Nike Breaking2: próba złamania 2 godzin w maratonie już za tydzień!

O złamaniu granicy 2 godzin w maratonie śni wielu biegaczy. Już za tydzień spełnienie tego marzenia może stać się udziałem co najmniej jednego z trzech biegaczy ze światowej elity, którzy w ramach projektu Nike Breaking2 z królewskim dystansem zmierzą się na słynnym torze wyścigowym Monza we Włoszech. Próbę będzie można śledzić na żywo w internecie.

O projekcie Nike Breaking2 marka poinformowała w grudniu ubiegłego roku - pisaliśmy o tym w artykule "Maraton poniżej 2 h: Nike prezentuje Breaking2". Chcąc zrealizować ten fantastyczny cel, Nike stworzyło zespół składający się z ekspertów różnych dziedzin nauki i sportu, których zadaniem było stworzenie optymalnych warunków do pokonania granicy 2 godzin w maratonie. Pozwoliło to na holistyczne podejście do sportowca, jego sprzętu, treningu, żywienia, a nawet otoczenia.

Nike zdradziła wówczas, że w próbie weźmie udział trzech związanych z tym brandem biegaczy ze ścisłej światowej czołówki, którzy mają idealne predyspozycje i wystarczająco dużo odwagi, aby podjąć wyzwanie. Śmiałkami, którzy spróbują dokonać niemożliwego i przebiec maraton poniżej dwóch godzin, będą Eliud Kipchoge z Kenii, który przed rokiem ustanowił nowy rekord Maratonu Londyńskiego, przybiegając na metę z czasem 2:03:05, Lelisa Desisa z Etiopii, który swoją życiówkę ustanowił w 2013 roku w Dubaju, pokonując maraton w czasie 2:04:05, oraz Zersenay Tadese z Erytrei, rekordzista świata w półmaratonie (58:23), który w maratonie legitymuje się rekordem 2:10:41.

Niedawno Nike ujawniła miejsce, w którym już w dniach 6-8 maja dojdzie do próby złamania 2 godzin w maratonie – wybór padł na legendarny tor wyścigowy Monza we Włoszech. Dokonując selekcji lokalizacji dla projektu Nike Breaking2, specjaliści z Nike brali pod uwagę takie czynniki, jak wysokość nad poziomem morza oraz temperatura i wilgotność powietrza.

Tor Monza, a właściwie 2,4-kilometrowy fragment tego legendarnego, wybudowanego w 1922 roku obiektu, na którym organizowane są m.in. wyścigi Formuły 1, uznano za najlepszy również ze względu na to, że położony jest w mocno zalesionym terenie, co minimalizuje ryzyko silnych podmuchów wiatru, a niebo nad nim jest często zachmurzone, więc słońce nie będzie przeszkadzać biegaczom. Ponadto powodzeniu próby bicia rekordu ma sprzyjać asfaltowa nawierzchnia i płaski profil toru. Długość pętli również zaplanowano nieprzypadkowo – zdaniem ekspertów Nike, 2,4-kilometrowy dystans pozwala perfekcyjnie zarządzać tempem oraz nawadnieniem i odżywianiem zawodników.

Finał projektu Nike Breaking2 na torze Monza, który dojdzie do skutku rankiem 6, 7 lub 8 maja, będzie zamknięty dla publiczności, ale wydarzenie będzie na żywo transmitowane w internecie. Link do transmisji znajdziecie wkrótce na facebookowym profilu Runner’s World Polska.

RW

Zobacz również:
REKLAMA
}