ASICS Metasprint z nagrodą za zaawansowane technologie

Marka ASICS zdobyła nagrodę JEC World Composites Innovation za zaawansowane technologie zastosowane w najnowszych butach do biegania Metasprint - innowacyjnym sprinterskim modelu bez kolców, który zwiększa szybkość biegu.

ASICS Metasprint z nagrodą za zaawansowane technologie Asics
ASICS Metasprint (fot. materiały prasowe)

Producent sprzętu sportowego ASICS został ogłoszony zwycięzcą JEC World Composites Innovation Awards w kategorii „Sport i opieka zdrowotna” podczas wirtualnej ceremonii, która odbyła się w Paryżu. Prestiżową nagrodę przyznało międzynarodowe jury, doceniając zaawansowane technologie w modelu ASICS Metasprint, który zaprojektowano w celu poprawy prędkości na krótkich dystansach.

Pracując nad nowym modelem butów do biegania, naukowcy z ASICS Institute of Sport Science opracowali nowatorską, autorką technologię CFRTP (Carbon Fiber Reinforced Thermoplastics). Rozwiązanie oparte na karbonie pozwoliło odkryć nowe zastosowanie materiałów kompozytowych w celu zwiększenia wydajności modelu Metasprint.

Główną rolę w tradycyjnych butach przeznaczonych do sprintu odgrywają kolce, które odpowiadają za przyczepność z podłożem. Zastosowanie technologii CFRTP zrewolucjonizowało dotychczasowe podejście do produkcji krótkodystansowych modeli. Nowa podeszwa zewnętrzna z włókna węglowego o strukturze plastra miodu zastępuje kolce, aby przyczepność buta do bieżni była bardziej stabilna, dzięki czemu sprinterzy mogą osiągać jeszcze większą szybkość wraz z każdym kolejnym krokiem.

Zobacz także: Wirtualna premiera nowych modeli butów ASICS: Metaracer i Metasprint

Na krótkich dystansach, gdzie liczą się ułamki sekund, wykazano, że buty Metasprint realnie poprawiają prędkość. Testy przeprowadzone przez ASICS Institute of Sport Science wykazały wpływ technologii na przyspieszenie do 0,048 sekundy podczas 100-metrowego sprintu.

ASICS Metasprint z nagrodą za zaawansowane technologie Asics
ASICS Metasprint (fot. materiały prasowe)

"Technologia CFRTP została kompleksowo i dokładnie przebadana w zakresie odporności oraz lekkości. Tak prestiżowa nagroda jest dla nas motywacją do ciężkiej pracy, a także ułatwi nam implementację rozwiązania w branży sportowej. Może ono pomóc sportowcom nie tylko poprawiać swoje wyniki, ale również pozytywnie wpłynąć na zrównoważony rozwój. Misją firmy jest między innymi tworzenie inteligentnej technologii sportowej, która wspiera w osiąganiu jak najlepszych rezultatów" - podsumował Kenichi Harano, dyrektor generalny ASICS Institute of Sport Science, dodając, że stosowana metoda produkcyjna umożliwia także recykling nieużywanych fragmentów, zmniejszając liczbę odpadów. 

JEC World Composites Innovation Awards służy promocji materiałów kompozytowych i ich zastosowania w różnych branżach. Od 1996 roku nagradzaną są nimi najbardziej innowacyjne technologie w 11 kategoriach, w tym sportowej, motoryzacyjnej, kosmicznej, bezpieczeństwa, budowlanej i transportowej.

AM

REKLAMA
}