10 najlepszych zegarków z GPS dla biegaczy (ranking RW)

Wybór zegarków sportowych jest obecnie tak wielki, że trudno podjąć decyzję, w który warto zainwestować swoje pieniądze. Dlatego przetestowaliśmy większość dostępnych aktualnie modeli, aby spośród nich wyłonić 10 zegarków biegowych z GPS, które pomogą Ci osiągać Twoje cele.

10 najlepszych zegarków z GPS dla biegaczy (ranking RW) producenci

Te zegarki sportowe wyposażone są w wystarczającą ilość technologii, aby poprowadzić łazik na Marsie. Dzisiejsze smartwatche zapewniają biegaczom wszystkie dane potrzebne do każdego rodzaju biegu, niezależnie od tego, czy chodzi o sesję na progu mleczanowym z odpowiednim tętnem, czy bezpieczne odkrywanie nieprzebytej dziczy. Kiedy nie biegasz, współpracują z różnymi aplikacjami, aby śledzić Twoje biegowe postępy, planować regenerację, opracowywać najskuteczniejsze sesje treningowe, a nawet pomagać odstresować się i zdystansować od drobnych problemów codziennego życia.

Zobacz także: Słuchawki bezprzewodowe dla biegaczy: 8 najlepszych modeli 2022

Aby ułatwić Ci wybór z olbrzymiej ilości modeli, tych nieco starszych i tych, które w ostatnim czasie pojawiły się w sprzedaży, poczyniliśmy pewne kroki, aby precyzyjnie zaprowadzić Cię prosto do Twojego idealnego partnera treningowego. Oto 10 zegarków, które obecnie poleca biegaczom redakcja Runner's World.

10 najlepszych zegarków z GPS dla biegaczy (ranking RW) producent

Polar Grit X Pro

Plusy: świetne funkcje treningowe, nawigacja turn-by-turn

Minusy: brak map, wolny ekran

Cena: 2399 zł, polar.com

Następca przyjaznego dla trailowców Polara Grit X oferuje wszystkie funkcje najlepszych zegarków marki w wytrzymałym opakowaniu, a także dodatkowe narzędzia nawigacyjne na bardziej ryzykowne trasy. Dostępna jest świetna nawigacja zakręt po zakręcie, z planowaniem trasy z aplikacji Komoot. Profile wysokości pokazują, co Cię czeka, a TrackBack poprowadzi Cię bezpiecznie do domu.

Dostajesz 40 godzin pracy z pełnym GPS i optycznym pomiarem tętna, a czas ten wydłuża się do 100 godzin w trybie niskiego zużycia energii. Na papierze jest dobrze, ale nie do końca, bo w praktyce bateria Grit X Pro wyczerpuje się nieco szybciej.

Technologie służące do śledzenia snu i regeneracji firmy Polar są naprawdę dobre i obejmują fazy snu, Recovery Pro i zalecenia dotyczące treningu w oparciu o nocną regenerację. Zegarek oferuje również nowsze testy wydajności i stanu regeneracji mięśni, przez co łatwiej jest zarządzać treningiem.

Trwałość jest na poziomie militarnym, z odpornym na zarysowania szafirowym wyświetlaczem i wodoodpornością do 100 m. Choć waży jedynie 79 g, może wyglądać masywnie na delikatnych nadgarstkach.

GPS jest szybki i niezawodny, co w połączeniu z wysokościomierzem barometrycznym i kompasem, radami dotyczącymi uzupełniania energii FuelWise, automatycznym wykrywaniem wznoszenia Hill Splitter i sterowaniem Spotify sprawia, że ​​jest to jedna z najlepszych propozycji od Polara. 

10 najlepszych zegarków z GPS dla biegaczy (ranking RW) producent

Suunto 9 Peak Pro

Plusy: świetna bateria, doskonała  nawigacja i fantastyczna waga

Minusy: brak płatności, sterowanie muzyką tylko z aplikacji

Cena: od 2369 zł, suunto.com

Suunto 9 Peak Pro to udoskonalona wersja lekkiego, wytrzymałego i stylowego 9 Peak. To wszechstronny i elegancki zegarek do właściwie każdej dyscypliny sportu (nawet do snorkelingu).

