Bieżnia mechaniczna: jak skutecznie trenować na taśmie?

Bieganie na bieżni nie jest być może Twoją ulubioną formą treningu, ale jeśli przestaniesz podchodzić do tego urządzenia jak kot do jeża, to może się ono okazać Twoim największym sprzymierzeńcem w walce o wysoką formę - nie tylko zimą, gdy mroźno, wietrznie i ciemno. Zobacz, jaki sprzęt wybrać i jak go skalibrować, jakie aplikację wspomogą Twoje bieganie na bieżni i jakie na niej zmotywować się do treningu.

Bieżnia mechaniczna: jak skutecznie trenować na taśmie? Trevor Raab
fot. Trevor Raab

Jak dopasować bieżnię mechaniczną do swojego domu?

Bieganie na bieżni to świetny sposób na utrzymywanie treningowego rytmu, gdy nie możemy lub nie chcemy biegać na zewnątrz - pod warunkiem jednak, że sprzęt będzie dobrej jakości i odpowiednio dopasowany. Sporo wskazówek, w jaką bieżnię treningową warto zainwestować pieniądze, znajdziesz w artykułach Bieganie na bieżni: Treningi i porady, jak wybrać dobrą bieżnię oraz Bieżnia mechaniczna: wady i zalety treningi na taśmie, dlatego tym razem nie będziemy o tym pisać. Zamiast tego podrzucamy kilka rad, jak wpasować bieżnię w miejsce, gdzie będziesz z niej korzystać.

  1. Sprawdź wysokość pomieszczenia, w którym chcesz bieżnię umieścić – potrzebujesz co najmniej 40 dodatkowych cm powyżej swojego wzrostu. Przy 180 cm będzie to 220 cm, czyli niska piwnica może nie wystarczyć. Dodatkowo za bieżnią potrzebujesz co najmniej metr wolnej przestrzeni.

  2. Upewnij się, że wszystkie cztery punkty podparcia bieżni są na stabilnym podłożu. Szczególnie dotyczy to mieszkań i domów o drewnianych stropach - im bliżej ściany, tym podłoga jest stabilniejsza. Pamiętaj, że porządna bieżnia, podobnie jak większość mebli, powinna mieć regulowane nóżki, dzięki którym możesz precyzyjnie wypoziomować sprzęt.

  3. Jeśli nie chcesz przeszkadzać sąsiadom mieszkającym pod Tobą, zainwestuj w specjalną matę tłumiącą drgania i hałas, która zdecydowanie zmniejszy prawdopodobieństwo ich niezapowiedzianych wizyt. Może się również przydać tworzywo wodoodporne na podłodze wokół bieżni, aby Twój pot nie zniszczył parkietu lub paneli.

  4. Zastanów się przed zmontowaniem bieżni, gdzie ją umieścisz - jeśli chcesz ustawić bieżnię w piwnicy albo w mniejszych pomieszczeniach, przenoś ją tam zdemontowaną, by nie dotarła na miejsce w kawałkach ani nie zaklinowała się na schodach.

  5. Bieżnia to spore obciążenie dla instalacji elektrycznej, sprawdź więc, czy sieć w Twoim mieszkaniu bez problemu zniesie dodatkowy pobór mocy – przecież nie chcesz z każdym treningiem wyłączać zasilania w całym domu.

Bieżnia mechaniczna: jak skutecznie trenować na taśmie? Trevor Raab
fot. Trevor Raab

Jak dobrze skalibrować bieżnię

Jonathan Cane, trener i fizjolog, który przez lata zarządzał klubami finess, twierdzi, że różnice 2-3% we wskazaniach bieżni to właściwie norma. A przy przygotowaniach do bicia życiówki liczy się każda sekunda. Zobacz więc, jak sprawdzić dokładność bieżni.

  1. Zmierz faktyczną długość bieżni przy pomocy taśmy samoprzylepnej. Przyklej jeden kawałek na początku bieżni u góry, a drugi na jej końcu. Zmierz odległość między nimi. Obróć pas bieżni tak, by pierwszy kawałek znalazł się pod spodem. Przyklej trzeci kawałek na końcu bieżni. Zmierz odległość między taśmą 2 i 3. Znowu obróć pas, tak by móc zmierzyć odległość między kawałkami 3 i 1. Zsumuj i odklej dwa kawałki taśmy.

  2. Ustaw bieżnię na szybkość 5 km/h. Włącz bieżnię i kiedy zaznaczony taśmą fragment będzie w określonym miejscu, włącz stoper. Pozwól wykonać bieżni 100 pełnych cykli. Zmierzony czas zamień na godziny (zmiana nie jest skomplikowana, a internet jeszcze ułatwi Ci sprawę). Zmierzoną wcześniej długość pomnóż przez 100 i zamień na kilometry (wystarczy też postawić przed długością bieżni podany w centymetrach przecinek i wyjdzie nam, ile przy 100 obrotach zrobiliśmy kilometrów).

