Bieganie po jasnej stronie drogi - test czołówki Petzl Swift RL

Bieganie jesienią i zimą wymaga zaopatrzenia się nie tylko w cieplejsze ubrania, ale często również w czołówkę. Dobrze, jeśli będzie to taki model, który nie tylko oświetli Ci drogę, ale zrobi to w taki sposób, że praktycznie zapomnisz, że biegasz z latarką. Tak właśnie jest z modelem Petzl Swift RL.

Bieganie po jasnej stronie drogi - test czołówki Petzl Swift RL Mat Charland / Petzl
Czołówka Petzl Swift RL (fot. Mat Charland)

Komfort

Czołówka Petzl Swift RL to kompaktowy i lekki (100 gram) model, który świetnie trzyma się na głowie, bez względu na to, czy biegasz z czapką, opaską, chustą, czy gołą głową. To zasługa podwójnego paska z tyłu głowy, który utrzymuje czołówkę na głowie dużo pewniej niż te pojedyncze. Latarka właściwie nie zmienia swojej pozycji, niezależnie od szybkości i terenu, w jakim biegasz, nie skacze do góry i na dół, ani nie przemieszcza się na boki. Regulację długości paska (z elementami odblaskowymi) robisz właściwie raz – nie zmienia się ona niezależnie od tego, jak wykorzystujesz, przechowujesz i transportujesz czołówkę. 

Użytkowanie

Podstawowym zadaniem czołówki jest oświetlanie drogi w ciemnościach. Petzl Swift RL gwarantuje Ci bieganie po jasnej stronie drogi, bo maksymalnie może Ci zapewnić aż 900 lumenów światła. To prawie tak, jakby się biegało w świetle samochodowych reflektorów.

Ale przecież nie zawsze potrzebujesz aż tyle światła. I tutaj objawia się największa zaleta Petzl Swift RL czyli Reactive Lighting. To technologia, która pozwala dopasować ilość światłą, jaką daje czołówka, do panujących właśnie warunków. Kiedy więc wbiegasz z jasno oświetlonej ulicy do ciemniejszego parku, to Swift RL automatycznie przełączy się w mocniejszy tryb, by można było dalej spokojnie kontynuować trening.

Reactive Ligthing działa w oparciu o czujnik światła, który wbudowany jest w czołówkę. Przy użyciu tego trybu (jest jeszcze tryb standardowy, ale o tym mowa za chwilę) przed rozpoczęciem biegu musisz z tą czołówką zrobić właściwie tylko dwie rzeczy: założyć ją i włączyć (można to zrobić też w odwrotnej kolejności). Przycisk, którym sterujesz czołówką, jest na tyle duży, że spokojnie możesz to zrobić również w rękawiczce.

Jeśli chcesz ustawić sobie tryb startowy, to jedno kliknięcie oznacza, że startujesz ze 100 lumenami, dwa kliknięcia daje 300 lumenów, trzy odpala 900 lumentów, a czwarte wyłącza czołówkę. Swift RL świeci tylko na biało i nie ma trybów mrugających, ale to osobiście uważam akurat za zaletę, bo do biegania i tak potrzebujesz światła ciągłego.

Zalety tego systemu są oczywiste: nie musisz przełączać czołówki w czasie biegu i, dzięki optymalnemu dopasowaniu ilości światła do panujących warunków, na dłużej starcza się bateria.

Bieganie po jasnej stronie drogi - test czołówki Petzl Swift RL Petzl
Czołówka Petzl Swift RL

Możesz, jeśli się uprzesz, korzystać ze standardowego trybu czołówki (przełączenie między tym trybem a RL wymaga tylko dłuższego przytrzymania przycisku sterującego), w którym do Ty decydujesz jak mocno ona świeci. W trybie tym latarka świeci nieco słabiej, bo daje 10, 200 lub 550 lumenów, ale jeśli nie biegasz w egipskich ciemnościach, taka ilość światła może być wystarczająca.