Ten model ma jeszcze lepszą baterię (która wytrzymuje aż 40 godzin w najbardziej precyzyjnym trybie Performance i 21 dni w trybie użytkowania jako zegarek). Nowy jest również procesor, dzięki któremu nowy interfejs użytkownika, z większymi ikonami i cyframi, a także z wykorzystaniem białych i kolorowych elementów tła, sprawiają, że zegarek jest naprawdę wygodny w użytkowaniu w czasie treningów czy długich wypraw. Widać też, że Suunto odrobiło lekcję i poprawiło możliwość współpracy z platformami oferującymi plany treningowe.

Zegarek ma oczywiście wszystkie standardowe już funkcje treningowe i monitorowania stanu Twojego zdrowia. A to wszystko w niezwykle lekkiej (55 g w tytanie i 64 g model stalowy) i cienkiej (10,8 mm, nie licząc kopuł czujnika tętna) obudowie.

Dodatkowo, co trzeba pochwalić, Suunto 9 Peak Pro jest zaprojektowany tak, by mógł długo pracować i nadawać się do napraw, aby zmniejszyć ilość odpadów i oddziaływanie na środowisko.

10 najlepszych zegarków z GPS dla biegaczy (ranking RW) producent

Polar Pacer Pro

Plusy: świetny stosunek jakości  do ceny, doskonała żywotność baterii

Minusy: brak muzyki, brak funkcji Recovery Pro

Cena: 1399 zł, polar.com

Ten model z GPS i optycznym pomiarem tętna ma w swojej 41-gramowej ramie wiele funkcji droższych zegarków Polar. Chociaż nie ma tytanowej koperty, to wygląda stylowo.

Duży plus to bateria – zapewnia 35-godzinny czas działania z pełnym GPS – z możliwością przedłużenia do 100 godzin w trybie niskiego zużycia energii. W tej cenie trudno o podobne dane u konkurencji. Tylko droższy Coros Apex ma podobne parametry, ale w rzeczywistych testach uzyskaliśmy  na nim nieco mniej niż deklarowane  35 godzin.

Pacer Pro nie ma ekranu dotykowego, ale przyciski sterujące są łatwe w obsłudze, a wyświetlacz jest jaśniejszy niż w poprzednich zegarkach Polar. To, co wyróżnia Pacer Pro, to pełen zestaw funkcji do biegania, treningu, startów i regeneracji: test wydolności biegowej i szacowanie VO2 max, wynik indeksu biegowego, dzięki czemu możesz porównać się z innymi biegaczami, przewidywany czas na mecie, moc bieżąca oraz wskazówki treningowe Polar Training Load Pro.

Możesz cieszyć się również superszybkim GPS, wbudowanym barometrem, szczegółowymi trasami z Komoot, profilami wysokości trasy i automatycznym wykrywaniem podbiegów. Świetne są narzędzia do monitorowania faz snu i regeneracji Nightly Recharge.

Brakuje tylko Recovery Pro – zaawansowanej (i niezawodnej) funkcji monitorowania reakcji organizmu na trening i codzienne obciążenia za pomocą pasa piersiowego. Mimo to, w tej cenie, jest to doskonała opcja.

10 najlepszych zegarków z GPS dla biegaczy (ranking RW) producent

Coros Vertix 2

Plusy: najlepsza w klasie żywotność baterii, odtwarzanie muzyki offline

Minusy: trochę za duży dla niektórych

Cena: 699 euro, coros.com

Flagowy model z oszałamiającą, 140-godzinną żywotnością baterii w trybie GPS. Ale ten zegarek to coś więcej niż wydajność baterii. Zawiera wysokościomierz, barometr, kompas, dwuczęstotliwościowy GPS dla lepszej dokładności, mapy TOPO offline i 32 GB pamięci na muzykę do odtwarzania offline.

