Rusza Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 2020 w Lądku-Zdroju!

Już jutro, 16 lipca, rozpocznie się ósmy Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich w Lądku-Zdroju, jedno z największych wydarzeń w środowisku biegów górskich Polsce. Czterodniowa impreza bez wątpienia będzie wyjątkowa - będą to pierwsze eliminacje do elitarnych zawodów Golden Trail Championship i pierwsza tak duża impreza biegowa w naszym kraju zorganizowana podczas pandemii, a do tego zapowiada się rekord frekwencji.

Rusza Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 2020 w Lądku-Zdroju! Jacek Deneka/DFBG
Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich w Lądku-Zdroju, edycja 2019 (fot. Jacek Deneka/DFBG)

Niezwykle klimatyczny, przyciągający biegaczy z całej Polski, a od kilku lat również coraz liczniejszą rzeszę zawodników z zagranicy - taki jest Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich, który odbędzie się w dniach 16-19 lipca w Lądku-Zdroju. Tegoroczne zmagania będą miały wyjątkowy charakter, głównie z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze DFBG jest w tym roku pierwszą światową kwalifikacją do Golden Trail Championship – elitarnych zawodów, w których wystartują najlepsi biegacze górscy na świecie. Po drugie organizatorzy muszą zmierzyć się z kwestią przeprowadzenia zawodów w taki sposób, by w okresie pandemii były one bezpieczne dla zawodników i wszystkich pozostałych uczestników.

DFBG w cieniu koronawirusa

Rok 2020 to szczególny i trudny czas dla całego środowiska biegowego. Dlatego od kilku tygodni organizator DFBG apelował, by każdy podchodził do wprowadzonych reguł i zasad z odpowiedzialnością i nie powodował niepotrzebnych problemów.

"Od nas wszystkich zależy, czy impreza w takich warunkach będzie określana jako potrzebna i bezpieczna, co może dawać drogę do oceny naszego środowiska jako zdyscyplinowanego i odpowiedzialnego, tak by w najbliższej przyszłości móc wnioskować o zniesienie kolejnych ograniczeń organizacyjnych" - informują organizatorzy.

Aby zawody mogły się odbyć w formule rywalizacji i pełnej klasyfikacji, zmieniono naprawdę wiele. Wprowadzenie karty biegacza, indywidualny system rezerwacji czasu wejścia do strefy startu, praca biura zawodów ograniczona do minimum czy wreszcie interwałowy start  i obowiązkowe maseczki w strefie zawodów - to wszystko ma sprawić, że zawody będą jak najbardziej bezpieczne.

Rusza Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 2020 w Lądku-Zdroju! Jacek Deneka/DFBG
Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich w Lądku-Zdroju, edycja 2019 (fot. Jacek Deneka/DFBG)

Zdecydowano się także na kompletną zmianę organizacji bufetów. Przed wbiegnięciem na punkt każdy zawodnik zobowiązany jest do zdezynfekowania dłoni, a w strefie bufetu ma obowiązek zakrywania ust i nosa. Bufety odżywcze wyposażone są w napoje oraz żywność w zamkniętych  opakowaniach, a zawodnik może skorzystać z dostępnych produktów tylko po dezynfekcji dłoni.

Zmiany tras, zmiany programu

Niewielkiej korekcie zostały poddane niektóre trasy zawodów. Zrezygnowano z części tras, które wiodły po czeskiej stronie Parku Narodowego Gór Stołowych, a ze względów bezpieczeństwa w strefie startu/mety będą mogli przebywać jedynie organizatorzy oraz finiszujący biegacze.

Nie obyło się bez zmian w  programie towarzyszącym imprezie. Festiwalowi w poprzednich edycjach towarzyszyły pokazy filmów, koncerty, spotkania z wybitnymi biegaczami, jak choćby Markiem Plawgo, Henrykiem Szostem czy zawodnikami Salomon Suunto Team. W tym roku z wiadomych przyczyn zrezygnowano z tych punktów festiwalu. Przeorganizowano również ceremonię dekoracji, a "Licytacja dla Piszkowic", będąca stałym punktem imprezy, zostanie przeprowadzona online.

Reorganizacja zawodów, obostrzenia, dostosowanie się do nowych, czasem kłopotliwych nakazów i okoliczności nie odstraszyły jednak biegaczy. DFBG to jednak marka sama w sobie, a poprzednie edycje imprezy pokazały, że biegacze uwielbiają biegać w Kotlinie Kłodzkiej. Wszystko wskazuje na to, że padnie rekord frekwencji.

Co sprawia, że co roku mniej więcej w połowie lipca do niewielkiego, acz urokliwego Lądka-Zdroju ściągają rzesze biegaczy z całej Polski? Sam środek sezonu urlopowego, długa, męcząca droga niemal z każdego miejsca w kraju, nie najwyższe przecież góry, a jednak startujących w Lądku-Zdroju każdego roku przybywa.

Rusza Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 2020 w Lądku-Zdroju! Jacek Deneka/DFBG
Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich w Lądku-Zdroju, edycja 2019 (fot. Jacek Deneka/DFBG)

Zdania są różne. Jedni uważają, że Góry Stołowe i Kotlina Kłodzka to najbardziej klimatyczne miejsca w Polsce. Inni wskazują na możliwość wyboru i urozmaicenie tras, a wielu zawodników po przebiegniętych w poprzednich edycjach dystansach krótszych, decyduje się zmierzyć z tymi najdłuższymi.

