ASICS Novablast: naprawdę szybka treningówka (test RW)

Jeśli szukasz komfortowego i sprężystego buta na szybkie  treningi, to ASICS Novablast może być rozwiązaniem Twojego problemu - wynika z krótkiego redakcyjnego testu Runner's World.   

ASICS Novablast: naprawdę szybka treningówka (test RW) ASICS
fot. ASICS

ASICS Novablast to zupełnie nowe podejście japońskiego producenta do konstruowania butów do biegania: nie ma w nim GEL-u, jest za to pianka FlyteFoam Blast.

Na dole

Ale od początku. Już na pierwszy rzut oka ten but wygląda zupełnie inaczej. Przede wszystkim rzuca się w oczy gruba (pod piętą 32 mm, a pod śródstopiem 22 mm) podeszwa o agresywnym kształcie. Prawie w całości zrobiona jest z nowej pianki ASICS FlyteFoam Blast i już jej nazwa sugeruje, że masz na niej śmigać jak wicher.

But wydaje się wąski, ale to tylko wizualne wrażenie: moja szeroka stopa nie czuła żadnego dyskomfortu, a przestrzeni na palce może być dla niektórych nawet za dużo.

Jeszcze przed biegiem czuje się jedną z zalet nowej pianki: mimo jej sporej ilości, but jest naprawdę lekki. A po pierwszych krokach ujawnia się jej główny atut: niesamowita amortyzacja przy dobrej sprężystości, przez co wydaje się, że but naprawdę oddaje przy odbiciu sporo energii (na dziś to but, który oddaje jej najwięcej z modeli ASICS).

Amortyzacja i sprężystość związane z ilością pianki mają jednak swoją cenę. Przy mojej masie (90 kg) i wolniejszym bieganiu but nie jest stabilny, szczególnie w okolicach pięty, i nawet usztywniony zapiętek nie niweluje tego do końca. Może to być mocniej odczuwalne przez osoby o nadmiernej pronacji.

ASICS Novablast: naprawdę szybka treningówka (test RW) ASICS
fot. ASICS

Na górze

Testowany model (w kolorze pomarańczowym) z powodzeniem spełni swoją rolę elementu odblaskowego. Co ważniejsze jednak, mesh, z którego jest cholewka, jest wystarczająco cienki, by nie przegrzewała się stopa, i wystarczająco mocny, by nie bać się o jej wytrzymałość. Sznurówkami bez problemu dopasujesz ją do stopy, tak by móc ścigać się z wiatrem.

Werdykt RW

Fantastyczna amortyzacja przy naprawdę dobrej sprężystości. Atuty ASICS Novablast odczują głównie ci, którzy na treningach biegają po asfalcie i robią to szybciej niż większość biegaczy. Raczej nie dla biegaczy wagi ciężkiej.

Ocena testera:

  • amortyzacja: 10/10
  • dynamika:  8/10
  • wentylacja:  9/10
  • design:  7/10

Najważniejsze cechy:

  • Bardzo dobre połączenie amortyzacji i sprężystości.
  • Na szybkie treningi na asfalcie.
  • Oddychająca i łatwa do dobrego dopasowania do stopy cholewka.
  • Bardzo lekkie: damskie 221 g, męskie 263 g.
  • Cena: 580 zł

RW 07-08/2020

REKLAMA
}