ASICS GEL-KAYANO 28: stabilność i dynamika z górnej półki (test RW)

Jeśli lubisz już biegać w KAYANO, nowa wersja tego modelu sprawi, że możesz stać się wręcz fanem tej serii. Jeśli do tej pory nie wszystko w tych butach Cię przekonywało, to nowe rozwiązania zastosowane w najnowszym wydaniu mogą sprawić, że dołączysz do grona ich wiernych użytkowników.

Asics GEL-Kayano 28 Marek Dudziński
fot. Marek Dudziński

Miłe już było samo założenie butów pierwszy raz na nogi. Czuje się to, co zawsze w KAYANO, czyli odpowiednią amortyzację, ale dochodzi do tego tym razem wyraźnie odczuwalna sprężystość. Co nowego w porównaniu do GEL-KAYANO 27?

  1. Nowa konstrukcja podeszwy
  2. Nowy system stabilizacji
  3. Różnica w konstrukcji dla kobiet i mężczyzn

Cholewka ASICS GEL-KAYANO 28 niewiele różni się na pierwszy rzut oka od wersji, ale to akurat dobrze, bo była ona bardzo mocną stroną poprzedniego modelu z serii KAYANO. Jest bezszwowa i składa się z dwóch warstw siateczki o różnym kolorze. Jest wytrzymała i ma dobrą oddychalność, nawet w czasie letnich treningów, chociaż przy upałach przydałoby się trochę więcej przewiewności. Podobne również są sznurówki. Tych, którzy lubią mieć wybór, ucieszy fakt, że model ten jest dostępny w aż 8 (panowie) i 7 (panie) wariantach kolorystycznych.

Najwięcej zmian w porównaniu do poprzednika jest w podeszwie KAYANO 28. Na samym spodzie mamy AHAR+ (ASICS High Abrasion Rubber). Wydaje się być wytrzymałą na zdarcie warstwą, ale co ważniejsze, dobrzy trzyma się nawierzchni właściwe w każdych warunkach (z oczywistych względów nie biegaliśmy w nich jeszcze po śnieg i lodzie).

Asics GEL-Kayano 28 Marek Dudziński
fot. Marek Dudziński

Podeszwa środkowa ma kilka warstw. Pierwsza to FlyteFoam, która daje amortyzację i  pomaga zachować stabilność buta w czasie biegu, zarówno przy lądowaniu, jak i odbijaniu się od podłoża.
Mamy tutaj też znany od lat, sprawdzony amortyzujący GEL, który zastosowano w podobnych ilościach pod pietą i pod palcami. GEL znacząco poprawia oczywiście komfort biegu, szczególnie na długich dystansach.

Ostatnie warstwa to nowa pianka w serii KAYANO, czyli FlyteFoam Blast (używana już wcześniej przez ASICS  w Novablast). To ona sprawia największą różnicę w odczuciach w czasie biegania w porównaniu do poprzedników. Przebiega ona przez całą długość podeszwy z większą ilością pod przednią częścią stopy. Ta pianka jest lżejsza i bardziej “oddaje” energie niż poprzednia FlyteFoam Propel, która już przecież dobrze się spisywała w poprzednich modelach.  

Flytefoam Blast sprawia, że bieganie w nowy KAYANO jest jeszcze bardziej komfortowe przy lądowaniu i bardziej sprężyste przy odbiciu, i to przy różnych tempach. Trzeba jednak pamiętać, że jest to but treningowy na długie i spokojne wybiegania oraz na szybsze treningi tempowe, więc przy budowaniu szybkości raczej nie będzie spełniał Twoich oczekiwań.

Stabilność (KAYANO to przecież but stabilizujący) zapewnia system ASICS Dynamic DuoMax, czyli pianka o podwójnej gęstości, która przebiega od pięty do początków podbicia. Dużą zmianę widać w mostku stabilizującym ten model. Dotychczasowy, plastikowy mostek pod łukiem stopy, Trusstic System, został zastąpiony przez Space Trusstic. Jest lżejszy i zamiast być w zewnętrznej warstwie podeszwy, umieszczono go w podeszwie środkowej. Jest on zaprojektowany inaczej dla kobiet i mężczyzn, by lepiej dopasować się do biomechaniki charakterystycznej dla danej płci.

Space Trusstic to duża zmiana na plus. Zmniejsza on wagę, elastyczność buta oraz czucie podłoża bez wpływu na jego stabilność. A przy tym powiększa komfort, który dla wielu był w KAYANO ograniczony do tej pory właśnie przez plastikowy mostek na zewnątrz.

Asics GEL-Kayano 28 Marek Dudziński
fot. Marek Dudziński

Podobne korzyści, jeśli chodzi o wagę, daje nowy zapiętek, External Heel Clutch, który ma strukturę w kształcie litery X i zapamiętującą kształt pięty piankę. Zapiętek pozostaje dosyć mocnym punktem KAYANO 28, pewnie trzymając stopę na swoim miejscu i dając, razem z całym systemem podeszwy środkowej, stabilny, płynny bieg. Niektórzy mogą jednak wyczuwać ruch pięty w tym zapiętku i lekko o niego się ocierać. Podobnie jak w poprzednich modelach KAYANO, cholewka dobrze przylega o stopy, a nawet można powiedzieć, że wyraźnie odczuwasz to dopasowanie w środkowej części stopy, jednak nie jest to odczucie, które zmniejsza komfort podczas biegania.

Po tych wszystkich zmianach ASICS GEL-KAYANO 28 jest lżejszy od poprzednika, ale trzeba nadal liczyć się z tym, że nie jest to but lekki - w wersji męskiej waży nieco ponad 300 gramów, a w wersji damskiej około 270 gramów.

Dla kogo ASICS GEL-KAYANO 28?

Jeśli masz nadmierną pronację i szukasz treningowego, stabilizującego buta z wysokiej półki, który sprawdzi się podczas właściwie każdego rodzaju biegu, to dobrze będzie przymierzyć się do ASICS GEL-KAYANO 28. Jeśli masz stopę neutralną, może to być dobry wybór na biegi regeneracyjne, gdzie system stabilizacji pomoże Ci utrzymać prawidłową technikę biegu bez żadnego dodatkowego wysiłku z Twojej strony.

Ocena testera RW:

  • Komfort: 9/10
  • Wytrzymałość: 9,5/10
  • Oddychalność: 8/10
  • Dynamika: 8/10

Dane:

  • Waga: 305 g (męskie), 271 g (damskie)
  • Drop: 10 mm
  • Cena: 760 zł

Model ASICS GEL-KAYANO 28 jest dostępny w sprzedaży w sklepach internetowych ASICS.com, eobuwie.pl, ButyJana.pl oraz SklepBiegacza.pl (i jego salonach stacjonarnych).

RW

}