Nowa trasa Cracovia Maraton: jedna pętla z historią w tle

Już 22 kwietnia ulicami Krakowa pobiegną uczestnicy 17. PZU Cracovia Maraton. Tym razem maratończycy będą mieć do pokonania jedną pętlę i po 5-letniej przerwie znów pojawią się w Nowej Hucie. Po raz piąty z rzędu start i meta biegu usytuowana została w samym sercu Krakowa – na Rynku Głównym.

16. PZU Cracovia Maraton - zdjęcia z zawodów Cracovia Maraton
fot. Cracovia Maraton

Zgodnie z towarzyszącym imprezie od pierwszej edycji hasłem „Z historią w tle” trasa krakowskiego maratonu wytyczona została tak, aby jego uczestnicy mogli podczas zawodów podziwiać wielu wspaniałych zabytków podwawelskiego grodu.

Maratończycy będą mieć w zasięgu wzroku jednak nie tylko słynne historyczne budowle, takie jak Wawel, Sukiennice czy krakowskie zabytki sakralne, ale też najnowocześniejsze obiekty, m.in. Tauron Arenę Kraków i Centrum Kongresowe ICE Kraków.

W trakcie pokonywania trasy 17. PZU Cracovia Maraton zawodnicy przebiegną też przez Plac Centralny im. Ronalda Reagana. To najbardziej rozpoznawalne miejsce w Nowej Hucie – gdzie po raz pierwszy uczestnicy krakowskiego maratonu zawitali w 2005 roku, podczas czwartej edycji imprezy. Teraz wrócą tu po 5 latach przerwy.

17. PZU Cracovia Maraton - mapa trasy

Trasa została pozytywnie zaopiniowana przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Policję, będzie posiadać atest PZLA, IAAF i AIMS. Szczegółowy opis trasy oraz plik PDF z mapą do pobrania znajdują się na oficjalnej stronie Cracovia Maraton.

W związku ze zmianą trasy na jedną pętlę w tym roku na królewskim dystansie 42 kilometrów i 195 metrów rywalizować będą również niepełnosprawni sportowcy, ścigający się na wózkach typu hand bike, rim push i active wheelchair. Start 17. PZU Cracovia Maraton dla Osób Niepełnosprawnych na Wózkach nastąpi z Rynku Głównego, tradycyjnie na dwie minuty przed rozpoczęciem zmagań biegaczy. 

17. PZU Cracovia Maraton - profil trasy

Organizowany od 2002 roku Cracovia Maraton to jedna z najpopularniejszych imprez biegowych w Polsce, zaliczana do Korony Maratonów Polskich. Jest to też najbardziej międzynarodowy spośród wszystkich polskich maratonów, z najwyższą w kraju frekwencją uczestników z zagranicy - w dotychczasowych edycjach Cracovia Maraton wystartowali biegacze z 55 krajów. 

Ubiegłoroczny, 16. PZU Cracovia Maraton, ukończyła rekordowa liczba 5615 biegaczy z 5757, którzy wystartowali. W klasyfkacji mężczyzn zwyciężył Cosmas Mutuku Kyeva - było to już trzecie zwycięstwo Kenijczyka w krakowskim maratonie. Najlepszy był tu również w poprzedniej edycji imprezy i w 2011 roku. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka Stellah Jepngetich Barsosio.

16. PZU Cracovia Maraton - zdjęcia z zawodów Cracovia Maraton
fot. Cracovia Maraton

Przy okazji 17. Cracovia Maraton zorganizowane będą trzy biegi towarzyszące. W przeddzień krakowskiego maratonu odbędzie się 13. Cracovia Maraton na Rolkach - rolkarze przejadą dystans 42 km i 195 m, startując i finiszując na deptaku przy Al. 3 Maja. Trasa prowadzi wokół Błoń Krakowskich i liczy 12 okrążeń. 

Kilka godzin później w tym samym miejscu zaplanowano 13. Mini Cracovia Maraton na dystansie 4,2 km ku pamięci Piotra Gładkiego – triumfatora 4. edycji krakowskiego maratonu, który jako pierwszy (i jedyny dotychczas) Polak wygrał Cracovia Maraton, a dwa tygodnie później tragicznie zginął w wypadku drogowym.

Z kolei w nocy przed maratonem po raz piąty ulicami krakowskiej starówki pobiegną uczestnicy Biegu Nocnego na 10 km, którzy tym razem wystartują i ukończą bieg tam, gdzie maratończycy, czyli na Rynku Głównym.

RW

REKLAMA
}