Nowe funkcje EvoLab obejmują obciążenie treningowe w czasie rzeczywistym, VO2 max, wskazówki dotyczące tempa i intensywności, kondycję podstawową, zmęczenie i czas regeneracji. Ocenia również poziom osiągów i przewiduje czasy na zawodach.

Na papierze 140 godzin pełnego GPS Vertix 2 wydłuża się do 240 godzin w trybie niskiego poboru mocy UltraMax, ale spada do 50 godzin przy użyciu GPS All Systems z podwójną częstotliwością i do 30 godzin przy muzyce. W naszych testach Vertix 2 wytrwał dwa tygodnie i pięć godzin – 304 km i 30,5 godziny biegu z GPS (na niektórych biegach w najbardziej wyczerpującym baterię trybie), wszystkie z wykorzystaniem optycznego tętna i raz z muzyką.

Duży, szafirowy, 64-kolorowy ekran dotykowy LCD o rozdzielczości 280x280 pikseli jest umieszczony w ramce i obudowie ze stopu tytanu, a czujnik EKG, wbudowany w ramkę zewnętrzną, zapewnia dokładne odczyty zmienności tętna. Naprawdę imponujący zestaw.  

10 najlepszych zegarków z GPS dla biegaczy (ranking RW) producent

Apple Watch Series 7

Plusy: funkcje smartwatcha, świetny ekran

Minusy: mała pojemność baterii, funkcje biegowe z małymi niedostatkami

Cena: 1999 zł, cortland.pl

Apple Watch to oczywiście najpierw smartwatch, a dopiero potem zegarek biegowy, z płatnościami zbliżeniowymi, muzyką i najlepszym w swojej klasie zestawem funkcji, które pomagają w codzinnym życiu. Ale „siódemka” jest jak dotąd najlepszym zegarkiem do biegania Apple, dzięki lepszym odczytom tętna i GPS, a także większemu, łatwiejszemu do odczytania ekranowi.

Sześciogodzinny czas pracy na jednym ładowaniu jest daleki od zegarków wytrzymałościowych Coros i Garmin, ale większość biegaczy osiągnie w tym czasie metę maratonu. A ponieważ ta generacja szybko ładuje się do 80% (w zaledwie 45 minut), możesz szybko przygotować ją przed biegiem.

Posiada funkcje, których nie oferują klasyczne zegarki biegowe, w tym automatyczne śledzenie biegu oraz możliwość wysyłania i odbierania danych z bieżni. Aplikacja Activity ułatwia teraz również rejestrowanie postępów biegania, z 365-dniową historią tempa, dystansu i pułapu tlenowego.

Luki w aplikacji Apple Workout można uzupełnić za pomocą ogromnego wyboru aplikacji innych firm. Daje to inne korzyści, takie jak biegi z instruktorem audio za pośrednictwem Nike Run Club. A jeśli chodzi o statystyki, to np. aplikacja Work- OutDoors przekształca zegarek Apple Watch we wszechstronnego partnera do biegania.

10 najlepszych zegarków z GPS dla biegaczy (ranking RW) producent

Garmin Forerunner 55

Plusy: prostota w użyciu, dużo użytecznych funkcji

Minusy: mniejsza żywotność baterii, brak muzyki offline

Cena: 199,99 euro, garmin.com

Idealne rozwiązanie, jeśli masz ograniczony budżet lub lubisz prostotę, zachowując wszystkie podstawowe funkcje, w tym wbudowany GPS i optyczny pomiar tętna, a także 20-godzinny GPS na jednym ładowaniu.Jest mały, lekki i wygodny, a chociaż mały ekran nie jest tak łatwy do odczytania, jak w droższych zegarkach, to wykonuje przyzwoitą robotę w większości warunków.

Funkcje treningowe zadowolą większość biegaczy i jest ich mnóstwo dla mniej doświadczonych. Oferuje pięć trybów biegania, z bieganiem na stadionie i wirtualnym trybem biegania do użytku z takimi platformami, jak Zwift, a także plany treningowe Garmin Coach, codzienne sugerowane treningi oparte na regeneracji, wskazówki dotyczące tempa oparte o GPS, alerty rytmu i porady dotyczące regeneracji.

