W sobotę (21 sierpnia) piąta edycja Biegu Granią Tatr!

Już w sobotę, 21 sierpnia, 350 biegaczy wyruszy skoro świt na liczącą 71 kilometrów trasę Biegu Granią Tatr. Walka o zwycięstwo podczas piątej edycji zapowiada się pasjonująco, ponieważ na starcie stanie wielu czołowych ultrasów z Polski oraz groźni zawodnicy z zagranicy. Całą rywalizację można będzie śledzić w czasie rzeczywistym w internecie.

W sobotę (21 sierpnia) piąta edycja Biegu Granią Tatr! Piotr Dymus
fot. Piotr Dymus

Bieg Granią Tatr uważany jest za jeden z najpiękniejszych i najtrudniejszych biegów ultra w Polsce. Licząca 71 km i 5000 m przewyższenia trasa poprowadzona została tradycyjnie od Siwej Polany w Dolinie Chochołowskiej do mety w Kuźnicach, prowadząc min. przez Wołowiec, Starorobociański,  Czerwone Wierchy, Kasprowy i przełęcz Krzyżne. Cała trasa przebiega więc przez unikatowe tereny Tatrzańskiego Parku Narodowego, o świcie biegacze mają szanse spotkać kozice, a wieczorem usłyszeć świstaki.

"Zawody prowadzą po szlakach turystycznych i gorąco namawiamy, by z tych szlaków ani turyści, ani trenujący zawodnicy, nie schodzili. Wspieramy TPN w akcji Leave no Trace i zbierania śmieci podczas wyjść w góry" - wyjaśniają organizatorzy biegu.

Faworyci BGT

W tym roku do losowania zgłosiło się rekordowe 987 osób, z czego możliwość startu otrzymało tylko 350 biegaczy.

Faworytami według rankingu RateMyTrail.com wśród mężczyzn są Tomasz Skupień – trzeci zawodnik Biegu Marduły i drugi w Chudym Wawrzyńcu, Bartosz Misiak – zwycięzca Maratonu Leśnik Wiosna i czwarty zawodnik czeskiego Lysohorsky Ultra Trail z 2020r., oraz Maciej Dombrowski – najszybszy w Biegu 7 Dolin i Zimowym Ultramaratonie Karkonoskim w roku 2020.

"Z pewnością o pudło powalczy też weteran naszych zawodów, historyczny zwycięzca pierwszej edycji – Przemek Sobczyk, a także Tomasz Koczwara, zwycięzca krótszych biegów m.in. Złotego Maratonu na DFBG w 2019 r. i Garmin Ultra Race w 2020, oraz Filip Kristl ze Słowacji, drugi zawodnik Malofatranskiej Stovki z 2020 r. i trzeci SkyMarathon Chopok w 2019 r." - dodają organizatorzy zawodów.

Wśród pań w pierwszej czwórce rankingu są Katarzyna Wilk, aktualna mistrzyni Polski na ultra Dystansie, Annę Arseniuk – zwyciężczyni Górskiego Biegu Frassatiego w 2019 r., Justyna Mamala, najlepsza w Dzikim Groniu podczas Biegów w Szczawnicy w tym roku, oraz Nina Graboś, najlepsza w Super Trail na DFBG. Z pewnością w walce o pierwsze miejsca będzie się liczyła także Marta Naczyk, dietetyk polskich himalaistów i trzecia zawodniczka Łemkowyny 150 w 2018 r., a także Iwona Kik, szósta w Rzeźniku Sky.

W ośmioletniej historii zawodów (pierwszy bieg odbył się w 2013 r. i od tej pory rozegrano cztery edycje - ze względu na obostrzenia TPN wszystkie co 2 lata) tylko kilka osób miało możliwość i szczęście wystartować w każdej. W tym roku na mecie szczególnie będziemy wyczekiwać tych, którzy ukończyli wszystkie cztery biegi i startują po raz piąty - Anię Arseniuk oraz Andrzeja Kowalika (który wziął na siebie trud wyłuskania całej czwórki), Daniela Wahla i Marka Dudusia. Trzymajcie za nich kciuki!

W sobotę (21 sierpnia) piąta edycja Biegu Granią Tatr! Piotr Dymus
fot. Piotr Dymus

Kibicowanie i biegi dla dzieci

Turystów, rodziny i przyjaciół w sobotę 21 sierpnia gorąco zapraszamy do wspólnego kibicowania na trasie – na punkcie odżywczym przy Schronisku Ornak (godz. 7.00-10.30), przy Schronisku Murowaniec (godz. 9.30-14.30), na Wodogrzmotach Mickiewicza (godz. 11.30-18.00) oraz na mecie w Kuźnicach, obok Dyrekcji TPN (godz. 13.00-21.30). Rozdanie nagród rozpocznie się około godz. 18.30.

Natomiast rano, zanim przybiegną najszybsi, od godz. 10.00 do 13.00 przy mecie zawodów rozgrywane będą charytatywne biegi dla dzieci w wieku 4-14 lat – cały dochód przekazany zostanie na pomoc małemu Jasiowi Ślusarczykowi z Zakopanego. Zapisy tutaj.

W Kuźnicach pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego poprowadzą także specjalne warsztaty dla dzieci, dotyczące ekologii i przyrody, a na wspólne gotowanie słodkich pyszności zapraszają cukiernicy z Piekarni Gałuszka. Będzie także leśne bistro – kreatywna i naturalna zabawa w błotnej kuchni z HURA GÓRA, malowanie twarzy i inne atrakcje. Cukiernia z Żywca Gałuszka przywiezie też przepyszne lody naturalne, dodatkowo zachęcając do wsparcia akcji charytatywnej dla małego Jasia.

Mapa online – wszyscy zawodnicy z GPS!

W tym roku po raz pierwszy będzie dostępna pełna mapa online  – wszyscy (!) zawodnicy, dzięki wsparciu firmy Hostersi, otrzymają nadajniki GPS z TrackCourse, dzięki czemu od startu do mety możliwe będzie realne śledzenie całej, 350-osobowej stawki. W tej chwili wgrana jest już trasa, dane zawodników z numerami pojawią się w piątek, a w sobotę od godz. 4.00 będzie można śledzić zmagania na żywo na stronie wydarzenia.

Podziękowania

"Zawody nie odbyłyby się, gdyby nie wsparcie wielu firm i osób, prawie setki wolontariuszy z całego kraju oraz Honorowego Patronatu Burmistrza Leszka Doruli, uprzejmości Tatrzańskiego Parku Narodowego, Urzędu Miasta Zakopane oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego" - podkreślają organizatorzy.

Zdjęcia, filmy i relacje na żywo znajdziecie na oficjalnej stronie Biegu Granią Tatr oraz profilach społecznościowych imprezy na Facebooku i Instagramie.

GT

Zobacz również:
REKLAMA
}