Jak dbać o buty do biegania? Sposoby na śmierdzące obuwie sportowe

Wstrzymujesz oddech przy zakładaniu butów do biegania, bo raczej nie pachną fiołkami? Wygląda na to, że rozgościły się w nich obce stwory, blisko spokrewnione ze skunksem. Na szczęście można je łatwo wyprosić. Oto 12 skutecznych sposobów na pozbycie się brzydkiego zapachu ze sportowego obuwia.

12 sprawdzonych sposobów na śmierdzące buty do biegania shutterstock.com
Wysiłek = pot, a pot = brzydki zapach. Zobacz, jak dbać o swoje buty do biegania i zapomnij o charakterystycznej woni obuwia sportowego (fot. Rodale images).

Pranie i konserwacja butów do biegania nie jest sprawą ani łatwą, ani przyjemną, ale ze względów praktyczno-higienicznych - niestety konieczną. Profilaktyka to klucz, a dodatkowo są sposoby, aby cały proces uczynić nieco łatwiejszym - oto 8 przetestowanych przez nas domowych patentów, które przywrócą Twojemu obuwiu świeżość (gwiazdki oznaczają skuteczność w usuwaniu brzydkiego zapachu), plus 4 metody polecane przez Czytelników RW.

Herbata w torebkach

**

Popularny domowy sposób, który ma wiele propagatorek wśród babć i mam. Jeżeli pijesz herbatę ekspresową w saszetkach, możesz ją wykorzystać do walki z brzydkim zapachem. Włóż do butów na kilka-kilkanaście godzin po kilka torebek suchej czarnej herbaty, a wciągnie brzydkie zapachy. Skuteczne w profilaktyce i przy lekkich smrodkach.

Zamrażarka

***

Na brzydkie zapachy pomogą niskie temperatury. Będziesz jednak do tego potrzebować wolnego miejsca w zamrażarce. Wkładasz buty do foliowych worków, szczelnie zawiązujesz i zamykasz w lodówce na kilka godzin. Bakterie, które powodują nieprzyjemne zapachy, lubią ciepłe i wilgotne środowisko. Po wysłaniu ich na przymusowe zimowe ferie powinny opuścić Twoje obuwie.

Soda oczyszczona

*****

Stara, ale nadal bardzo skuteczna metoda. Wsypujesz do butów jedną-dwie łyżki sody oczyszczonej i zostawiasz na noc. Biały proszek doskonale wchłania zapachy i zabija bakterie. Jedynym minusem tej metody jest problem z dokładnym pozbyciem się później całej sody z butów. Możesz wykorzystać do tego odkurzacz z wąską ssawką.

Katadyn micropur

****

Swojego czasu hit internetu. Vloger z united-cyclists.com zdradził, że swoje śmierdzące buty moczy w roztworze wody i tabletek do uzdatniania z chlorem i jonami srebra. Dostaniesz takie w aptece: 100 tabletek to cena ok. 90 zł (20 tabletek dostaniesz za ok. 20 zł). Rozpuść w wodzie, namocz gąbkę, dokładnie przetrzyj buty w środku i odstaw do wyschnięcia.

Żwirek do kuwet

***

Posiadacze kotów mogą skorzystać ze żwirka do kuwety. Do czystej skarpety lub zrobionego z materiału woreczka wsypujesz żwirek. Taką paczuszkę wsadzasz do buta, gdy jeszcze jest wilgotny po treningu, i zostawiasz na noc. Zapaszki zostaną wchłonięte. Trzeba jednak schować buty przed pupilem, żeby nie pomylił Twojego obuwia ze swoją toaletą.

Już za późno na zapobieganie? Zobacz, jak prać buty do biegania, aby ich nie uszkodzić.

Pochłaniacz wilgoci i zapachów

****

Jeśli nie chcesz bawić się domowymi sposobami, możesz kupić „pochłaniacz zapachów i wilgoci do butów” – dokładnie tak to się nazywa. Znajdziesz w drogerii lub w internecie. Koszt to kilkanaście złotych, a wystarcza nawet na kilka miesięcy. Pochłaniacz zawiera materiały, które eliminują przykre zapachy i usuwają wilgoć (np. bambusowy węgiel drzewny).

Dezodoranty

***

Jeśli buty jeszcze nie przeniknęły intensywnym zapachem, możesz stosować regularnie dezodorant do butów, np. Scholl Odour Control. Zwalcza bakterie i grzyby, które powodują nieprzyjemny zapach. Naturalnym dezodorantem jest drewno cedrowe, z którego robi się prawidła. Sprawdź, czy nie masz takich gdzieś na dnie szafy. Koszt nowych to około 200 zł.

Słońce i wiatr

**

Po treningu marzysz o prysznicu, a nie o pielęgnacji butów. Natomiast jest to najlepszy moment, by usunąć brzydkie zapachy w zalążku, zanim przegrupują swoje pododdziały, wezwą posiłki i uderzą z większą siłą. Rozwiąż buty i wyciągnij język na zewnątrz (możesz też wyjąć wkładkę). Zostaw je w suchym, słonecznym i przewiewnym miejscu na 1-2 godziny.

Sprawdź też, jak czyścić pozostałe elementy sprzętu sportowego.

Inne sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu z butów sportowych

Problem z nieprzyjemnymi zapachami pojawia się głównie latem. Nawet jeśli wcześniej buty nigdy nie dawały oznak, że zostały zasiedlone przez śmierdzące towarzystwo, warto w tym czasie postawić na profilaktykę lub sięgnąć po środki ostatecznej eliminacji.

  • Kulki do butów. Najgorzej Twoje buty mają po wyjazdowym treningu lub zawodach, kiedy mokre zamykasz je w szczelnym worku lub torbie. Dobrze w takich sytuacjach sprawdzą się kulki dezodoryzujące, które perfumują i neutralizują nieprzyjemne zapachy. W Decathlonie dostaniesz takie firmy Artengo.

  • Dezynfekcja i ultrafiolet. Urządzenie do dezynfekcji obuwia, które ma u siebie podolog i szewc, zdarza się je spotkać również w klubach fitness. Wkładasz obuwie, wrzucasz bilon i po około 8-10 minutach wyciągasz zdezynfekowane obuwie. Dostępne są też urządzenia do użytku domowego, które potraktują buty ultrafioletem (np. SteriShoe).

  • Suszarka do butów z ozonem. Wysuszysz buty, a dzięki zastosowaniu ozonu pozbędziesz się grzybów i bakterii odpowiedzialnych za przykre zapachy. Dzięki swojej konstrukcji zabójcze środki docierają do każdego zakamarka buta. Koszt takiej suszarki waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych (w zależności od producenta).

  • Boot Bananas. Zrobione są z naturalnych produktów, m.in. bambusowego węgla drzewnego, sody oczyszczonej, olejku z drzewa herbacianego i olejku cytrynowego. Zwalczają nieprzyjemne zapachy, absorbują wilgoć, walczą z bakteriami i grzybami. Krótko mówiąc - Twoje buty kupowałyby Boot Bananas (bootbananas.pl).

RW 08/2015  

REKLAMA
}