Biust pod kontrolą: Jak wybrać stanik do biegania?

Źle dobrany biustonosz sportowy potrafi skutecznie zniechęcić do biegania. Powinien on być jak druga skóra. Przeczytaj nasz poradnik, czym się kierować przy wyborze stanika, żeby osiągnąć właśnie taki efekt, a treningi będą jeszcze przyjemniejsze.

Stanik do biegania Wojciech Małkowicz
fot. Wojciech Małkowicz 2015

Głównym kryterium przy wyborze stanika jest oczywiście rozmiar biustu. Na rynku jest dostępnych tyle modeli, że warto wiedzieć, które są dla Ciebie odpowiednie, a które możesz odrzucić w przedbiegach.

Wygląd i fason mają znaczenie dopiero wtedy, gdy odpowiadają naszym wymiarom i wymaganiom. Kupując sportowy biustonosz, trzeba też wziąć pod uwagę, że funkcjonalność nie zawsze idzie w parze z estetyką. Poniżej znajdziesz informacje, jak prawidłowo zmierzyć biust oraz jaki rodzaj stanika wybrać w zależności od rozmiaru.

Obwód biustonosza

Przy wyborze idealnego stanika należy zwrócić uwagę na kilka istotnych detali. Za podtrzymanie całego biustu odpowiada pas pod nim: nie może on w żadnym wypadku odstawać ani się przemieszczać, bo wtedy nie spełnia swojej funkcji, a jedynie obciera skórę. Dlatego dobrze, jeśli od wewnątrz jest wyścielony miękkim materiałem. Jeśli masz duże piersi, zwróć uwagę, by pas był odpowiednio szeroki i nie za bardzo elastyczny – w trakcie podskoków będzie odpowiedzialny za utrzymanie biustu w miejscu.

Zapięcie

W momencie zakupu stanik powinien być dopasowany w obwodzie, gdy jest zapięty na środkową haftkę. W trakcie intensywnego używania biustonosz może się nieco rozciągnąć lub skurczyć w praniu, więc warto mieć w zapasie regulację w obie strony.

Ramiączka

W żadnym wypadku nie powinny się wrzynać w ramiona pod ciężarem piersi. Za podtrzymywanie biustu odpowiada pas w obwodzie. Ramiączka powinny być tak wyregulowane, by stabilizować miseczki, a nie „podciągać” biust do góry. Za mocno ściągnięte ramiączka ciągną pas w górę, na łopatki, a musi trzymać się w poziomie. Regulacja ramiączek nie powinna się też luzować w trakcie wysiłku (uwaga na śliskie ramiączka i plastikowe, łatwo pękające elementy).

Wygoda i funkcjonalność

Materiał, jak każdy inny element sportowej bielizny, powinien być oddychający. Szczególnie ważne jest, by pas pod biustem i ramiączka były od spodu miękkie i delikatne dla skóry. Wszystkie metalowe elementy (haftki) muszą być tak zabezpieczone, by nie drażniły skóry.

Jaki wybrać typ stanika do biegania?

  • Biust sportowy: Biustonosz typu top sprawdza się tylko dla mniejszych biustów (A-C) i w dyscyplinach nienarażających biustu na duże wstrząsy. Top charakteryzuje się brakiem regulacji ramiączek i obwodu. Najczęściej nie ma zapięcia, a na obwodzie jedynie gumkę. Nie separuje piersi od siebie, raczej je spłaszcza.

  • Biust uniwersalny: Stanik zbliżony wyglądem do codziennej bielizny. Ma wyraźnie zaznaczone miseczki oddzielające piersi (z fiszbinami lub bez) i tradycyjne zapięcie. Utrzymuje naturalny wygląd biustu. Dobry dla każdego rozmiaru piersi (A-H), ale ze względu na stosunkowo cienkie ramiączka nie jest polecany dla dużych biustów i ekstremalnych wstrząsów.

  • Biust size plus: Rozmiary od C w górę wymagają zdecydowanego wsparcia w trakcie uprawiania sportu. Modele przeznaczone dla dużych rozmiarów charakteryzują się grubszym pasem pod biustem, bardziej zabudowanymi miseczkami i szerszymi ramiączkami. Najczęściej mają też podwójne zapięcie lub specjalne wzmocnienie między łopatkami.

Jak dobrać rozmiar stanika?

1. Obwód pod biustem

Stanik do biegania, wymiaryRodale Images
rys. Rodale Images

Miarkę przyłóż ściśle, równolegle do podłoża. Obwód pod biustem mierz na wydechu. Uzyskaną wartość zaokrąglij w dół (jeśli np. wyszło 79 cm, to Twoim obwodem jest 75 – obwody biustonoszy podawane są co 5 cm). Jeśli różnica między Twoim pomiarem a niższą wartością jest niewielka (np. 76 cm – 1 cm mniej od najbliższej wartości podawanej przez producentów), lepiej wybierz kolejny, mniejszy obwód (w tym wypadku 70). To właśnie pas będzie utrzymywał piersi w czasie aktywności, więc musi mocno się trzymać.

2. Obwód w biuście

Stanik do biegania, wymiaryRodale Images
rys. Rodale Images

Najlepiej mierzyć bez biustonosza lub tylko w dobrze dobranym staniku. Obwód zmierz w najszerszym miejscu biustu, miarkę przykładając luźno, równolegle do podłoża.

3. Dopasowanie

Stanik do biegania, wymiaryRodale Images
rys. Rodale Images

Od obwodu w biuście odejmij wartość pod biustem. Wynik pozwoli Ci wybrać rozmiar miseczki z tabeli producenta. Mierząc stanik, upewnij się, że to pas pod biustem trzyma ciężar piersi, a nie ramiączka. Jeśli stanik ma fiszbiny, powinny kończyć się na środku pachy, a nie wbijać w połowie piersi – świadczy to o zbyt małym rozmiarze miseczki.

Polecamy również:

RW 04/2011

Zobacz również:
REKLAMA
}