Poznań Maraton z certyfikatem IAAF Road Race Bronze Label

PKO Poznań Maraton wyróżniony został przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych certyfikatem IAAF Road Race Bronze Label za 2017 rok! Odznaczenie to jest potwierdzeniem spełnienia przez organizatorów zawodów w stolicy Wielkopolski wyśrubowanych wymagań stawianych przez IAAF biegom ulicznym.

Poznań Maraton z certyfikatem IAAF Road Race Bronze Label Adam Ciereszko
fot. Adam Ciereszko

Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF każdego roku odznacza biegi certyfikatami: Gold, Silver oraz Bronze Label. Przyznawane są one na podstawie wymagających kryteriów, a ich otrzymanie jest potwierdzeniem wysokich standardów organizacyjnych. Jedno z takich odznaczeń – otrzymał Poznań Maraton za spełnienie wyśrubowanych standardów, jakie w minionym roku przed Poznańskimi Ośrodkami Sportu i Rekreacji postawiła międzynarodowa federacja. 

Wśród wymogów IAAF znalazły się wymogi zarówno natury organizacyjnej, jak i sportowej.

I tak np. w gronie zawodników tzw. elity musieli pojawić się reprezentanci przynajmniej z czterech krajów, legitymujący się wysokimi wynikami sportowymi. W przypadku mężczyzn minimalny czas wynosił 2:16:00, a w przypadku kobiet 2:38:00. Zarówno czołówka kobiet, jak i mężczyzn musiała być prowadzona samochodem odmierzającym czas biegu (dotychczas w poznańskim maratonie było tak tylko w przypadku mężczyzn). Podczas biegu zawodnikom elity nie mogli towarzyszyć na trasie jadący na rowerach menedżerowie czy trenerzy. Ponadto należało zorganizować im specjalną odprawę, pokazać na żywo trasę, tzn. objechać ją razem z nimi, jak również zagwarantować przed samym biegiem miejsce do spokojnej rozgrzewki.

"To tylko kilka wymagań z którymi musieliśmy się zmierzyć, by uzyskać Bronze Label – mówi Zbigniew Madoński, dyrektor POSiR. - Większość wymogów określonych przez IAAF spełniliśmy, zanim wystąpiliśmy o aplikację certyfikatu, np. trasa naszego biegu posiada atest, każdy jej kilometr jest oznaczony, a co 5 kilometrów znajdują się punkty medyczne oraz kontrolne z pomiarem czasu".

"Aplikując na najniższe odznaczenie, powinniśmy także zapewnić z maratonu transmisję na żywo (w tym przypadku wystarczyła relacja on-line) oraz powinniśmy przeprowadzić badania antydopingowe – pobrać losowo 4 próbki (dwie od kobiet, dwie od mężczyzn, w tym EPO). Te i wiele innych kryteriów spełnialiśmy już od kilku lat, a niektóre nawet od pierwszej edycji Poznań Maratonu" – dodaje dyrektor POSiR.

Dotychczas za rok 2017 IAAF przyznał 103 certyfikaty, w tym 33 Bronze, 20 Sliver oraz 50 Gold Label. Na liście tej znalazły się również polskie biegi, cztery z certyfikatami Bronze (Poznań Maraton, Onico Gdynia Half Marathon, PZU Półmaraton Warszawski, DOZ Maraton Łódź) i jeden z certyfikatem Silver – Orlen Warsaw Maraton.

Aktualizowany każdego dnia wykaz biegów objętych certyfkatami IAAF za rok 2017 znajduje się na stronie iaaf.org/competitions/iaaf-label-road-races/calendar/2018.

PM

Zobacz również:
REKLAMA
}