  3. Dystans, jaki pokonała bieżnia (w kilometrach), podzielony przez czas (w godzinach), da Ci oczywiście prędkość. Powinno być 5 km/h, ale bywa różnie. Zobacz, ile musisz dodać lub odjąć od swojego tempa, by biec z prędkością, jaką zakładasz.

Jak bardzo oszukuje Twoja bieżnia?

Sprawdź, o ile Twoja bieżnia może oszukiwać. Może biegasz szybciej niż pokazuje, a może jednak wolniej?

Dystans (w kilometrach)

Błąd (w procentach)

4,850

-3

4,875

-2,5

4,900

-2

4,925

-1,5

4,950

-1

5,000

0

5,050

1

5,075

1,5

5,100

2

5,125

2,5

5,150

3

 

Bieżnia mechaniczna: jak skutecznie trenować na taśmie? Getty Images
fot. Getty Images

Legendy bieżni

Miłość na bieżni

W listopadzie 2002 roku południowokoreańska para Park Jino i Kim Hyun-Sook wzięli ślub na bieżni, otoczeni przez gości na 100 podobnych urządzeniach. Jino, prowadzący popularny program sprzedażowy w telewizji, w którym sprzedano tysiące bieżni elektrycznych, celebrował w ten sposób najważniejszy dzień swojego życia w połączeniu z największym sukcesem zawodowym. Hyun-Sook zrobiła tylko kilka szybkich kroków na bieżni, natomiast Jino truchtał przez cały czas, zdejmując w międzyczasie smoking i kończąc ceremonię w muszce, podkoszulku i szortach.

Rekordy na bieżni

Patrycja Bereznowska, wybitna specjalistka od morderczych ultramaratonów, w listopadzie 2020 roku pobiła rekord świata w biegu 48-godzinnym na bieżni: przebiegła na taśmie 325 kilometrów. W półmaratonie najszybszy dotychczas był John Raneri – 1:10:08, a w maratonie Tyler Andrews – 2:17:56.

Prawdziwym szaleńcem okazał się jednak w maju 2019 r. Jamie McDonald, który przebiegł w ciągu tygodnia 844 kilometry (to prawie 3 maratony dziennie). Taki wyczyn ma jednak swoją cenę: McDonald miał halucynacje, pęknięcia zmęczeniowe kości, zmniejszył mu się znacznie poziom hemoglobiny i był ekstremalnie wycieńczony. Ale nie robił tego wyłącznie dla sławy: zbierał pieniądze dla chorych dzieci.

Z więzienia na salony

W starożytnej Grecji odpowiednik bieżni pozwalał unosić ciężary konstrukcjom dźwigowym. W XIX wieku odkurzono tę technologię. W Anglii stosowano wówczas ruchome obrotowe wały, które napędzane były siłą nóg więźniów - w ten sposób nawadniano pola uprawne. W kolejnym stuleciu uznano to za mało humanitarne i zrezygnowano z tej "technologii".

W latach 40. XX wieku lekarze badający choroby serca zaczęli wykorzystywać w swoich badaniach bieżnie mechaniczne, które pomagały kontrolować tętno pacjentów. Kiedy nastał pierwszy biegowy boom w latach 60. ubiegłego stulecia, skonstruowano pierwszą bieżnię treningową do wykorzystania w domu – PaceMaster 600.

3 apki, które przydadzą się na bieżni

RockMyRun

Biegaj do muzyki przygotowanej przez team DJ-ów. BPM, czyli ilość uderzeń na minutę, dopasowuje się do Twojego zaplanowanego tempa i kadencji.

rockmyrun.com, 8 dol./miesiąc

Nike Run Club

Biegaj według przygotowanych programów, sprawdzaj swoje postępy i słuchaj aplauzu przyjaciół przez social media.

nike.com/pl/aplikacja-nrc, darmowa

Zwift

Biegacze z całego świata trenują i ścigają się w wirtualnym świecie Zwifta na bieżniach z Blue- toothem, ANT+ albo z pomocą czujnika na bucie (44 euro).

zwift.com, 15 euro/miesiąc

Podejmij wyzwanie na bieżni

1 mila

Po 10-minutowej rozgrzewce sprawdź się na jednym z najtrudniejszych dystansów, czyli biegu na 1 milę. Ocenisz, jaką masz szybkość i wytrzymałość. A potem 10 minut wyciszenia.

Podbiegnij 400 metrów

Tutaj musisz sprawdzić, która taktyka przy wyborze tempa i nachylenia będzie dla Cie- bie najlepsza. Spróbuj takiego nachylenia, przy którym uda Ci się biec bez marszu.

Zdobądź Mount Everest

Wbiegnięcie na Dach Świata brzmi jak szaleństwo? Jasne, dlatego nie spiesz się. Niech będzie to Twój cel długofalowy.

Zobacz także:

RW 01-02/2021

Zobacz również:
REKLAMA
}