37. Wrocław Maraton: trasa, koszulki, medale

Już w niedzielę, 15 września, tysiące biegaczy z około 40 krajów świata wyruszy ze Stadionu Olimpijskiego na trasę 37. PKO Wrocław Maratonu. Tegoroczny bieg w stolicy Dolnego Śląska będzie bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego - poinformowali na konferencji prasowej organizatorzy imprezy. Zobacz, jakie medale, koszulki i trasę Wrocław Maratonu przygotowano dla biegaczy w 2019 roku.

Oficjalne plakaty 37. Wrocław Maratonu i towarzyszącemu mu WrocWalk Marathonu
Oficjalne plakaty 37. Wrocław Maratonu i towarzyszącemu mu WrocWalk Marathonu

Trasa 37. Wrocław Maratonu

Uczestnicy po raz ostatni będą przemierzać trasę bardzo zbliżoną do znanej z poprzednich edycji – w przyszłym roku ulegnie ona bowiem całkowitym zmianom. Podczas tegorocznych zawodów została jednak wyznaczona podobnie, jak w minionych latach: ze startem i metą na Stadionie Olimpijskim.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę 37. Wrocław Maratonu w wysokiej rozdzielczości

Maratończycy wyruszą sprzed Trybuny Zachodniej, po czym aleją Różyckiego, przez mosty Grunwaldzki i Pokoju pobiegną do ulicy Sienkiewicza i placu Bema. Tam skręcą na południe, przemierzą dwie wyspy – Młyńską i Piasek (mijając zabytkowy Ostrów Tumski), okrążą centrum ulicami Grodzką i Kazimierza Wielkiego oraz Placem Teatralnym (przebiegając przy Teatrze Lalek). Następnie zawodnicy udadzą się ulicami Świdnicką, Swobodną i Ślężną, aż do południowego traktu – obwodnicy śródmiejskiej: ulic Armii Krajowej, Wiśniowej i Hallera.

Sportowcy wrócą w kierunku centrum ulicą Grabiszyńska i Podwalem, skąd ulicami Legnicką i Lotniczą dotrą aż do Stadionu Miejskiego, który okrążą aleją Śląska. Ulice Pilczycka, Popowicka, Starogroblowa, Gnieźnieńska, Ścinawska, Poznańska i Długa poprowadzą ich znów do centrum. Na północ uczestnicy podążą Kurkową, Łowiecką i Bałtycką, skręcą w Obornicką, alejami Kasprowicza i Boya – Żeleńskiego oraz ulicą Toruńską dotrą do Bruecknera. Następnie Mostami Jagiellońskimi i aleją Kochanowskiego pobiegną do alei Różyckiego, którą dostaną się z powrotem na Stadion Olimpijski.

Koszulki uczestników 37. Wrocław Maratonu
Koszulki uczestników 37. Wrocław Maratonu

Koszulki na 37. Wrocław Maraton

Każdy z zawodników 37. PKO Wrocław Maratonu otrzyma w pakiecie startowym koszulkę techniczną w kolorze niebieskim, z minimalistyczną grafiką przedstawiającą zarys panoramy miasta i napisem promującym stolicę Dolnego Śląska. Koszulka, wykonana z materiałów najwyższej jakości, zapewni doskonały komfort biegu w każdych warunkach atmosferycznych.

Medale dla uczestników 37. Wrocław Maratonu
Medale dla uczestników 37. Wrocław Maratonu

Medale 37. Wrocław Maratonu

Zgodnie z kilkuletnią tradycją, trofeum wrocławskiego maratonu będzie łączyło się z medalem tegorocznego półmaratonu. Tym razem do pary krasnali z czerwcowego biegu na dystansie 21,0975 kmm dołączą kolejne dwa skrzaty: sympatyczni biegacze w strojach i obuwiu sportowym. Postacie krasnali wpisane będą w okrąg (z pozostawionym wolnym miejscem na półmaratońskie trofeum), na odwrocie którego znajdzie się zarys trasy maratonu, data biegu i miejsce na wygrawerowanie osiągniętego czasu.

