Na pewno wiesz, jak ugotować makaron?

Makaron w menu Polaków obecny jest od zawsze. Króluje na stołach w postaci dań głównych, dodawany jest też do zup, a czasem nawet do deserów! Na słodko, na ostro, z sosem, z farszem… Pomysłów na dania z makaronem jest bez liku. Ale czy na pewno wiemy, jak gotować makaron?

Z pozoru gotowanie makaronu wydaje się proste: zagotować wodę, wrzucić do niej makaron, posolić, ugotować, odcedzić... Czy tak jest na pewno?

Czy wiesz, że…

1. ...makaron zawsze powinien być gotowany w dużym garnku z odpowiednią ilością wody? Na każde 100 g potrzebny jest co najmniej 1 litr. Wszystko po to, by nie posklejał się podczas gotowania, równomiernie się ugotował, a także żeby łatwiej było go po prostu mieszać.

2. ...makaron należy gotować na półmiękko, czyli al dente? Ma on znacznie więcej zalet niż rozgotowana breja. Przede wszystkim, smakuje o niebo lepiej. Po drugie, dłużej się trawi, co nie tylko sprawia, że dłużej czujemy się najedzeni, ale też korzystnie wpływa na poziom cukru we krwi.

3. ...wbrew powszechnej opinii, rzucanie makaronem o ścianę, by sprawdzić czy się klei, nie jest najlepszym sposobem na sprawdzenie jego stopnia ugotowania.

4. ...czasem makaron trzeba gotować nieco krócej? Dotyczy to sytuacji, w której planujemy połączyć go z gorącym sosem. Nieco twardy makaron spokojnie przejdzie w stan al dente już wspólnie z resztą składników.

 5.  ...nigdy nie należy zalewać makaronu sosem? To makaron dodajemy do sosu.

6. ...zimną wodą przelewa się tylko makaron, który planujemy wykorzystać do sałatki?

7. ...na całym świecie występuje aż 600 różnych kształtów makaronu? W Polsce popularnych jest kilkadziesiąt (np. Czanieckie Makarony, czyli jeden z najstarszych producentów tradycyjnych polskich makaronów, oferują aż 40 kształtów do wyboru). A po jakie makarony sięgamy najchętniej? "Najpopularniejszy kształt to od lat krajanka, zaraz po niej świderki, nitka walcowana i łazanka – mówi Joanna Karbowiak, prokurent w Czanieckie Makarony sp. z o.o. – Staramy się sprostać wymaganiom Klientów, dlatego na sklepowych półkach można znaleźć makaron Czaniecki w różnych odsłonach. Oprócz 5-jajecznych proponujemy też makarony 100% amber durum, pełnoziarniste oraz z błonnikiem owsianym – wszystkie w różnych kształtach".

MC

Zobacz również:
REKLAMA
}