Biegacze podkreślają, że magnesem przyciągającym do Lądka-Zdroju jest świetna organizacja całości zawodów oraz specyficzna atmosfera imprezy. Niebagatelną rolę podczas Festiwalu odgrywa również Załoga Górska, czyli zgrany zespół wolontariuszy, od lat współorganizujący wiele wydarzeń sportowych i kulturalnych w Kotlinie Kłodzkiej, która swoim zaangażowaniem bardzo mocno buduje klimat i renomę imprezy.

DFBG eliminacją Golden Trail Championship

Kameralny Lądek-Zdrój podczas DFBG zmienia się nie do poznania. Spokojne miasteczko staje się w tym okresie prawdziwą krainą endorfin, nad którą unosi się sportowy duch rywalizacji. A w tym roku rywalizacja i poziom sportowy imprezy zapowiada się wysoko jak nigdy przedtem. Przede wszystkim Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich będzie pierwszą eliminacją do Golden Trail Championship na Azorach!

Na nowo stworzonej trasie o nazwie Golden Mountains Trail na dystansie 33 km/+1500 w piątek, 17 lipca, odbędzie się bieg, którego zwycięzca i zwyciężczyni automatycznie otrzymają złote bilety, uzyskując kwalifikację na Azory. Eliminacje do Wielkiego Finału będą miały miejsce w 20 krajach na 5 kontynentach, a polskie zawody będą pierwszą kwalifikacją rozgrywaną na świecie i zarazem jedną z nielicznych, które odbędą się w formie normalnej, czyli bezpośredniej rywalizacji.

Rusza Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 2020 w Lądku-Zdroju! Jacek Deneka/DFBG
Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich w Lądku-Zdroju, edycja 2019 (fot. Jacek Deneka/DFBG)

Pula nagród w tym biegu to aż 30 tysięcy złotych, a na starcie zobaczymy między innymi najszybszych polskich i czeskich górskich biegaczy, m.in. Bartłomieja Przedwojewskiego, Krzysztofa Bodurkę, Marcina Kubicę, Roberta Krupickę, Marka Causidisa, Martynę Kantor i Paulinę Tracz, Katarzynę Solińską. Zawody w takiej obsadzie zapowiadają się naprawdę imponująco.

Dla każdego coś dobrego

Tradycyjnie wielkie zainteresowanie podczas Festiwalu budzi Bieg 7 Szczytów, rozgrywany na dystansie 240 kilometrów. Jest to jeden z najdłuższych biegów w Polsce, trasa dla prawdziwych koneserów ultra, przyciągająca na start wielu znanych zawodników. Bieg 7 Szczytów jest bez wątpienia jednym z najtrudniejszych wyzwań w polskim środowisku ultra. Na pokonanie 240 kilometrów uczestnicy zawodów mają regulaminowe 52 godziny, podczas których z reguły zmagają się z upałem, a także oczywistymi niedogodnościami podczas takich biegów: brakiem snu, urazami i wyczerpaniem.

Rekordzistą najdłuższej trasy DFBG jest Rafał Kot, który w zeszłym roku pokonał Bieg 7 Szczytów w czasie niespełna 27 godzin i 52 minut. „Górala z Mazur” (Rafał Kot mieszka w Szczytnie i trenuje głównie w jego okolicach) zobaczymy na trasie tych zawodów również w tym roku.

Z innych dystansów ultra zawodnicy mają do wyboru również Super Trail (130 km), K-B-L (110 km) oraz Ultra Trail ze swoimi „skromnymi” 68 kilometrami, który w tym roku cieszy się rekordową frekwencją. Na tych trasach na listach startowych widnieją między innymi nazwiska takich biegaczy, jak Paweł Dybek, Natalia Tomasiak i Jana Mikesova.

Rusza Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 2020 w Lądku-Zdroju! Jacek Deneka/DFBG
Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich w Lądku-Zdroju, edycja 2019 (fot. Jacek Deneka/DFBG)

Festiwal ma również kilka propozycji dla osób, które dopiero wchodzą w świat biegów górskich. Bardzo popularny jest Złoty Maraton (45 km), a rekordy liczby uczestników zawsze biją Złoty Półmaraton oraz Trojak Trail, bieg o charakterze charytatywnym, rozgrywany w niedzielę na zakończenie festiwalu.

Po dwóch latach przerwy na trasy DFBG wraca najszybszy polski biegacz, zawodnik międzynarodowego teamu Salomona – Bartłomiej Przedwojewski, który na festiwalu postanowił wystartować w aż trzech biegach: Golden Mountains Trail, Złotym Półmaratonie oraz niedzielnym Trojaku Trail.

W ramach DFBG dzieje się naprawdę wiele. Warto nadmienić, że bardzo mocno w imprezę włącza się cały region - Lądek-Zdrój i Kudowa-Zdrój bardzo aktywnie promują imprezę oraz przygotowują specjalne oferty turystyczne dla uczestników DFBG i ich rodzin. W poprzednich latach mogli oni m.in. zwiedzić Średniowieczny Park Techniki i Kopalnię Złota w Złotym Stoku, Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju czy Twierdzę Kłodzko.

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich

Termin: 16-19 lipca 2020 r.

Miejsce: Festiwal odbywać się będzie na terenie Ziemi Kłodzkiej. Na całość zawodów będzie się składać z 8 biegów górskich, które będą odbywać się w różnych rejonach Ziemi Kłodzkiej. Baza zawodów będzie zlokalizowana w Lądku-Zdroju.

Trasy: Bieg 7 Szczytów - 240 km; Super Trail - 130 km; K-B-L - 110 km; Ultra Trail - 68 km; Złoty Maraton - 45 km; Golden Mountains Trail (eliminacje mistrzostw świata) - 33 km, Złoty Półmaraton - 21 km; Trojak Trail - 10 km

Szczegóły dotyczące Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich oraz formularz zapisów na stronie dfbg.pl

RW

REKLAMA
}