„Bieg jest związany z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości, a także wiąże się z historią Rembertowa i tą uczelnią wojskową. Będzie się wyróżniać elementami, które do tego nawiązują. W strefie startu/mety obecne będą grupy rekonstrukcyjne w kostiumach z okresu odzyskania niepodległości. Wyjątkowy będzie medal, jego projekt został zmieniony w stosunku do lat ubiegłych, żeby nadać mu wyjątkowy, rocznicowy charakter. Startujący otrzymają koszulki startowe białe i czerwone, zachęcamy do stworzenia na starcie symbolicznej flagi narodowej. A to nie koniec niespodzianek. Kolejne tajemnice będziemy zdradzać, im bliżej dnia zawodów” – dodaje Rafał Jachimiak z AZS Warszawa.
„Nasza trasa jest szybka i dobra do osiągania rekordów życiowych. Będzie przebiegać po ulicach sąsiadujących z uczelnią. Z kampusu wybiegamy przez charakterystyczną bramę główną, następnie biegniemy al. Antoniego Chruściela „Montera”, czyli główną ulicą w Rembertowie. Potem skręcamy w osiedla domków jednorodzinnych. Na zakończenie wracamy na rondo przy al. Chruściela i wbiegamy na teren uczelni” - mówi organizator.
„To też dobra okazja, by sprawdzić się przed Biegiem Niepodległości. Dodatkowo niewiele jest biegów na 5 km w Warszawie posiadających atest PZLA. To także wydarzenie dla tych, którzy nie lubią licznie obsadzonych biegów, a preferują mniejsze, bardziej kameralne imprezy. Jednocześnie jest okazją do wspólnego, aktywnego świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, dlatego w tegorocznej edycji nazwa biegu to Runbertów dla Niepodległej” - wyjaśnia Rafała Jachimiak.
Miejsce rozgrywania zawodów sprawia, że nie zabraknie nawiązań do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Historia warszawskiego Rembertowa wiąże się bezpośrednio z Józefem Piłsudskim. Jednym z najbardziej znanych miejsc na mapie dzielnicy jest wspomniana już Akademia Sztuki Wojennej, na terenie której Marszałek wielokrotnie przebywał i prowadził działania wojskowe. Przed bramą główną Akademii, w miejscu obecnego ronda, od 10 listopada 1935 znajdował się pomnik z popiersiem Marszałka Piłsudskiego, który został zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej. To właśnie na terenie kampusu znajdować się będzie miasteczko biegowe, start i meta.
6. Bieg Rembertowa „Runbertów dla Niepodległej” odbędzie w sobotę, 13 października. Start i metę umiejscowiono na terenie Akademii Sztuki Wojennej na Placu Apelowym przy al. gen. A. Chruściela „Montera” 103. Bieg główny rozpocznie się o godzinie 12.15. Pięćdziesiąt pięć minut wcześniej, czyli o 11:20 w biegu Mini Runbertów wystartują dzieci (roczniki 2006 i młodsi).
Dla uczestników przewidziano puchary w klasyfikacji kobiet i mężczyzn open, kobiet i mężczyzn mieszkańców Rembertowa, klasyfikacji drużynowej, a także klasyfikacji studentów i pracowników Akademii Sztuki Wojennej. Studentom zostanie też wręczony Puchar Prezesa AZS Warszawa w klasyfikacji Akademicki Puchar Warszawy w biegach ulicznych.
Do 10 października opłata za udział w biegu głównym wynosi 30 zł i 10 zł w biegu dla dzieci. Limit uczestników określono na 700 osób (w tym 200 w Mini Runbertów).
Zapisy:
- RUNbertów dla Niepodległej - kliknij tutaj
- Mini RUNbertów - kliknij tutaj
RB