Bateria

Czym się te tryby różnią, oprócz sposobu sterowania? Różnią się zasięgiem strumienia światła, ilością światła na różnych poziomach i, oczywiście, maksymalną długością pracy.

Tryb świecenia

Poziom oświetlenia

Ilość światła

Zasięg

Czas świecenia

Standard Lighting

Max burn time

10 lm

12 m

100 h

Standard

200 lm

55 m

5 h

Max power

550 lm

110 m

2 h

Reactive Lighting

Max burn time

100 lm

35 m

10-50 h

Standard

300 lm

55 m

5-40 h

Max power

900 lm

150 m

2-30 h

Jak widać w tabeli, tryb RL daje dłuższy czas pracy przy większej ilości światła. Są to dane producenta, osobiście nie byłem w stanie sprawdzić, co dokładnie oznacza, aż tak duży przedział czasowy w przypadku trybu RL, bo różnica pomiędzy 5 a 40 godzin przy 300 lumenach wydaje się być znacząca.

Inną fajną funkcją w czołówce Petzl Swift RL jest rezerwa. Dzięki niej, przy prawie wyczerpanych bateriach, czołówka przechodzi w tryb awaryjny, oświetlając Ci jeszcze drogę światłem w ilości 10 lm przez dwie godziny.

Bieganie po jasnej stronie drogi - test czołówki Petzl Swift RL Petzl
Czołówka Petzl Swift RL (fot. Mat Charland)

Swift RL wyposażono w akumulator litowo-jonowy o pojemności 2350 mAh. Ładuje się go za pomocą kabla USB, ale niestety nie możesz czołówki traktować jak zegarka i naładować jej na pół godziny przed treningiem - pełne ładowanie zajmuje około 6 godzin. Ale jeśli się zabezpieczysz, możesz w ciągu kilku sekund wymienić akumulatorek na zapasowy (nie ma go w zestawie) i cieszyć się naprawdę długim bieganiem po zmroku, a ładowanie zostawić na później. O tym, czy trzeba doładować akumulator, powiadomi Cię pięciostopniowy wskaźnik naładowania akumulatora.

Na treningu

Strumień światła, jaki daje Petzl Swift RL, jest dosyć zwarty, niektórzy mogą nawet użyć określenia "punktowy" (szczególnie w trybie standardowym), z poświatą na bokach. Sprawdza się to świetnie w biegu, niezależnie od tempa, w jakim trenujesz, ale już przy jeździe na rowerze przydałby się nieco szerszy strumień światła.

Za to niespecjalnie musisz martwić się deszczem, chyba że będzie to oberwanie chmury, ale kto wtedy biega… Model posiada klasę wodoszczelności na poziomie IPX4, co oznacza, że chroni przed deszczem o natężeniu 10 litrów na minutę. Pamiętaj jednak o zdjęciu jej przed włożeniem głowy do strumienia dla ochłody, bo gniazdo do ładowania, chociaż umieszczone jest na spodzie czołówki, nie jest szczelnie zakryte.  

Podsumowanie

Czołówka Petzl Swift RL to bez wątpienia bardzo dobra opcja dla biegaczy i miłośników górskich wycieczek. Lekka, inteligentna, dobrze oświetlająca trasę latarka, którą wygodnie się steruje i nie ciąży podczas treningu czy zawodów. Nie kosztuje mało, ale znając inne produkty Petzla, z dużym prawdopodobieństwem będzie Ci wiernie służyć przez lata.

Najważniejsze cechy

  • Mocne oświetlenie: maksymalnie 900 lumenów

  • Inteligentne tryb Reactive Lighting z 3 poziomami jasności

  • Bardzo wygodna i lekka: tylko 100 gram

  • Świetna żywotność baterii: akumulator litowo-jonowy o pojemności 2350 mAH

  • Prosta konstrukcja, poręczne funkcje i łatwość obsługi

  • Czas ładowania: 6 godzin

  • Klasa wodoszczelności IPX4

  • Cena: 399,99 zł

MD

Zobacz również:
}