Nocny Kusy 2019. Zgłoś drużynę i pobiegnij w sztafecie!

Blisko 200 czteroosobowych sztafet może wystartować w piątek, 21 czerwca, w 5. Nocnym Biegu Sztafetowym Janusza Kusocińskiego na terenie kampusu warszawskiej AWF. Swój udział zapowiedzieli już wybitni sportowcy i byli olimpijczycy. Wciąż można wpisać swoją drużynę na listę startową tych zawodów!

Nocny Kusy 2019. Rekord frekwencji i gwiazdy na trasie

To już piąta edycja tych wyjątkowych w swojej formule zawodów sportowych. Zainteresowanie biegiem jest tak duże, że organizatorzy po raz kolejny zwiększyli limit miejsc.

W 5. Nocnym Biegu Sztafetowym Janusza Kusocińskiego swój udział - obok rektora AWF Warszawa prof. Andrzeja Mastalerza - zapowiedzieli wybitni sportowcy i byli olimpijczycy. Jest to jednak przede wszystkim wydarzenie sportowe upamiętniające sylwetkę wielkiego człowieka i sportowca, absolwenta CIWF-AWF Warszawa Janusza Kusocińskiego, zamordowanego przez Niemców podczas II wojny światowej.

W tym roku dokładnie 21 czerwca przypada 79. rocznica śmierci tego fenomenalnego biegacza, złotego medalisty olimpijskiego z Los Angeles w biegu na 10 000 m, srebrnego medalisty pierwszych mistrzostw Europy na dystansie 5000 m oraz wielokrotnego mistrza i rekordzisty Polski w biegach średnich i długich. Kibicowskie emocje do czerwoności rozpalały m.in. wspaniałe pojedynki Kusego z innym znakomitym biegaczem Stanisławem Petkiewiczem.

Postać Kusego jest nierozerwalnie związana z warszawską uczelnią sportową - tutaj studiował i trenował, a hala lekkoatletyczna AWF Warszawa nosi obecnie jego imię. Pomiędzy stadionem lekkoatletycznym a leżącym dalej stadionem rugby znajduje się pomnik Janusza Kusocińskiego, rozstrzelanego w 1940 roku przez okupanta niemieckiego w Palmirach podczas akcji AB, której celem była eksterminacja polskiej inteligencji.

12 sierpnia 2009 zawodnik został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia sportowe w dziedzinie lekkoatletyki”.

Udział w Nocnym Kusym biorą czteroosobowe zespoły sztafetowe. Każdy z zawodników musi pokonać jedną pętlę na dystansie 2,5 km po terenie kampusu AWF Warszawa. Trasa nie jest zbyt wymagająca, jednak urozmaicona pod względem nawierzchni oraz z licznymi zakrętami. Start i meta biegu znajdują się na nowoczesnym stadionie lekkoatletycznym uczelni. Bieg rozpocznie się punktualnie o godz. 21:06.

W biegu prowadzone będą następujące klasyfikacje: drużyna mieszana, drużyna kobiet, drużyna mężczyzn. Zawodnicy mogą też powalczyć o nowe rekordy osobiste na krótszym, 2,5-kilometrowym dystansie. Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem, będzie to ciekawe wyzwanie i dobra zabawa. Każdy z uczestników otrzyma atrakcyjny pakiet startowy oraz pamiątkowy medal.

Szczegóły 5. Nocnego Biegu Sztafetowego Janusza Kusocińskiego 4 x 2,5 km dostępne są na stronie awf.edu.pl/nocny-kusy. Zapisy prowadzone są na stronie zapisy.sts-timing.pl/504

RW

REKLAMA
}