Poza bieganiem możesz śledzić kondycję, stres i Body Battery. Monitorowanie stanu zdrowia kobiet obejmuje ciążę i cykl menstruacyjny, a funkcje bezpieczeństwa są imponujące dzięki śledzeniu okolicy na żywo i alertom o incydentach.

Jest sterowanie muzyką, ale nie ma odtwarzania w trybie offline ani innych inteligentnych funkcji, takich jak Garmin Pay, jednak jest to zegarek biegowy wart każdej wydanej na niego złotówki, a nawet więcej.

10 najlepszych zegarków z GPS dla biegaczy (ranking RW) producent

Garmin Epix

Plusy: niesamowity wyświetlacz, solidna bateria

Minusy: brak ładowania solarnego, wysoka cena

Cena: od 999,99 euro, garmin.com

Pełen funkcji zegarek na każdy bieg i inne przygody, z ekranem dotykowym o jakości smartwatcha. Epix ma tę samą wytrzymałą konstrukcję i praktycznie tę samą technologię, co Fenix. Tracisz maksymalną żywotność baterii na korzyść tego zabójczego wyświetlacza i nie ma ładowania słonecznego, ale dzięki 42-godzinnemu czasowi pracy na pełnym GPS, rozszerzonemu do 75 godzin przez dostosowanie trybów zasilania, jest to świetna opcja na długie wypady.

Nasze testy obejmowały około ośmiu dni użytkowania, w tym 10 godzin treningu w najdokładniejszych trybach GPS, więc Epix zapewni większości biegaczy ponad tydzień na jednym ładowaniu.

Oferuje pełny zestaw funkcji treningowych, aktywności i odnowy biologicznej oraz smartwatcha Garmina. Technologia optycznego pomiaru tętna obsługuje wszystko – od obciążenia treningowego, efektów treningu i zaleceń dotyczących czasu regeneracji, po odczyty Body Battery oparte na stresie, całodobowe monitorowanie tętna i śledzenie snu. Śledzi również poziom oddychania i tlenu we krwi, sugeruje treningi w oparciu o ostatnią aktywność oraz oferuje plany treningowe i animowane treningi.

Podsumowując, to zegarek bliski idealnego połączenia fitnessu, biegania i przygody.

10 najlepszych zegarków z GPS dla biegaczy (ranking RW) producent

Huawei Watch GT Runner

Plusy: mnóstwo funkcji, świetna żywotność baterii

Minusy: brak integracji ze Stravą, część funkcji niekompatybilna z Apple

Cena: 999 zł, consumer.huawei.com

Biegowa wersja smartwatcha Huawei GT warta jest każdej złotówki. Żywotność baterii jest doskonała i wystarcza na ponad tydzień przy całodziennym użytkowaniu i codziennej pracy. Ekran AMOLED jest jasny i czytelny w większości warunków, choć w bezpośrednim świetle słonecznym może nieco odbijać światło. Ekran dotykowy jest responsywny, ale do przewijania menu można również używać pokrętła.

Bardzo szybko łapie GPS i zawiera optyczny czujnik tętna, kompas, barometr (który może wyświetlać ostrzeżenia pogodowe, gdy ciśnienie spada) i monitor poziomu tlenu we krwi. Dostępnych jest mnóstwo danych, które pomogą Ci w treningu, a także wskaźnik Running Ability do oceny potencjału w oparciu o aktualną kondycję, tygodniowe obciążenie treningowe i odliczanie czasu regeneracji. Możesz także pobrać bezpłatne, konfigurowalne plany treningowe z aplikacji Huawei Health.

Dużym minusem jest brak integracji Strava, więc będziesz musiał ręcznie przesyłać biegi, a funkcje muzyki i tras nie działają z iPhone'ami. Niektóre pola danych mogłyby być większe, ale ogólnie rzecz biorąc, ten bogaty w funkcje model ma świetny stosunek jakości do ceny.

