Jak dopasować bieżnię mechaniczną do swojego domu?
Bieganie na bieżni to świetny sposób na utrzymywanie treningowego rytmu, gdy nie możemy lub nie chcemy biegać na zewnątrz - pod warunkiem jednak, że sprzęt będzie dobrej jakości i odpowiednio dopasowany. Sporo wskazówek, w jaką bieżnię treningową warto zainwestować pieniądze, znajdziesz w artykułach Bieganie na bieżni: Treningi i porady, jak wybrać dobrą bieżnię oraz Bieżnia mechaniczna: wady i zalety treningi na taśmie, dlatego tym razem nie będziemy o tym pisać. Zamiast tego podrzucamy kilka rad, jak wpasować bieżnię w miejsce, gdzie będziesz z niej korzystać.
-
Sprawdź wysokość pomieszczenia, w którym chcesz bieżnię umieścić – potrzebujesz co najmniej 40 dodatkowych cm powyżej swojego wzrostu. Przy 180 cm będzie to 220 cm, czyli niska piwnica może nie wystarczyć. Dodatkowo za bieżnią potrzebujesz co najmniej metr wolnej przestrzeni.
-
Upewnij się, że wszystkie cztery punkty podparcia bieżni są na stabilnym podłożu. Szczególnie dotyczy to mieszkań i domów o drewnianych stropach - im bliżej ściany, tym podłoga jest stabilniejsza. Pamiętaj, że porządna bieżnia, podobnie jak większość mebli, powinna mieć regulowane nóżki, dzięki którym możesz precyzyjnie wypoziomować sprzęt.
-
Jeśli nie chcesz przeszkadzać sąsiadom mieszkającym pod Tobą, zainwestuj w specjalną matę tłumiącą drgania i hałas, która zdecydowanie zmniejszy prawdopodobieństwo ich niezapowiedzianych wizyt. Może się również przydać tworzywo wodoodporne na podłodze wokół bieżni, aby Twój pot nie zniszczył parkietu lub paneli.
-
Zastanów się przed zmontowaniem bieżni, gdzie ją umieścisz - jeśli chcesz ustawić bieżnię w piwnicy albo w mniejszych pomieszczeniach, przenoś ją tam zdemontowaną, by nie dotarła na miejsce w kawałkach ani nie zaklinowała się na schodach.
-
Bieżnia to spore obciążenie dla instalacji elektrycznej, sprawdź więc, czy sieć w Twoim mieszkaniu bez problemu zniesie dodatkowy pobór mocy – przecież nie chcesz z każdym treningiem wyłączać zasilania w całym domu.