Emocje na finiszu 3. ONICO Gdynia Półmaratonu

Somikwo z Ugandy przełamuje dominację Kenijczyka Kimaiyo w ONICO Gdynia Półmaratonie. Moraa Oigo z Kenii wreszcie zwycięska. Dobre występy Marcina Chabowskiego i Agnieszki Gortel. Ulicami Gdyni w trudnych, wietrznych warunkach pobiegło w niedzielę niemal 6 tysięcy biegaczy.

Relacja i zdjęcia z 3. ONICO Gdynia Półmaratonu ONICO Gdynia Półmaraton
fot. ONICO Gdynia Półmaraton

Blisko sześć tysięcy biegaczy wyruszyło w niedzielę, 18 marca, na trasę ONICO Gdynia Półmaratonu. Z wietrzną pogodą najlepiej poradzili sobie Ben Chelimo Somikwo (Uganda) i Christine Moraa Oigo (Kenia), która w dwóch poprzednich edycjach ocierała się o zwycięstwo, zajmując drugie miejsce. Dotychczas niepokonany w Gdyni Kenijczyk Hilary Kiptum Maiyo Kimaiyo był dopiero piąty.

"Panowały dziś naprawdę trudne warunki. Pomimo świecącego słońca, dokuczliwy wiatr bardzo wychładzał mięśnie i ciężko było dzisiaj o bicie rekordów" – mówił na mecie Marcin Chabowski, najlepszy z Polaków, który finiszował na 6. pozycji.

Relacja i zdjęcia z 3. ONICO Gdynia Półmaratonu ONICO Gdynia Półmaraton
fot. ONICO Gdynia Półmaraton

Polak utrzymywał się w prowadzącej grupie do 12. kilometra. Wówczas mocniejsze tempo podyktowali zawodnicy z Afryki, którzy wraz z Hiszpanem El Hassanem Oubaddim uformowali pięcioosobową grupę prowadzącą bieg. Chabowski przez kolejne 3 km próbował jeszcze gonić liderów, ale po 15. kilometrze biegł już samotnie na 6. pozycji i stało się jasne, że nie będzie w stanie walczyć o zwycięstwo.

Główny faworyt i zwycięzca dwóch dotychczasowych edycji gdyńskiego półmaratonu, Hilary Kiptum Maiyo Kimaiyo, czaił się w pierwszej części wyścigu z tyłu prowadzącej grupy, chcąc schować się nieco przed wiatrem. Po 16 km przejął inicjatywę, wyszedł na czoło i chciał oderwać się od swoich kompanów. Jego tegoroczną formę zweryfikował jednak podbieg na ulicy Świętojańskiej. Kimaiyo nie tylko nie „urwał się” swoim rywalom, ale szybko sam zaczął tracić kolejne metry do liderów.

Relacja i zdjęcia z 3. ONICO Gdynia Półmaratonu ONICO Gdynia Półmaraton
fot. ONICO Gdynia Półmaraton

Na 18. kilometrze było już jasne, że ten dzień nie będzie należał do niego. Na czele biegu uformowała się trzyosobowa grupa, prowadzona przez El Hassana Oubaddiego. Gdy chwilę później dystans zaczął tracić reprezentant Kenii Joseph Mumo, licznie zgromadzeni na ostatnich kilometrach kibice mogli podziwiać emocjonującą rywalizację na finiszu pomiędzy Hiszpanem a reprezentantem Ugandy – Benem Chelimo Somikwo. Ich walka rozstrzygnęła się na ostatniej prostej przed metą, a zwycięsko wyszedł z niej Somikwo, który został zwycięzcą trzeciej edycji ONICO Gdynia Półmaratonu z czasem 1:03:32. Oubaddi finiszował sekundę za nim, a najniższe miejsce na podium przypadło Mumo (1:03:53). Czwarte miejsce zajął Etiopczyk Zelalem Mengistu, a piąty na mecie zameldował się wyraźnie słabszy w tym roku Maiyo Kimaiyo.

Relacja i zdjęcia z 3. ONICO Gdynia Półmaratonu ONICO Gdynia Półmaraton
fot. ONICO Gdynia Półmaraton

Znacznie mniej emocji przyniosła rywalizacja kobiet, w której mieliśmy do czynienia z popisem jednej zawodniczki. Christine Moraa Oigo, który dotychczas dwukrotnie stawała w Gdyni na drugim stopniu podium, już po 5 km wypracowała sobie 8 sekund przewagi, której nie oddała już do samej mety. Gonić Kenijkę próbowały jej rodaczka Ruth Matebo oraz Etiopka Merine Gezahegn. Ich strata przez większość biegu utrzymywała się na poziomie zaledwie 10-15 sekund, ale chociaż liderka osłabła w końcówce wyścigu, nie były w stanie jej dogonić. Ostatecznie Christine Moraa Oigo finiszowała z czasem 1:13:54, wyprzedzając Matebo (1:13:58) i Gezahegn (1:14:07).

Najszybsza z Polek, Agnieszka Gortel, zajęła 5. miejsce, ustępując pola jeszcze reprezentantce Ukrainy Wiktoriji Khapilinie: "Chciałabym bardzo podziękować kibicom za ich głośny doping na trasie. Było dziś naprawdę zimno, ale kibice i świecące w Gdyni słońce bardzo pomagały wykrzesać z siebie maksimum sił" – powiedziała na mecie Gortel, która chciała w tym roku powetować sobie nieudany start w ubiegłorocznym ONICO Gdynia Półmaratonie.

Relacja i zdjęcia z 3. ONICO Gdynia Półmaratonu ONICO Gdynia Półmaraton
fot. ONICO Gdynia Półmaraton

Na starcie gdyńskiej „połówki” stanęło łącznie 5915 zawodników, co stawia imprezę w ścisłej  czołówce polskich biegów półmaratońskich. Blisko 30% uczestników stanowiły kobiety.

ONICO Gdynia Półmaraton rozgrywany jest jako IAAF Bronze Label Road Race, będąc tym samym w gronie najważniejszych półmaratonów na świecie. Za dwa lata Gdynia będzie gospodarzem Mistrzostw Świata IAAF w Półmaratonie. Impreza odbędzie się 29 marca 2020 roku.

Więcej informacji na www.gdyniapolmaraton.pl

RW

Zobacz również:
REKLAMA
}