Ciekawe bieżnie lekkoatletyczne na świecie [PRZEGLĄD]

Słyszysz "bieżnia" i od razu wyobrażasz sobie pomarańczowy, podzielony na tory owal wokół zielonej trawy. Jak się okazuje - bieżnia bieżni nierówna. Niejeden projektant pozwolił sobie puścić wodze fantazji. Zobacz, gdzie wyszło to dobrze, a gdzie trochę gorzej.

bieżnia lekkoatletyczna, tory bieżnia shutterstock.com
shutterstock.com

Poniżej przedstawiamy najciekawsze bieżnie z całego świata. Obejrzyj i wybierz tę, na której szczególnie chciałbyś potrenować. 

Bieżnie o nietypowym kształcie

Hiszpania, Elda

Nazywana bieżnią “3D” ze względu na zintegrowane z nią wzniesienie. Projekt został nagrodzony srebrnym medalem IOC/IAKS Award - najbardziej prestiżowej nagrody w kategorii infrastruktury sportowej.

USA, Teksas, San Antonio, Alamo Heights School

fot. Google Maps

Bieżnia w kształcie trójkąta - czemu nie? Ważne, żeby dwie osoby (jedna z południowej, druga z zachodniej strony) nie zechciały skakać w dal w tym samym czasie.

Dania, Odense, Athletic Exploratorium

Bieżnia w kształcie “ósemki” na Univeristy od Southern Denmark to złoty medalista IOC/IAKS Award. To prawdziwy plac zabaw dla biegaczy.

USA, Kalifornia, Fairfield, Travis Air Force Base

Obwód tej zagadkowej bieżni wynosi około 560 metrów. Zaskakujące jest to, że tory wyznaczono tylko na połowie powierzchni.

Floryda, Miramar, Ansin Sports Complex 

Bieżnia treningowa obok stadionu lekkoatletycznego. Ma około 15 m szerokości, co czyni ją jedną z najwęższych na świecie.

Chiny, Tonghe Conunty

Bieżnia “made in China” nabiera tutaj nowego znaczenia. Zamysł podobno był inny, ale wyszło - jak wyszło. Chodzi pogłoska, że to wszystko sprawka stresu wywołanego przez zapowiedź wizyty ważnych polityków.

USA, Anchorage, Kalgin Koch Mini-Track

Kalgin Koch to najmniejsza bieżnia świata. Treningiem zaszczycił ją nawet David Kiplagat. Jedno okrążenie mierzy jedynie 84 metry. Czyli żeby przebiec kilometr, trzeba zrobić niemal 12 "kółek".

Bieżnie w pięknych miejscach

Grecja, Ateny, Panathenaic Stadium 

Na tej bieżni nietrudno byłoby się rozmarzyć i myślami przenieść do pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich. 

1 2
STRONA 1 z 2
REKLAMA
}