ASICS GT-2000 9: stabilizacja i komfort na każdym treningu (test RW)

ASICS GT-2000 w dziewiątej już odsłonie to buty, które wesprą Twoje stopy na długich (i krótkich treningach), zapewniając Twojemu biegowi komfort, pewność i bezpieczeństwo. Zobacz, czego się o nich dowiedzieliśmy podczas redakcyjnego testu tego modelu.

Asics GT 2000 9: stabilizacja i komfort na każdym treningu (test RW) Maciej Musiał
ASICS GT 2000 9 (fot. RW)

ASICS GT-2000 to but stabilizujący, który pomaga biegaczom o zwiększonej pronacji już od 30 lat. Wersja numer 9, chociaż na pierwszy rzut oka niewiele różni się od poprzednika, ma wiele nowych rozwiązań, które sprawiają, że model ten może być wiernym przyjacielem biegaczy szukających stabilizacji na wiele kilometrów.

Na nodze

Po pierwszym założeniu butów ASICS GT-2000 9 na nogi od razu masz poczucie wygody. To na pewno zasługa rozciągliwej siateczki, z której jest zrobiona cholewka, ale też przestrzeni, jaką mają w tym bucie stopy biegacza. Nawet jeśli masz szeroką stopę nie musisz się martwić o to, że gdzieś będziesz czuć uciski, które mogą być problemem na długich wybieganiach. Z kolei biegacze o stopie przeciętnej szerokości nie będą mieli uczucia, że tej przestrzeni jest za dużo. Tym bardziej, że wygodny, sztywniejszy  zapiętek trzyma naprawdę pewnie.

Asics GT 2000 9: stabilizacja i komfort na każdym treningu (test RW) Maciej Musiał
ASICS GT 2000 9 (fot. RW)

ASICS GT-2000 9 pasuje do stopy tak, jak tego oczekujesz od buta treningowego. Cholewka nie ma żadnych dodatkowych warstw (oprócz pasków tworzących logo ASICS), przez co dopasowuje się do praktycznie każdego kształtu stopy. Dobrze opina nogę, a jednocześnie jest przy tym przewiewna, także nie musisz się martwić o przegrzanie. Dla niektórych zbyt rozbudowany może być język i chociaż nie ma to wpływu na bieg, to nie wszystkim taka poduszka pasuje. Tym bardziej, że trochę przeszkadza podczas wiązania sznurówek.

Na trasie

Na trasie też czuć komfort i wygodę. I nie trzeba dopasowywać się do buta długimi wybieganiami. Właściwie już po 2-3 pierwszych kilometrach masz wrażenie, że stopy i but są starymi, dobrymi przyjaciółmi.

Amortyzację zapewniają biegaczom dwa systemy. Z przodu stopy pianka FlyteFoam, a pod piętą dodatkowo dobrze wszystkim znany i sprawdzony GEL wciśnięty w dwie warstwy FlyteFoam. Takie połączenie sprawia, że oprócz amortyzacji masz może nie jakiś kosmiczny, ale wystarczający „zwrot energii”.

Asics GT 2000 9: stabilizacja i komfort na każdym treningu (test RW) Maciej Musiał
ASICS GT 2000 9 (fot. RW)

ASICS GT-2000 9 ma pomagać biegaczom z nadmierną pronacją i wykorzystuje do tego dwa systemy: Dynamic DuoMax i ASICS’ Trusstic. DuoMax to zastosowana w podeszwie pianka o różnej gęstości i twardości (twardsza po wewnętrznej stronie), stabilizująca stopę, która nadmiernie pronuje.  

Z kolei System Trusstic widzisz z zewnątrz - ten lekki plastikowy mostek zapobiega skręcaniu stopy, dając bardziej stabilny krok. Ten system działa, a jednocześnie nie sprawia wrażenia nadmiernej kontroli nad Twoją stopą. Biegacze o neutralnej stopie nie będą mieli wrażenia, że ten stabilizujący mostek jest ich przeciwnikiem. Czuć go może nieco przy lądowaniu, ale nie masz wrażenia, że Ci przeszkadza. Za to, kiedy masz już za sobą kilkanaście kilometrów, to masz wrażenie, że Twoje stopy poruszają się jak na autopilocie.

Tym bardziej, że but - chociaż stabilizujący - nie jest wcale sztywny, tak jak można byłoby się tego spodziewać po modelu z tej kategorii. Wszystko dzięki odpowiednio ukształtowanym i głębokim nacięciom w podeszwie, które ułatwiają jej zginanie. O wytrzymałość podeszwy też raczej nie trzeba się martwić, bo sprawdzona guma AHAR (ASICS High Abrasion Rubber) będzie z Tobą przez wiele setek kilometrów.

Asics GT 2000 9: stabilizacja i komfort na każdym treningu (test RW) Maciej Musiał
ASICS GT 2000 9 (fot. RW)

But oczywiście przeznaczony jest do biegania po asfalcie i innych twardszych i równych powierzchniach, ale bez problemu radzi sobie też na miękkich, szutrowych ścieżkach w parku. A kiedy trafi Ci się do przebiegnięcia kilkaset metrów po ściółce w lesie, czy po trawie na łące, taż da radę.

Podsumowanie

ASICS GT-2000 9 to typowa treningówka. Sprawdzi się na spokojnych wybieganiach, ale nie będzie protestował, kiedy podkręcisz tempo. Nawet jeśli lądujesz na śródstopiu, a nie na pięcie, jak większość z nas, but współpracuje bez zarzutu. Tym bardziej, że model ten, jak na tę kategorię, waży raczej niewiele.

Jeśli szukasz lekkiego buta stabilizującego, z dobrą amortyzacją, to przyjrzyj się bliżej temu modelowi, ma bowiem wszystko, czego oczekujesz od takiej treningówki. Jest świetny dla początkujących, bo sprawdzi się u nich na każdym rodzaju treningu.

Ocena testera:

  • amortyzacja - 8/10
  • stabilizacja - 9/10
  • wentylacja - 8/10

Parametry ASICS GT 2000 9:

  • waga: 280 g
  • drop: 10 cm
  • cena: 600 zł

Najnowszą edycję modelu ASICS GT-2000 możecie kupić na stronie asics.com

RW

Zobacz również:
REKLAMA
}