Pranie i konserwacja butów do biegania nie jest sprawą ani łatwą, ani przyjemną, ale ze względów praktyczno-higienicznych - niestety konieczną. Profilaktyka to klucz, a dodatkowo są sposoby, aby cały proces uczynić nieco łatwiejszym - oto 8 przetestowanych przez nas domowych patentów, które przywrócą Twojemu obuwiu świeżość (gwiazdki oznaczają skuteczność w usuwaniu brzydkiego zapachu), plus 4 metody polecane przez Czytelników RW.
Herbata w torebkach
**
Popularny domowy sposób, który ma wiele propagatorek wśród babć i mam. Jeżeli pijesz herbatę ekspresową w saszetkach, możesz ją wykorzystać do walki z brzydkim zapachem. Włóż do butów na kilka-kilkanaście godzin po kilka torebek suchej czarnej herbaty, a wciągnie brzydkie zapachy. Skuteczne w profilaktyce i przy lekkich smrodkach.
Zamrażarka
***
Na brzydkie zapachy pomogą niskie temperatury. Będziesz jednak do tego potrzebować wolnego miejsca w zamrażarce. Wkładasz buty do foliowych worków, szczelnie zawiązujesz i zamykasz w lodówce na kilka godzin. Bakterie, które powodują nieprzyjemne zapachy, lubią ciepłe i wilgotne środowisko. Po wysłaniu ich na przymusowe zimowe ferie powinny opuścić Twoje obuwie.
Soda oczyszczona
*****
Stara, ale nadal bardzo skuteczna metoda. Wsypujesz do butów jedną-dwie łyżki sody oczyszczonej i zostawiasz na noc. Biały proszek doskonale wchłania zapachy i zabija bakterie. Jedynym minusem tej metody jest problem z dokładnym pozbyciem się później całej sody z butów. Możesz wykorzystać do tego odkurzacz z wąską ssawką.
Katadyn micropur
****
Swojego czasu hit internetu. Vloger z united-cyclists.com zdradził, że swoje śmierdzące buty moczy w roztworze wody i tabletek do uzdatniania z chlorem i jonami srebra. Dostaniesz takie w aptece: 100 tabletek to cena ok. 90 zł (20 tabletek dostaniesz za ok. 20 zł). Rozpuść w wodzie, namocz gąbkę, dokładnie przetrzyj buty w środku i odstaw do wyschnięcia.
Żwirek do kuwet
***
Posiadacze kotów mogą skorzystać ze żwirka do kuwety. Do czystej skarpety lub zrobionego z materiału woreczka wsypujesz żwirek. Taką paczuszkę wsadzasz do buta, gdy jeszcze jest wilgotny po treningu, i zostawiasz na noc. Zapaszki zostaną wchłonięte. Trzeba jednak schować buty przed pupilem, żeby nie pomylił Twojego obuwia ze swoją toaletą.
Już za późno na zapobieganie? Zobacz, jak prać buty do biegania, aby ich nie uszkodzić.