4F Signum: szybkie startówki na krótsze dystanse

Marka 4F kojarzyła się do tej pory głównie z odzieżą sportową. Model 4F Signum może jednak sprawić, że nikogo nie będzie dziwić jej logo na butach biegaczy startujących w zawodach na dystansie 5 lub 10 kilometrów.

4F Signum: startówki na szybkie krótsze dystanse materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Przyczepne i elastyczne

Kiedy po raz pierwszy weźmiesz do ręki buty do biegania 4F Signum, może zaskoczyć Cię widok znaczka Vibram na podeszwie, który do tej pory głównie kojarzył się biegaczom z butami trailowymi, czy wręcz trekkingowymi, w których najczęściej stosuje się podeszwy z tego materiału. Jak wiadomo, Vibram zapewnia doskonałą przyczepność w trudnych warunkach pogodowych, na śliskiej nawierzchni, a dodatkowo jest przy tym bardzo wytrzymały. Tymczasem już na pierwszy rzut oka widać, że Signum butem trailowym nie jest. Jaki jest więc cel takiego posunięcia w konstrukcji tego modelu?

4F zdecydowało się na dosyć pionierskie rozwiązanie i wykorzystało ten materiał w butach startowych (tak, 4F Signum to but przede wszystkim startowy, ale o tym za chwilę) i przygotowało podeszwę Vibram Chicago. Ilość Vibramu na podeszwie zewnętrznej jest na tyle mała, by nie miała wpływu na wagę buta (w modelu męskim w rozmiarze 43 to jedynie 255 gramów, a w modelu damskim w rozmiarze 38 – 210 gramów), ale dawała przy tym to, do czego ten materiał został stworzony, czyli doskonałą przyczepność nawet na mokrym asfalcie czy brukowej kostce.

Jednocześnie Vibramowe elementy są rozmieszczone na podeszwie w postaci maleńkich elementów, co sprawia, że buty nie tracą dużej elastyczności podeszwy. Jest ona dodatkowo zwiększona przez jeden rowek pod przodem stopy, co ewidentnie ułatwia przetaczanie stopy już w czasie biegu.

4F Signum: startówki na szybkie krótsze dystanse materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Amortyzacja bez karbonu

Jeśli chodzi o samą podeszwę, to nie znajdziesz w niej tak popularnych ostatnio karbonowych wstawek, ale należy mieć na względzie, że to buty z zupełnie innej półki cenowej. Podeszwa to sprawdzona pianka EVA, która amortyzuje wystarczająco dobrze, by zapewnić komfort biegania na zawodach. Może być jej jednak trochę za mało na wybiegania powyżej 10 kilometrów na twardych nawierzchniach, no chyba że biegasz, lądując na śródstopiu, a nie na pięcie. Chociaż zastosowano też plastikowy mostek w śródstopiu, który nieco stabilizuje stopę, to jest to raczej but neutralny, dla osób o naturalnej pronacji. 

Komfortowe na krótszych dystansach

Kiedy patrzysz na ten but po wyciągnięciu go z pudełka, wydaje się być bardzo wąski. Ale to tylko złudzenie. Cholewka dobrze dopasowuje się do stopy, bez jakiegokolwiek wrażenia ciasnoty. Jedynie osoby, które potrzebują bardzo dużo miejsca na palce w czasie zawodów, mogą czuć pewien dyskomfort.

Sama cholewka jest jednoelementowa. Jest wystarczająco przewiewna, by stopa nie zagrzała się w czasie biegu, ale w gorące dni możesz czuć w nich wyższą temperaturę. Cholewka jest bowiem wykonana nie z siateczki, ale z dość gęsto tkanego materiału i nie jest rozciągliwa. Świetny jest wysoki zapiętek, który stabilizuje stopę i daje komfort Twoim achillesom, mimo że nie jest gruby jak poduszka, którą możesz spotkać w butach innych marek. Elastyczne sznurówki sprawiają, że bez problemu dopasowujesz cholewkę do swojej stopy (pomaga w tym też nie za duży język), a odblaskowe elementy zwiększają bezpieczeństwo w czasie treningów wieczorową porą.

4F Signum: startówki na szybkie krótsze dystanse materiały prasowe
fot. materiały prasowe

No właśnie. Czy na pewno treningów? Tak, jeśli są to treningi szybkościowe, bo jak już wiesz, 4F Signum najlepiej się sprawdza przede wszystkim podczas startów. To tam docenisz jego lekkość, dynamikę i przyczepność. Innymi słowy, to nie jest treningówka na spokojne nabijanie albo długie człapanie kilometrów.

Dla kogo są 4F Signum?

But biegowy 4F Signum to lekki model startowy, przeznaczony do biegania na dystansach do 10 kilometrów włącznie. Dobra opcja dla początkujących biegaczy, którzy chcą urwać nieco sekund ze swoich dotychczasowych życiówek na takich dystansach, ale nie chcą wydawać dużych pieniędzy na swoje starty. Również dla tych, którzy szukają modelu do swoich treningów szybkościowych, czy to na asfalcie na ulicy, czy na tartanie na stadionie. 

  • Waga: 255 g (męskie), 210 g (damskie)
  • Drop: 10 mm
  • Cena: 399,99 zł

RW

Zobacz również:
}