ASICS METASPEED Sky: nowy rozdział w historii japońskiej marki (test)

Po dłuższej przerwie wróciłem do biegania i podczas pierwszych treningów miałem na nogach nowy model ASICS METASPEED Sky. Wrażenia? Mówiąc szczerze… papcie mi spadły. Uważam, że ten model to krok milowy w dziejach japońskiej marki. Zobacz, czego dowiedzieliśmy się o tych butach w czasie naszego redakcyjnego testu.

ASICS Metaspeed: nowy rozdział w historii japońskiej marki (test) Filip Gomułkiewicz
fot. Filip Gomułkiewicz

Lata temu, kiedy zaczynałem swoją przygodę z truchtaniem, jak każdy początkujący stanąłem przed dylematem wyboru butów i jak to bardzo często się zdarza, kupowałem oczami a nie nogami. Marka ASICS miała wtedy w środowisku biegowym, bardzo dobrą renomę i praktycznie większość starszych biegaczy rekomendowała modele japońskiej firmy.

Jak już wspomniałem o „starszych biegaczach”, to chodziło mi tylko nie o kwestię doświadczenia, ale i wieku związanego z numerem PESEL. Trzeba bowiem przyznać szczerze, że miękkie, napakowane żelem buty bardziej przypadały do gustu starszemu pokoleniowi. Nowicjusze biegowi byli już wówczas rozpieszczeni przez ultralekkie pianki TPU (Adidas Boost) oraz poduszki gazowe (Nike Air). Wizualnie modele ASICS oparte na grubo plecionych siatkowanych cholewkach również nie krzyczały innowacyjnością, ale to właśnie te stabilny, bardzo wysoki poziom przez lata budował renomę tej marki.

ASICS Metaspeed: nowy rozdział w historii japońskiej marki (test) Filip Gomułkiewicz
fot. Filip Gomułkiewicz

Trend w odchudzaniu butów wyraźnie dało się zauważyć już kilka lat temu. Co roku modele traciły kolejne gramy, a w stajni ASICS pojawiła się pianka FlyteFoam. Dziś, po dłuższej przerwie, wracając do biegania, natknąłem się na model ASICS METASPEED Sky i mówiąc szczerze… papcie mi spadły. Uważam, że ten model to krok milowy w dziejach ASICS.

Nie bez przyczyny użyłem tego sformułowania, bo opisując METASPEED Sky, barbarzyństwem byłoby nie wspomnieć o kroku biegowym. To właśnie tutaj tkwi cała magia tego buta. Inżynierowie ASICS mocno musieli się nagłowić, aby udało się stworzyć model, który pozwala wydłużyć krok biegowy, co przy zachowaniu tej samej kadencji przekłada się po prostu na większą prędkość.

Czy to rzeczywiście czuć, czy to efekt placebo? W moim przypadku na pewno nie placebo, bo zanim sięgnąłem do technicznego opisu tego modelu, zdążyłem w nim już zrobić przynajmniej kilka treningów, a wartości tempa i pulsu na zegarku pokazały, że coś tu się dzieje.

ASICS Metaspeed: nowy rozdział w historii japońskiej marki (test) Filip Gomułkiewicz
fot. Filip Gomułkiewicz

Żeby udało się uzyskać taki efekt, ASICS zastosował w podeszwie najnowszej generacji piankę FlyteFoam Blast Turbo oraz wewnętrzną płytką z włókna węglowego, która działa niczym katapulta. Konstrukcja buta sprawia, że już pierwsze kroki zdradzają, iż coś drzemie w podeszwie. Jest do sprężynujące uczucie, które ciężko do czegoś porównać. Na pewno stopy szybko się do niego przyzwyczajają.

Cholewka wykonana ze strukturalnego meshu jest lekka, świetnie układa się na stopie i bardzo dobrze oddycha. A jak jesteśmy już przy temacie stóp, to moje dość szerokie i z wysokim podbiciem czuły się w butach wyjątkowo komfortowo. Myślę, że osoby z bardzo wąskimi stopami powinny zdecydowanie najpierw się przymierzyć. Język w tym modelu jest cienki i dobrze wykrojony. Nie ucieka i nie podbija się podczas biegu. Sznurówki wykończone stylowym logo ASICS dodają „smaczku”, a ich płaska konstrukcja sprawia, że nie rozwiązują się podczas biegu, choć są dość długie.

Do tego wszystkiego ten kolor - sunrise red - wygląda obłędnie i przekłada się też na bezpieczeństwo, bo nie trudno Was będzie zauważyć! No i wiadomo, czerwone są najszybsze!

ASICS Metaspeed: nowy rozdział w historii japońskiej marki (test) Filip Gomułkiewicz
fot. Filip Gomułkiewicz

Werdykt RW: Biegowa petarda! Model, który pozwoli biegać jeszcze bardziej efektywnie nawet na długich dystansach. Genialnie sprawdza się na asfaltach, ale pokochają go głównie biegacze wagi lekkiej.

Główne zalety:

  • bardzo dynamiczne i lekkie
  • sprawiają, że wydłużymy krok biegowy
  • cholewka dobrze oddycha i pomimo sporej szerokości w przodostopiu świetnie trzyma
  • drop: 5 mm
  • waga: 180 g

Ocena testera:

  • amortyzacja - 9/10
  • dynamika - 10/10
  • wentylacja - 8/10
  • design - 9/10

Cena: 1049 zł

Buty ASICS METASPEED Sky kupicie na stronie ASICS.com oraz w sklepie internetowym i salonach stacjonarnych SklepBiegacza.pl.

RW

REKLAMA
}