Patrycja Bereznowska wygrywa i bije rekord trasy Badwater 135!

Patrycja Bereznowska bezkonkurencyjna na trasie Badwater 135 w 2019 roku! Polka zwyciężyła nazywany "najtrudniejszym ultarmaratonem świata" bieg w kalifornijskiej Dolinie Śmierci, poprawiając o ponad półtorej godziny rekord trasy i finiszując na drugim miejscu w kategorii open za niesamowitym Japończykiem Yoshihiko Ishikawą.

Patrycja Bereznowska wygrywa i bije rekord trasy Badwater 135!
Patrycja Bereznowska z klamrą do pasa - jedyną nagrodą za zwycięstwo - oraz koszulką oficjalnego finishera Badwater 135 (fot. Badwater 135)

Mistrzostwo świata indywidualnie i drużynowo oraz mistrzostwo Europy w biegu 24-godzinnym, rekord świata w biegu 24-godzinnym, zwycięstwo w Spartathlonie, rekordy Guinnessa i świata w biegu 12-godzinnym na bieżni mechanicznej - Patrycja Bereznowska od kilku lat regularnie potwierdza, że należy do ścisłej czołówki światowego ultramaratonu. Wczoraj udowodniła to po raz kolejny, zwyciężając w fantastycznym stylu morderczy, 217-kilometrowy Badwater 135 w kalifornijskiej Dolinie Śmierci!

43-letnia reprezentantka Polski nie tylko jako pierwsza kobieta dobiegła do mety, dając się wyprzedzić jedynie zwycięzcy rywalizacji mężczyzn Yoshihiko Ishikawie, ale także pobiła rekord trasy, który od teraz wynosi 24 godziny 13 minut i 24 sekundy. Jej rezultat jest aż o 1 godzinę i 40 minut lepszy od poprzedniego rekordowego wyniku Amerykanki Alyson Venti. Warto wspomnieć, że Japończyk również poprawił dotychczasowy rekord tego ultramaratonu, kończąc zawody z czasem 21:33:01. Na mecie Ishikawa oświadczył się swojej dziewczynie, która odpowiedziała "Yes!".

Jak Patrycja Bereznowska osiągnęła tak wysoki poziom sportowy, stając się jedną z ikon światowego ultramaratonu? Jej historię i trening przedstawiliśmy niedawno w reportażu Jak biegać ultramaratony? Poradnik Patrycji Bereznowskiej. Zdradzimy tylko, że wszystko zaczęło się od wyrzutów sumienia w czasie jazdy konnej. Patrycja zsiadła z konia i biegła obok niego. Żeby się nie męczył…

Patrycja Bereznowska wygrywa i bije rekord trasy Badwater 135!
Patrycja Bereznowska ze swoim teamem na mecie Badwater 135 (fot. Badwater 135)

W tegorocznej edycji Badwater 135 oprócz Patrycji Bereznowskiej, która jest jedyną Polką startującą dotąd w tym utramaratonie, wystartowało dwóch innych Polaków: Krystian Ogły i Damian Kaczmarek. Ogły z czasem 33:56:25 zajął 23. miejsce w kategorii open (startowało w sumie 95 zawodników) - to drugi najlepszy czas w historii biegu wśród Polaków (pierwszy w kategorii mężczyzn). Kaczmarek po pokonaniu trzech czwartych dystansu zszedł z trasy.

Wśród Polaków, którzy ukończyli Badwater w poprzednich latach, jest m.in. Darek Strychalski, który mimo poważnej niepełnosprawności dwukrotnie stawał na starcie tego morderczego biegu: Bieg Darka Strychalskiego przez Dolinę Śmierci.

Uczestnicy Badwater 135 startują z wyschniętego jeziora Badwater, położonego 86 metrów poniżej poziomu morza (to najniższy punkt Ameryki Północnej), aby 217-kilometrową trasą prowadzącą przez Dolinę Śmierci dotrzeć do mety w Whitney Portal (2548 m n.p.m.) u podnóża najwyższego szczytu USA Mount Whitney. Największym problemem dla zawodników podczas biegu jest piekielny upał  - o tej porze roku temperatury w Dolinie Śmierci regularnie przekraczają 40 stopni, a na trasie nie ma miejsc, w których biegacze mogliby się skryć w cieniu. Do tego dochodzą przewyższenia sięgające łącznie 4000 metrów.

RW

REKLAMA
}