Podczas 37. Wrocław Maratonu biegacze dostaną do picia wodę z miejskiej sieci wodociągowej

Ekologiczny 37. Wrocław Maraton

Zgodnie z miejską polityką „zero waste” wyeliminowane zostaną kubki z tworzyw sztucznych, w których dotychczas podawana była woda na trasie - zastąpią je naczynia wykonane z biodegradowalnych w 100 procentach składników!

Sama woda również nie będzie pochodziła z plastikowych, ani szklanych butelek. Dzięki Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu biegacze skorzystają z wody bezpośrednio z miejskiego systemu wodociągowego – całkowicie bezpiecznej do picia.

Dodatkowo, aby umożliwić wygodny i przyjazny środowisku powrót do domów po imprezie, uczestnicy będą mogli skorzystać nie tylko ze wspomnianej poniżej - i darmowej dla nich - komunikacji miejskiej, ale także ustawionych w kompleksie Stadionu Olimpijskiego elektrycznych hulajnóg.

Medale dla uczestników 2. WrocWalk Marathonu

WrocWalk Marathon 2019

W przeddzień Wrocław Maratonu, czyli w sobotę, 14 września, odbędzie się druga edycja wrocławskiego „spaceru na medal” – WrocWalk Marathon 2019. Impreza odbywa się bez wyznaczonej trasy, ani pomiaru czasu. Po otrzymaniu mapy z zaznaczonymi obiektami do odwiedzenia uczestnicy sami wybierają kolejność odwiedzania poszczególnych miejsc. W każdym z tych punktów będzie można otrzymać pieczęć. Po okazaniu mapy z pieczątkami na Stadionie Olimpijskim, spacerowicze otrzymają pamiątkowe medale.

W tym roku po raz pierwszy do wyboru będą dwie trasy: „Wrocławskie muzea” lub „Wrocławskie świątynie i kościoły”. W poszczególnych obiektach będą czekać w wyznaczonych godzinach przewodnicy, opowiadający o ich historii. Aby wziąć udział w spacerze należy zapisać się przez stronę internetową wrocwalkmarathon.pl i uiścić opłatę startową.

Utrudnienia i komunikacja dodatkowa

W związku z wprowadzeniem czasowej organizacji ruchu podczas maratonu w dniu 15 września od godz. 7:00 do 15:00 przewidziano następujące utrudnienia w komunikacji na terenie Wrocławia:

  1. Zmiany tras i rozkładów jazdy wybranych linii komunikacji publicznej,
  2. Wyłączenie całej trasy maratonu z ruchu kołowego – MIEJSCOWE UTRUDNIENIA NA TRASIE POJAWIĄ SIĘ JUŻ PRZED GODZINĄ 7:00,
  3. Utrudniona lub w części wykluczona komunikacja poprzeczna do trasy maratonu (wybrane skrzyżowania o dużym natężeniu ruchu pod nadzorem policji – WRD lub prewencji),
  4. Uruchomienie stref zakazu zatrzymywania się na trasie maratonu (obowiązujące całą dobę 15 września).

O utrudnieniach mieszkańcy będą informowani za pomocą tablic zmiennej treści systemu ITS (ZDiUM Wrocław), tablic informacyjnych systemu DIP (MPK Wrocław), tablic i znaków informacyjnych rozlokowanych przez firmę realizującą zabezpieczenie trasy w miejscach wskazanych w projekcie czasowej organizacji ruchu, informacji przekazywanych za pośrednictwem mediów – tradycyjnych i nowych oraz ulotek informacyjnych kierowanych do osób (mieszkańców oraz przedsiębiorców) użytkujących posesje na całej długości trasy biegu.

Zawodnikom i kibicom zostanie udostępniona komunikacja zastępcza w postaci autobusów kursujących między parkingiem Volvo przy ul. Mydlanej a pętlą Sępolno oraz specjalnej linii tramwajowej T3. Szczegóły na stronie wroclawmaraton.pl

RW

Zobacz również:
REKLAMA
}