1MILA 2020 - wirtualna, realna i dobroczynna - za nami!

Zakończyła się tegoroczna, wyjątkowa edycja 1MILI, inicjatywy łączącej bieganie z pomaganiem. Przez całe wakacje trwała wirtualna rywalizacja na dystansie 1 mili, a przez trzy kolejne niedziele września biegacze walczyli podczas symbolicznych finałów na stadionach w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Poznajcie najszybszych w Polsce średniodystansowców - amatorów!

1MILA 2020 - wirtualna, realna i dobroczynna - za nami! 1MILA
fot. 1MILA

Tegoroczna edycja 1MILI miała być rekordowa w 4-letniej już historii tej imprezy. Zawody pierwotnie zaplanowane były w trzech miastach i obejmować miały nie tylko starty na głównym dystansie 1 mili (1609,34 metrów), ale także biegi dla dzieci, sztafety 4 x 400 metrów i sztafety rodzinne. Wszystko zatrzymało się, ale i zaczęło na nowo w drugiej połowie marca. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 zabawa musiała częściowo przenieść się do świata wirtualnego i tym samym stać się Wirtualną 1MILĄ – wielką, ogólnopolską rywalizacją na 1 milę. 

REKLAMA

"Niewiele wtedy wiedzieliśmy, ale już było jasne, że w sezonie biegowym 2020 nic nie będzie wyglądało tak, jak sobie zaplanowaliśmy – wspomina Monika Pyrek, prezes Fundacji Moniki Pyrek współorganizującej 1MILĘ. – Przyrzekliśmy sobie zrobić wszystko, by nie zostawić naszych biegaczy samym sobie w tym trudnym, dziwnym czasie i nie przerwać ciągłości organizacji 1MILI. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na hybrydę działań wirtualnych i tych „w realu”, oczywiście na miarę przepisów sanitarnych. Z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że to było rewelacyjne rozwiązanie".

REKLAMA

REKLAMA

1MILA 2020 - wirtualna, realna i dobroczynna - za nami! 1MILA
fot. 1MILA

"W Wirtualnej 1MILI wzięło udział prawie 2000 osób, które łącznie wybiegały w naszej zabawie 43 684 mile. Tym samym staliśmy się jedną z największych w Polsce wirtualnych imprez biegowych – podsumowuje Ada Smokowska, dyrektorka imprezy. – Imprezy wirtualne to nowy, specyficzny byt. Nie można porównywać ich z imprezami w tradycyjnej formule. Dlatego w naszej Wirtualnej 1MILI od początku postawiliśmy na zabawę, motywowanie ludzi do ruchu oraz dobroczynność"

Ambasadorowie 1MILI – Joanna Jóźwik, Marcin Lewandowski i Bartek Olszewski – wybrali organizacje, które chcą wpierać. Zapisując się do zabawy, uczestnicy deklarowali dla którego teamu charytatywnego chcą biegać, a wybiegane mile były przeliczane na pieniądze na konkretny cel charytatywny.

"Dzięki tak dużemu zaangażowaniu uczestników, udało się wykorzystać cały nasz charytatywny budżet w wysokości 10 000 zł. Beneficjentami tego wsparcia zostały Fundacja Cancer Fighters, wspierająca dzieci w walce z chorobą nowotworową, Fundacja Poland Bussines Run, która pomaga osobom z niepełnosprawnościami, oraz Przytulisko w Jadowie, ratujące bezdomne zwierzęta" – wyjaśnia Smokowska.

REKLAMA

1MILA 2020 - wirtualna, realna i dobroczynna - za nami! 1MILA
fot. 1MILA

Symboliczne 1MILE, czyli organizowane już „w realu”, kameralne zawody na dystansie 1 mili, były zwieńczeniem wirtualnej rywalizacji. Zawody rozegrano we wrześniu w trzech miastach: 6 września na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, 13 września na stadionie MOS Kraków „Wschód” oraz 20 września na nowiutkiej bieżni poznańskiego stadionu POSiR-Golęcin.

Zawody były bezpłatne, ale start w nich zarezerwowany tylko dla osób, które zaangażowały się w Wirtualną 1MILĘ. Odbyły się przy znacznie ograniczonej liczbie startujących (limit 100 osób), ale tradycyjnie w świetnej atmosferze i przy profesjonalnej oprawie. Każdy zawodnik dostawał imienny numer startowy, każdy był imiennie wyczytywany na start swojej serii, nad przebiegiem imprezy czuwali sędziowie PZLA, a całość była na żywo komentowana przez dziennikarza sportowego i współorganizatora 1MILI, Tomasza Smokowskiego.

"Wierzymy, że w przyszłym roku będziemy mogli rywalizować już w tradycyjnej formule, spotkać się na bieżniach lekkoatletycznych w jak najszerszym gronie i kibicować sobie nawzajem" – kończy z nadzieją Smokowski.

REKLAMA

REKLAMA

1MILA 2020 - wirtualna, realna i dobroczynna - za nami! 1MILA
fot. 1MILA

Wyniki Symbolicznej 1MILI

  • Podczas warszawskiej edycji Symbolicznej 1MILI triumfowali Marcin Patecki z czasem 4:29.33 oraz Mariola Ślusarczyk, która wybiegała fenomenalny kobiecy rekord imprezy – 4:48.40.

  • Zwycięzcą krakowskiej 1MILI z czasem 4:34.70 został Mikołaj Ciurla, podopieczny wybitnego średniodystansowca, Adama Czerwińskiego. Najszybszą kobietą okazała się Maria Bahranowska-Kilian, która pobiegła w czasie 5:39.89.

  • W ostatnim, poznańskich finale imprezy zwycięzcami zostali Krzysztof Szymanowski, z najszybszym czasem tegorocznej edycji 1MILI – 4:25.69. Wśród kobiet triumfowała Violetta Maciołek, uzyskując rezultat 5:33.10. W Poznaniu padł też nowy rekord Polski mastersów w kategorii M55. Wywalczył go Robert Gajda, meldując się na mecie z wynikiem 5:14.44!

Pełne wyniki tegorocznej edycji 1MILI znajdziecie tutaj: Warszawa, Kraków, Poznań.

Obszerne fotorelacje z tegorocznych zawodów znajdziecie na oficjalnej stronie 1MILI.

RW

Zobacz również:
Wbrew pozorom "piątka" to wymagający dystans, więc tylko dobry plan treningowy, uwzględniający bardzo różne jednostki treningowe, pozwoli Ci potem na trasie osiągnąć tempo na miarę Twoich możliwości. Żeby naprawdę szybko pognać do mety biegu na 5 km, musisz się przygotować do startu, realizując każdy trening bardzo poważnie i z poświęceniem.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA