Gonciarz kontra mity o recyklingu plastiku

Zastanawiasz się, wrzucając do żółtego kosza plastikową butelkę opróżnioną podczas treningu, czy ma to sens? Czy może segregowane przez nas odpady są i tak ponownie mieszane w śmieciarce bądź na wysypisku? Znany youtuber Krzysztof Gonciarz sprawdził to, a efekty swojego śledztwa przedstawił w hitowym wideo "Największy MIT na temat recyklingu.

Gonciarz kontra mity o recyklingu plastiku

Krzysztof Gonciarz wspólnie z marką Żywiec Zdrój w ramach kampanii #dożółtegokosza sprawdzili, jak w Polsce wygląda proces segregacji i recyklingu plastikowych butelek. Film „Największy MIT na temat recyklingu”, który w przystępny sposób obala popularne mity na temat przetwarzania plastikowych odpadów, stał się hitem internetu.

Czy Polacy wiedzą, jak segregować odpady?

W ramach kampanii #dożółtegokosza Żywiec Zdrój przeprowadził badanie „Polacy o segregacji odpadów”, w którym sprawdził stan wiedzy Polaków na temat segregowania śmieci i recyklingu plastiku (zobacz pełen wnioski z badania w formie infografiki). Okazało się, iż ponad 90% z nas deklaruje, że na co dzień segreguje odpady, a znajomość zasad segregacji nie stanowi większego problemu. Jednak, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Żywiec Zdrój, ponad 40% konsumentów nie wie, że plastik powinien trafiać zawsze do żółtego kosza.

Co więcej, prawie 40% badanych nie widzi sensu segregacji odpadów, ponieważ w ich przekonaniu, podczas odbioru śmieci są ponownie mieszane w śmieciarce. Właśnie z tymi mitami postanowił zmierzyć się Krzysztof Gonciarz – osobiście sprawdził, jak wygląda droga butelki
od wrzucenia jej #dożółtegokosza, aż po proces recyklingu.

Recykling butelek nie ma sensu?

W przygotowanym filmie, youtuber zabiera widzów w nietypową podróż śmieciarką i obala funkcjonujące w społeczeństwie mity dotyczące recyklingu. Gonciarz w przystępny i prosty sposób pokazuje, jak wygląda proces segregacji oraz recyklingu odpadów. Początkowo wciela się w rolę pracownika śmieciarki i sprawdza, jak faktycznie wygląda odbiór odpadów od konsumentów - te segregowane przez nas w domu trafiają do oddzielnych komór w śmieciarce lub, jeżeli śmieciarka jest jednokomorowa, to odbierany jest tylko jeden rodzaj odpadów.

W kolejnych ujęciach możemy zobaczyć youtubera, który w zakładzie recyklingu dokładnie sprawdza, jakim procesom poddawane są plastikowe butelki, aby finalnie mogły zostać przetworzone na nowe, jak np. butelka 5-litrowa rPET Żywiec Zdrój, czyli pierwsza butelka w ofercie marki wyprodukowana w całości z plastiku z recyklingu.

Wyrzucanie butelek #dożółtegokosza to szansa na nadanie im kolejnego życia i powrót
w postaci mebla, zabawki, ubrania, czy kolejnej butelki, a tym samym ograniczenie konieczności wykorzystania plastiku pierwotnego w produkcji.

Więcej informacji o kampanii na stronie postronienatury.pl

KG

REKLAMA
}