Nike Breaking2: próba złamania 2 godzin w maratonie już za tydzień!

O złamaniu granicy 2 godzin w maratonie śni wielu biegaczy. Już za tydzień spełnienie tego marzenia może stać się udziałem co najmniej jednego z trzech biegaczy ze światowej elity, którzy w ramach projektu Nike Breaking2 z królewskim dystansem zmierzą się na słynnym torze wyścigowym Monza we Włoszech. Próbę będzie można śledzić na żywo w internecie.

O projekcie Nike Breaking2 marka poinformowała w grudniu ubiegłego roku - pisaliśmy o tym w artykule "Maraton poniżej 2 h: Nike prezentuje Breaking2". Chcąc zrealizować ten fantastyczny cel, Nike stworzyło zespół składający się z ekspertów różnych dziedzin nauki i sportu, których zadaniem było stworzenie optymalnych warunków do pokonania granicy 2 godzin w maratonie. Pozwoliło to na holistyczne podejście do sportowca, jego sprzętu, treningu, żywienia, a nawet otoczenia.

REKLAMA

Nike zdradziła wówczas, że w próbie weźmie udział trzech związanych z tym brandem biegaczy ze ścisłej światowej czołówki, którzy mają idealne predyspozycje i wystarczająco dużo odwagi, aby podjąć wyzwanie. Śmiałkami, którzy spróbują dokonać niemożliwego i przebiec maraton poniżej dwóch godzin, będą Eliud Kipchoge z Kenii, który przed rokiem ustanowił nowy rekord Maratonu Londyńskiego, przybiegając na metę z czasem 2:03:05, Lelisa Desisa z Etiopii, który swoją życiówkę ustanowił w 2013 roku w Dubaju, pokonując maraton w czasie 2:04:05, oraz Zersenay Tadese z Erytrei, rekordzista świata w półmaratonie (58:23), który w maratonie legitymuje się rekordem 2:10:41.

Niedawno Nike ujawniła miejsce, w którym już w dniach 6-8 maja dojdzie do próby złamania 2 godzin w maratonie – wybór padł na legendarny tor wyścigowy Monza we Włoszech. Dokonując selekcji lokalizacji dla projektu Nike Breaking2, specjaliści z Nike brali pod uwagę takie czynniki, jak wysokość nad poziomem morza oraz temperatura i wilgotność powietrza.

Tor Monza, a właściwie 2,4-kilometrowy fragment tego legendarnego, wybudowanego w 1922 roku obiektu, na którym organizowane są m.in. wyścigi Formuły 1, uznano za najlepszy również ze względu na to, że położony jest w mocno zalesionym terenie, co minimalizuje ryzyko silnych podmuchów wiatru, a niebo nad nim jest często zachmurzone, więc słońce nie będzie przeszkadzać biegaczom. Ponadto powodzeniu próby bicia rekordu ma sprzyjać asfaltowa nawierzchnia i płaski profil toru. Długość pętli również zaplanowano nieprzypadkowo – zdaniem ekspertów Nike, 2,4-kilometrowy dystans pozwala perfekcyjnie zarządzać tempem oraz nawadnieniem i odżywianiem zawodników.

Finał projektu Nike Breaking2 na torze Monza, który dojdzie do skutku rankiem 6, 7 lub 8 maja, będzie zamknięty dla publiczności, ale wydarzenie będzie na żywo transmitowane w internecie. Link do transmisji znajdziecie wkrótce na facebookowym profilu Runner’s World Polska.

RW

Zobacz również:
W biegu na 5 kilometrów nie ma czasu na naprawianie błędów: od samego startu trzeba mieć wszystko pod kontrolą. Dlatego przygotowania do tego dystansu musisz potraktować poważnie, jeśli masz ambicje wykręcić naprawdę dobry czas. Oto kluczowe elementy treningu dla szybkiego biegania „piątki”. Uwaga! Jako efekty uboczne mogą pojawić się większa efektywność i lekkość biegu na innych dystansach.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA