Głównym kryterium przy wyborze stanika jest oczywiście rozmiar biustu. Na rynku jest dostępnych tyle modeli, że warto wiedzieć, które są dla Ciebie odpowiednie, a które możesz odrzucić w przedbiegach.
Wygląd i fason mają znaczenie dopiero wtedy, gdy odpowiadają naszym wymiarom i wymaganiom. Kupując sportowy biustonosz, trzeba też wziąć pod uwagę, że funkcjonalność nie zawsze idzie w parze z estetyką. Poniżej znajdziesz informacje, jak prawidłowo zmierzyć biust oraz jaki rodzaj stanika wybrać w zależności od rozmiaru.
Obwód biustonosza
Przy wyborze idealnego stanika należy zwrócić uwagę na kilka istotnych detali. Za podtrzymanie całego biustu odpowiada pas pod nim: nie może on w żadnym wypadku odstawać ani się przemieszczać, bo wtedy nie spełnia swojej funkcji, a jedynie obciera skórę. Dlatego dobrze, jeśli od wewnątrz jest wyścielony miękkim materiałem. Jeśli masz duże piersi, zwróć uwagę, by pas był odpowiednio szeroki i nie za bardzo elastyczny – w trakcie podskoków będzie odpowiedzialny za utrzymanie biustu w miejscu.
Zapięcie
W momencie zakupu stanik powinien być dopasowany w obwodzie, gdy jest zapięty na środkową haftkę. W trakcie intensywnego używania biustonosz może się nieco rozciągnąć lub skurczyć w praniu, więc warto mieć w zapasie regulację w obie strony.
Ramiączka
W żadnym wypadku nie powinny się wrzynać w ramiona pod ciężarem piersi. Za podtrzymywanie biustu odpowiada pas w obwodzie. Ramiączka powinny być tak wyregulowane, by stabilizować miseczki, a nie „podciągać” biust do góry. Za mocno ściągnięte ramiączka ciągną pas w górę, na łopatki, a musi trzymać się w poziomie. Regulacja ramiączek nie powinna się też luzować w trakcie wysiłku (uwaga na śliskie ramiączka i plastikowe, łatwo pękające elementy).
Wygoda i funkcjonalność
Materiał, jak każdy inny element sportowej bielizny, powinien być oddychający. Szczególnie ważne jest, by pas pod biustem i ramiączka były od spodu miękkie i delikatne dla skóry. Wszystkie metalowe elementy (haftki) muszą być tak zabezpieczone, by nie drażniły skóry.
Jaki wybrać typ stanika do biegania?
-
Biust sportowy: Biustonosz typu top sprawdza się tylko dla mniejszych biustów (A-C) i w dyscyplinach nienarażających biustu na duże wstrząsy. Top charakteryzuje się brakiem regulacji ramiączek i obwodu. Najczęściej nie ma zapięcia, a na obwodzie jedynie gumkę. Nie separuje piersi od siebie, raczej je spłaszcza.
-
Biust uniwersalny: Stanik zbliżony wyglądem do codziennej bielizny. Ma wyraźnie zaznaczone miseczki oddzielające piersi (z fiszbinami lub bez) i tradycyjne zapięcie. Utrzymuje naturalny wygląd biustu. Dobry dla każdego rozmiaru piersi (A-H), ale ze względu na stosunkowo cienkie ramiączka nie jest polecany dla dużych biustów i ekstremalnych wstrząsów.
-
Biust size plus: Rozmiary od C w górę wymagają zdecydowanego wsparcia w trakcie uprawiania sportu. Modele przeznaczone dla dużych rozmiarów charakteryzują się grubszym pasem pod biustem, bardziej zabudowanymi miseczkami i szerszymi ramiączkami. Najczęściej mają też podwójne zapięcie lub specjalne wzmocnienie między łopatkami.