10 najlepszych zegarków z GPS dla biegaczy (ranking RW) producent

Garmin Fenix 7

Plusy: fantastyczna żywotność baterii, świetna odporność na zużycie

Minusy: może być za masywny na szczupłe nadgarstki, wysoka cena za wyższe wersje

Cena: od 699,99 euro, garmin.com

Kompletne narzędzie nie tylko do biegania, zawiera najbardziej wszechstronny pakiet funkcji treningowych, startowych, fitness, wellness, nawigacji i smartwatcha firmy Garmin, w tym sugerowane treningi, informacje o efektach treningu i obciążeniu, czas regeneracji, śledzenie snu, muzykę bez telefonu i płatności zbliżeniowe. Do tego wydłużona żywotność baterii, ulepszone ładowanie słoneczne, kolorowy ekran dotykowy i kolorowe mapy TOPO.

Nowy wielozakresowy GPS w stylu wojskowym został zaprojektowany, aby poprawić dokładność tam, gdzie regularne sygnały mają problemy, a funkcja Stamina wykorzystuje historię treningu i wskaźniki, takie jak maksymalne tętno i VO₂ max, aby zapewnić dynamiczny odczyt tego, ile pozostało Ci mocy w mięśniach. Wszystko w solidnym i trwałym opakowaniu.

Otrzymasz od 37 do 89 godzin czasu działania GPS, który wydłuża się do 122 godzin dzięki odpowiednim trybom oszczędzania energii i dobrym warunkom nasłonecznienia. W naszych testach godzina pełnego biegu GPS spaliła zaledwie 2%, a po 15 dniach treningu, po 10 godzinach, zużyliśmy zaledwie 50%. Wystarczający nawet na wielodniowe ultrasy.

Mapy i nawigacja po trasie spodobają się biegaczom, którzy lubią odkrywać nowe szlaki. Istnieją trzy różne rozmiary obudów – 7S, 7 i 7X – plus modele Standard, Solar i Sapphire Solar w gamie Fenix ​​7, ale uważamy, że Sapphire Solar jest najlepszy.

10 najlepszych zegarków z GPS dla biegaczy (ranking RW) producent

Suunto 9 Baro

Plusy: żywotność baterii, dokładne oznaczanie trasy

Minusy: skomplikowane menu, ciemny ekran

Cena: od 1599 zł, suunto.com

81-gramowa bestia, będąca odpowiedzią Suunto na Fenixa Garmina, ma solidną budowę i funkcje nastawione na dłuższe, szalone biegi. Ma duży, odporny na uderzenia ekran dotykowy z szafirowego kryształu i wodoszczelność do 100 m, ale największą zaletą zegarka jest żywotność jego baterii: 120 godzin w trybie oszczędzania energii, 25 godzin w trybie wydajności.

Inne wyróżniające się funkcje to połączenie GPS i śledzenie odległości z czujnikiem ruchu dla zwiększenia dokładności, a także wysokość barometryczna i wysokość GPS dla dodatkowych statystyk dotyczących biegu po szlaku. Jest też wiele funkcji dla biegaczy szosowych, takich jak sesje interwałowe z przewodnikiem i trening w strefie tętna.

Jest to nieco starszy model niż większość innych tutaj, co oznacza, że ​​można go kupić naprawdę tanio i ma świetny stosunek jakości do ceny, ale są pewne kompromisy: ekran mógłby być jaśniejszy i ostrzejszy, a menu zegarka i elementy sterujące nie są tak intuicyjne, jak powinny, co oznacza, że ​​musisz poświęcić czas na naukę zegarka, a nie na możliwość korzystania z niego od razu po wyjęciu z pudełka.

W aplikacji partnerskiej brakuje również statystyk, narzędzi i analiz, które otrzymujesz od innych marek, ale nawet z tymi kilkoma negatywami nadal otrzymujesz dużo świetnej technologii za Twoje pieniądze.

RW 11-12/2022

REKLAMA
}