ASICS GEL-NIMBUS 23: bieganie w krainie komfortu (test)

Testowanie takich butów to - dosłownie - czysta przyjemność. ASICS GEL-NIMBUS 23 to idealna opcja na codzienne spokojne treningi, podczas których najbardziej liczy się Twój komfort.

ASICS Nimbus 23: bieganie w krainie komfortu (test) Marek Dudziński
fot. Marek Dudziński

GEL-NIMBUS znany jest z ogromnego komfortu jaki daje biegaczowi, a ASICS słynie z tego, że raczej zmienia swoje modele drogą ewolucji niż rewolucji. Podobnie jest w przypadku 23. już odsłony tego modelu. To właściwie tuning wersji 22, którego efekty widać głównie w podeszwie, gdzie wypełniono przestrzeń pod łukiem stopy. Zmiany te nie wpłynęły na cechy buta, z których słynie - nadal pozostaje rewelacyjnie amortyzujący – a w nowym wydaniu być może nawet jeszcze bardziej.

Od pierwszego założenia tych butów na nogi czujesz komfort…, wróć… – czujesz niesamowity komfort przy każdym kroku. Stopy czują się jak na poduszce, ale nie jest to poduszka, w której się zapadasz, lecz w której możesz leżeć - i lecieć - przez długie kilometry i to bez różnicy, czy lądujesz na pięcie, czy na śródstopiu.

ASICS Nimbus 23: bieganie w krainie komfortu (test) Marek Dudziński
fot. Marek Dudziński

Od tak amortyzującego buta nie możesz się spodziewać nie wiadomo jakiej sprężystości, ale mimo to właściwie bez większego wysiłku schodzisz z tempem poniżej 5:15. To zasługa połączenia pianek Flytefoam, Flytefoam Propel i gelowych poduszek pod przodem stopy i piętą. But nie jest przy tym oczywiście wzorcem lekkości, bo waży w męskiej wersji 310 gramów, ale przecież przy spokojnych wybieganiach, czy biegach regenerujących nie o to chodzi, a to właśnie do takich treningów ten but jest wręcz stworzony. 

Ten komfort może też mieć swoją cenę przy dłuższych dystansach, bo gdzieś w okolicy 20. kilometra stopy mogą zacząć czuć się już nieco zmęczone tą miękkością. Nie będzie za to zmęczona przetaczaniem, bo but jest naprawdę elastyczny, przez co krok jest płynny i nie wymaga wkładania dodatkowego wysiłku w zginanie podeszwy.

ASICS Nimbus 23: bieganie w krainie komfortu (test) Marek Dudziński
fot. Marek Dudziński

Równie komfortowa jest cholewka, w której nie oszczędzano na gąbkach, nie wyłączając języka. To jedna z najbardziej komfortowych cholewek, jakie testowaliśmy w RW. Ta miękkość nie obniża w żaden sposób trzymania pięty, a ilość miejsca na palce jest naprawdę „kanapowa”. Do tego jej przewiewność sprawia, że nie musisz się martwić, że stopa utopi się we własnym pocie przy wysokich temperaturach. Zmieniono także ulokowanie przelotek do sznurówek, przez co dopasowanie do stopy jest jeszcze lepsze.

Konstrukcyjnie modele męskie i damskie różnią się delikatnie pod względem wsparcia ruchów skrętnych stopy (inna konstrukcja mostka Trusstic w podeszwie)  i dropu (męskie - 10 mm, damskie - 13 mm). Wynika to z tego, że biomechanicznie mężczyźni i kobiety biegają inaczej i ASICS bierze to pod uwagę.

ASICS Nimbus 23: bieganie w krainie komfortu (test) Marek Dudziński
fot. Marek Dudziński

Podsumowanie

ASICS GEL-NIMBUS 23 to świetny but na spokojniejsze treningi, zarówno dla tych, którzy najpierw dotykają podłoża piętą, jak i dla tych, którzy lądują na śródstopiu. Dobrze sprawdzi się na dystansach do półmaratonu włącznie. Może nie będziesz w nim biegać najszybszej w życiu, ale będziesz mieć z tego naprawdę dużo komfortowej przyjemności.

ASICS GEL-NIMBUS 23

Dane techniczne:

  • Waga: 310 g (M) / 255 g (K)
  • Drop: 10 mm (M) / 13 mm (K)
  • Cena: 759 zł

Ocena testera:

  • Amortyzacja: 10/10
  • Dynamika: 7/10
  • Wentylacja: 9/10

Buty ASICS GEL-NIMBUS 23 możecie kupić na stronie ASICS.com oraz w sklepach internetowych i salonach stacjonarnych eobuwie.pl, ButyJana.pl i SklepBiegacza.pl.

RW

Zobacz również:
REKLAMA
}