Dominika Stelmach: od wielkiej pasji do wicemistrzostwa świata

Czy można kochać coś tak bardzo, że mimo zmęczenia chce się to robić bez przerwy? W świecie biegaczy chyba nie ma osoby, która by tego nie znała. Wśród nich jest Dominika Stelmach, która biega, bo to kocha, a życiówki są po prostu efektem tej miłości. Jej największe osiągnięcie? Zdecydowanie na wyróżnienie zasługuje tytuł wicemistrzyni świata w biegach górskich, który jest jednocześnie największym polskim sukcesem w tej konkurencji od wielu lat.

Dominika Stelmach - od wielkiej pasji do wicemistrzostwa świata

Dominika Stelmach to jedna z najbardziej wszechstronnych biegaczek w Polsce. Nie skupia się na górach i ultramaratonach, startuje w wielu innych konkurencjach i na różnych dystansach, o czym świadczy chociażby drugi kobiecy wynik w biegu po schodach na szczyt wieży Eiffla.

Lubi sprawdzać się także podczas trudnych warunków pogodowych. W ubiegłym roku wygrała bieg Wings for Life w Chile, uzyskując najlepszy wynik na świecie (68,21 km w tempie 3,75 min/km!). W sumie wygrała te zawody już czterokrotnie, startując na czterech różnych kontynentach.

Jednak najcenniejszym, najbardziej prestiżowym osiągnięciem w jej dotychczasowej karierze jest wicemistrzostwo WMRA (World Mountain Running Association). Zawody odbyły się w Karpaczu na 36-kilometrowej trasie o sumie przewyższeń +/- 2110 m. Dominika ścigała się z 56 biegaczkami z 17 krajów. Uzyskane podczas tych zawodów drugie miejsce to prawdziwy powód do dumy, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę jedynie 22-sekundową stratę do triumfatorki.

Dominika Stelmach - od wielkiej pasji do wicemistrzostwa świata

Nikt nie rodzi się profesjonalnym biegaczem, choć zazwyczaj przygodę ze sportem rozpoczyna się już od najmłodszych lat. Dominice sport towarzyszył od zawsze, choć jak to często bywa, początki nie należały do najłatwiejszych. Zaczynała od biegów przez płotki, które, jak się okazało, nie były jej dyscypliną. Postanowiła przerzucić się na jeździectwo i wspinaczkę. Po latach powróciła do biegania, odkrywając, że to właśnie w długich dystansach czuje się najlepiej. Przez dłuższy czas trenowała sama, godząc treningi z pracą, rodziną i życiem osobistym. Rok temu postanowiła zmienić swoje życie o 180 stopni - zrezygnowała z pracy w korporacji i postawiła wszystko na jedną kartę - bieganie.  

Skąd w takim drobnym ciele tak ogromna siła? Imponująca ilość startów i fantastyczne wyniki to efekt olbrzymiej pasji, zaangażowania i wręcz obsesji na punkcie treningu. Dominika po prostu nie potrafi odpoczywać, o czym można się przekonać, śledząc jej instagramowe konto - niemal każdy post przepełniony jest energią i motywacją do działania. Niewątpliwie największe wsparcie daje jej rodzina, co utalentowana zawodniczka wielokrotnie podkreśla. Aby mogła pogodzić rolę mamy i żony, jej najbliżsi często towarzyszą jej podczas wyjazdów na zawody.

Dominika Stelmach - od wielkiej pasji do wicemistrzostwa świata

Najważniejszym celem Dominiki Stelmach jest teraz uzyskanie kwalifikacji w maratonie na igrzyska olimpijskie w Tokio. „Kiedy, jak nie teraz? Wierzę, że razem z trenerem zrobimy wszystko, żeby osiągnąć cel. Czy to się uda? Nie wiem, ale na pewno mocny trening maratoński przeniesie mnie na wyższy poziom sportowy”- powiedziała Dominika.

Czy do startów w biegach górskich można dobrze przygotować się, trenując w mieście? Można, i Dominika jest tego najlepszym przykładem. Aby przekonać się, jak wyglądają takie treningi, wystarczy zapisać się na jeden z nich. Biegaczka, prowadzi zajęcia pod nazwą URBAN RUN w adidas Runners Warsaw. Adresowane są one do osób, których głównym celem są starty w biegach górskich, zatem ważne jest dla ich uczestników wzmocnienie siły i wytrzymałości. Warto odwiedzić stronę adidas Runners oraz  grupę na Facebooku, aby spróbować treningu pod okiem profesjonalistki.

AR

REKLAMA
}