1MILA 2020 - wirtualna, realna i dobroczynna - za nami!

Zakończyła się tegoroczna, wyjątkowa edycja 1MILI, inicjatywy łączącej bieganie z pomaganiem. Przez całe wakacje trwała wirtualna rywalizacja na dystansie 1 mili, a przez trzy kolejne niedziele września biegacze walczyli podczas symbolicznych finałów na stadionach w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Poznajcie najszybszych w Polsce średniodystansowców - amatorów!

1MILA 2020 - wirtualna, realna i dobroczynna - za nami! 1MILA
fot. 1MILA

Tegoroczna edycja 1MILI miała być rekordowa w 4-letniej już historii tej imprezy. Zawody pierwotnie zaplanowane były w trzech miastach i obejmować miały nie tylko starty na głównym dystansie 1 mili (1609,34 metrów), ale także biegi dla dzieci, sztafety 4 x 400 metrów i sztafety rodzinne. Wszystko zatrzymało się, ale i zaczęło na nowo w drugiej połowie marca. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 zabawa musiała częściowo przenieść się do świata wirtualnego i tym samym stać się Wirtualną 1MILĄ – wielką, ogólnopolską rywalizacją na 1 milę. 

"Niewiele wtedy wiedzieliśmy, ale już było jasne, że w sezonie biegowym 2020 nic nie będzie wyglądało tak, jak sobie zaplanowaliśmy – wspomina Monika Pyrek, prezes Fundacji Moniki Pyrek współorganizującej 1MILĘ. – Przyrzekliśmy sobie zrobić wszystko, by nie zostawić naszych biegaczy samym sobie w tym trudnym, dziwnym czasie i nie przerwać ciągłości organizacji 1MILI. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na hybrydę działań wirtualnych i tych „w realu”, oczywiście na miarę przepisów sanitarnych. Z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że to było rewelacyjne rozwiązanie".

1MILA 2020 - wirtualna, realna i dobroczynna - za nami! 1MILA
fot. 1MILA

"W Wirtualnej 1MILI wzięło udział prawie 2000 osób, które łącznie wybiegały w naszej zabawie 43 684 mile. Tym samym staliśmy się jedną z największych w Polsce wirtualnych imprez biegowych – podsumowuje Ada Smokowska, dyrektorka imprezy. – Imprezy wirtualne to nowy, specyficzny byt. Nie można porównywać ich z imprezami w tradycyjnej formule. Dlatego w naszej Wirtualnej 1MILI od początku postawiliśmy na zabawę, motywowanie ludzi do ruchu oraz dobroczynność"

Ambasadorowie 1MILI – Joanna Jóźwik, Marcin Lewandowski i Bartek Olszewski – wybrali organizacje, które chcą wpierać. Zapisując się do zabawy, uczestnicy deklarowali dla którego teamu charytatywnego chcą biegać, a wybiegane mile były przeliczane na pieniądze na konkretny cel charytatywny.

"Dzięki tak dużemu zaangażowaniu uczestników, udało się wykorzystać cały nasz charytatywny budżet w wysokości 10 000 zł. Beneficjentami tego wsparcia zostały Fundacja Cancer Fighters, wspierająca dzieci w walce z chorobą nowotworową, Fundacja Poland Bussines Run, która pomaga osobom z niepełnosprawnościami, oraz Przytulisko w Jadowie, ratujące bezdomne zwierzęta" – wyjaśnia Smokowska.

1MILA 2020 - wirtualna, realna i dobroczynna - za nami! 1MILA
fot. 1MILA

Symboliczne 1MILE, czyli organizowane już „w realu”, kameralne zawody na dystansie 1 mili, były zwieńczeniem wirtualnej rywalizacji. Zawody rozegrano we wrześniu w trzech miastach: 6 września na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, 13 września na stadionie MOS Kraków „Wschód” oraz 20 września na nowiutkiej bieżni poznańskiego stadionu POSiR-Golęcin.

Zawody były bezpłatne, ale start w nich zarezerwowany tylko dla osób, które zaangażowały się w Wirtualną 1MILĘ. Odbyły się przy znacznie ograniczonej liczbie startujących (limit 100 osób), ale tradycyjnie w świetnej atmosferze i przy profesjonalnej oprawie. Każdy zawodnik dostawał imienny numer startowy, każdy był imiennie wyczytywany na start swojej serii, nad przebiegiem imprezy czuwali sędziowie PZLA, a całość była na żywo komentowana przez dziennikarza sportowego i współorganizatora 1MILI, Tomasza Smokowskiego.

"Wierzymy, że w przyszłym roku będziemy mogli rywalizować już w tradycyjnej formule, spotkać się na bieżniach lekkoatletycznych w jak najszerszym gronie i kibicować sobie nawzajem" – kończy z nadzieją Smokowski.

1MILA 2020 - wirtualna, realna i dobroczynna - za nami! 1MILA
fot. 1MILA

Wyniki Symbolicznej 1MILI

  • Podczas warszawskiej edycji Symbolicznej 1MILI triumfowali Marcin Patecki z czasem 4:29.33 oraz Mariola Ślusarczyk, która wybiegała fenomenalny kobiecy rekord imprezy – 4:48.40.

  • Zwycięzcą krakowskiej 1MILI z czasem 4:34.70 został Mikołaj Ciurla, podopieczny wybitnego średniodystansowca, Adama Czerwińskiego. Najszybszą kobietą okazała się Maria Bahranowska-Kilian, która pobiegła w czasie 5:39.89.

  • W ostatnim, poznańskich finale imprezy zwycięzcami zostali Krzysztof Szymanowski, z najszybszym czasem tegorocznej edycji 1MILI – 4:25.69. Wśród kobiet triumfowała Violetta Maciołek, uzyskując rezultat 5:33.10. W Poznaniu padł też nowy rekord Polski mastersów w kategorii M55. Wywalczył go Robert Gajda, meldując się na mecie z wynikiem 5:14.44!

Pełne wyniki tegorocznej edycji 1MILI znajdziecie tutaj: Warszawa, Kraków, Poznań.

Obszerne fotorelacje z tegorocznych zawodów znajdziecie na oficjalnej stronie 1MILI.

RW

Zobacz również:
REKLAMA
}