewicz, Rafał Cieszyński, Michał Mikołajczak, Ewa Pacuła, Joanna Kuberska, Marcin Mroczek, Olga Borys, Mariola Bojarska Ferenc, Jolanta Fraszyńska, Anita Jańcia, Marcin Korcz, Monika Zamachowska, Robert Sowa, Jarosław Kret, Tomasz Iwan, Urszula Dębska, Jarosław Boberek, Ewa Kuklińska, Rafał Mroczek, Michał Olszański, Radosław Brzóska, Wojciech Majchrzak, Elżbieta Romanowska, Mariusz Kałamaga i wielu innych.

Koszykarz Cezary Trybański uważa, że nadal mało wiemy na temat transplantacji narządów. Przyznaje, że wielu rzeczy dowiedział się dopiero na Biegu po Nowe Życie. "To wspaniała inicjatywa. Jeszcze podczas pierwszej edycji, w której wziąłem udział, podpisałem świadectwo woli, wsadziłem do portfela i zawsze noszę przy sobie" - mówi sportowiec.

Aktor Szymon Piotr Warszawski w filmie „Bogowie” zagrał kardiochirurga Andrzeja Bochenka. "Wtedy po raz pierwszy miałem więcej do czynienia z tematyką transplantacji narządów, poznałem ludzi, którzy byli albo po przeszczepie serca albo na niego czekali. Po raz kolejny z tematyką przeszczepiania, tym razem nerek, miałem do czynienia przy okazji serialu „Szóstka” - opowiada aktor. - Mało kto z nas za życia zastanawia się, co stanie się z jego organami po śmierci, a powinniśmy oswajać ludzi z tą tematyką".

15. Bieg po Nowe Życie: rekordowe 100 sztafet i piękne historie
Sztafeta Runner's World na najwyższym stopniu podium 15. Biegu po Nowe Życie (fot. AKPA)

Aktor Rafał Cieszyński mówi, że takie wydarzenia, jak Bieg po Nowe Życie, uświadamiają społeczeństwo. "Wydaje mi się, że świadomość społeczna jest coraz większa, w moim środowisku nie spotkałem się z osobą, która by do przeszczepiania narządów podchodziła sceptycznie" - mówi.

Wstępem do sobotniego wydarzenia było piątkowe telewizyjne spotkanie „Przy kawie o transplantologii” w lobby barze hotelu Marriott. Oprócz osób po przeszczepieniach wzięli w nim udział lekarze, sławy polskiej medycyny transplantacyjnej oraz koordynatorzy transplantacyjni.

"Polskiej transplantologii należy życzyć, by ta metoda leczenie zdobyła pełną akceptację ze strony społeczeństwa oraz zrozumienie u lekarzy, którzy identyfikują potencjalnych dawców" - mówił profesor Roman Danielewicz, chirurg transplantolog, kierownik programu Żywy Dawca Nerki, Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Wśród ponad 50 gości byli między innymi profesor Piotr Kaliciński, który 29 lat temu wykonał pionierskie przeszczepienie wątroby u dziecka w Polsce, profesor Sławomir Nazarewski, który w 1988 roku był w zespole, który jako pierwszy w Polsce przeszczepił jednocześnie nerkę i trzustkę, oraz profesor Jacek Pawlak, który wykonał pierwsze udane przeszczepienie wątroby u osoby dorosłej (w tym roku minie 25 lat od tej pionierskiej operacji). Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku reprezentował między innymi dr Jacek Wojarski, członek zespołu profesora Mariana Zembali z pierwszego udanego jednoczesnego przeszczepienia serca i płuc w 2001 roku. Widzowie mogli spotkać się także z profesorem Zbigniewem Włodarczykiem – twórcą bydgoskiego ośrodka transplantacyjnego.

Choć 15. Bieg po Nowe Życie, tak jak wszystkie poprzednie, miał wymiar symboliczny, na mecie wszyscy szukali swojego miejsca na liście wyników. Tym razem najlepszą okazała się sztafeta magazynu Runner's World, którą poprowadził Paweł Kołodziej. Druga była trzyosobowa drużyna Radia ZET z Damianem Michałowskim, a trzecia sztafeta Polnord z Piotrem Zeltem.

RW

REKLAMA
}