W tym wydaniu testu RW buty ułożyliśmy według pewnego schematu: amortyzacja, waga, wysokość podeszwy, elastyczność i wsparcie. Na początku tego przewodnika znajdziecie więc modele mocno amortyzowane i stabilne, a lżejsze i mniej stabilizujące bliżej jego końca. Przed Tobą najlepsze buty do bicia tej jesieni rekordów na asfaltowych trasach.
Buty, które wylądowały w środkowej części, będzie cechować dobry stosunek dynamiki i stabilizacji – te modele powinny przypaść do gustu wielu biegaczom. Jeśli nie jesteście pewni, które z nich najlepiej spełnią Wasze oczekiwania, zapraszamy do lektury!
Co się kryje za wykresami?
Każdy but jest testowany mechanicznie na specjalnych maszynach w Laboratorium RW w Portland. Grafiki pokazują, jak dany model wypada na tle przeciętnego buta biegowego pod względem amortyzacji i elastyczności. Dane dotyczące wagi odnoszą się do damskiej „7” i męskiej „9”.
REKLAMA
REKLAMA
producenci
fot. producenci
Hoka One One Clifton 4
Cena: 569,99 zł
Pianka jest nieco twardsza, ale testerzy nadal czuli sporą miękkość podczas biegu przy jednoczesnym wrażeniu, że nowe Hoka One One Clifton 4 są szybsze.
Hoka ma nowy design i nowy Clifton jest tego doskonałym dowodem. But wygląda, jakby wpisywał się w aktualne trendy, ale wszystkie jego cechy związane z maksymalną amortyzacją pozostały bez zmian. Wrażenie bardziej subtelnej konstrukcji to efekt przemalowania części pianki, dzięki czemu wydaje się, że but „siedzi” odrobinę niżej, a pianki jest mniej. Z testów RW Lab wynika, że jest ona nieco twardsza, ale nasi testerzy nadal czują sporą miękkość przy jednoczesnym wrażeniu, że buty są szybsze. W połączeniu z nową mieszanką gumy na podeszwie ma to sprawić, że trwałość tego modelu będzie jeszcze większa. „Prałem je i suszyłem, wypychając starymi gazetami, a nadal wyglądają jak w dniu, gdy wyjąłem je z pudełka” – napisał jeden z testerów po przebiegnięciu około 250 km, w tym biegu ultra na 80 km.
Wersja „codzienna” butów, które Nike stworzył przy projekcie Breaking2. Zoom Fly jest uniwersalny i sprawdzi się zarówno podczas biegów tempowych i interwałowych, jak i na maratonie. Wyróżnia go wąska i oplatająca stopę cholewka, wzmocniona włóknami Flywire, oraz sztywna podeszwa – połączenie grubej pianki okalającej płytkę z nylonu z wtryskiwanym włóknem węglowym. Całość jest bardzo lekka i daje mocne wybicie.
REKLAMA
REKLAMA
producenci
fot. producenci
Saucony Omni 16
Cena: 569 zł
Omni to model aspirujący do bycia modnym i szybkim. Wszystko zaczyna się od stylu – nowy rodzaj meshu, tkanego z różną gęstością, wyeliminował konieczność stosowania elementów wgrzewanych w przedniej części cholewki przy zachowaniu dobrego trzymania stopy w części środkowej. Nowe Omni zapewnia gładsze lądowanie przez wyrzucenie drugiej warstwy pianki, która znajdowała się pod piętą. Teraz całość jest jednolita pod całą powierzchnią stopy.
Zeszłoroczny laureat nagrody za najlepszy debiut nadal „jeździ” na tym samym podwoziu. Nasi testerzy lubią mocne podtrzymanie łuku stopy oraz szeroką podeszwę, która zapewnia dobre trzymanie stopy od początku przetoczenia na piętę aż po wybicie z palców. Cholewka wykonana w technologii engineered mesh daje poczucie dużego komfortu i przestrzeni przy zachowaniu dobrego trzymania stopy.
REKLAMA
REKLAMA
producenci
fot. producenci
Adidas UltraBoost ST
Cena: 849 zł
„Myślałam, że UltraBoost ST Would będzie ciężki i toporny. Myliłam się! Daje świetną kombinację amortyzacji z dobrym wsparciem i sprężystym odbiciem”.
Mimo że nazwa nie sugeruje zmian, to mamy do czynienia z drugą generacją tego modelu. But doczekał się kilku drobnych modyfikacji (głównie cholewki), ale summa summarum bardzo pozytywnie wpływają one na dopasowanie buta. Adidas użył odrobinę gęstszego zaplotu włókien w części środkowej, żeby poprawić trzymanie stopy. Wyrzucono też charakterystyczny, plastikowy mostek, który tworzył trzy paski i tym samym logo Adidasa. Zamiast niego użyto materiałów cieńszych i mniej sztywnych, eliminując ryzyko powstawania ucisków podczas ruchów skrętnych stopy. Testerzy raportowali nam, że buty wypadają o pół rozmiaru większe – ucieszy to tych, którzy mają szersze stopy, a pozostali muszą kupić je o pół rozmiaru mniejsze.
Jednym słowem: mmmmm. Jeśli pragniesz miękkości, to po te Brooksy musisz sięgnąć. To zawsze był „cadillac” , ale w tym roku, dzięki zastosowaniu zmienionej pianki tuż pod powierzchnią wkładki, jest jeszcze bardziej miękko. Potwierdzają to wyniki z RW Lab i opinie testerów, którzy bardzo pozytywnie oceniają amortyzację, dopasowanie i komfort. Do gustu przypadła im usztywniana cholewka, która przyjemnie otacza stopę.
REKLAMA
REKLAMA
producenci
fot. producenci
Altra Paradigm 3.0
Cena: 450 zł
Paradigm to model Altry z najwyżej półki amortyzacyjnej, który cieszy się sporą popularnością. But jest lekki, miękki i stabilny. Podeszwa jest niemal tak gruba, jak w modelu Hoka One One Clifton 4, i jest nawet bardziej miękka w przodostopiu (Paradigm jest najbardziej miękkim butem w tej części, jaki występuje w tym zestawieniu). Producent podszedł do wsparcia w bucie w dość nienachalny sposób. Ono „czuwa” i jest, kiedy go potrzebujesz, ale nie będzie modyfikowało Twojego kroku, jeśli nie będzie to potrzebne. W tym celu Altra wykorzystuje „szyny”, które biegną dookoła podeszwy i stabilizują krok. Testerzy wypowiadali się bardzo pozytywnie o amortyzacji i wsparciu, wielu jednak narzekało na język, który jest dość szeroki i mięsisty.
„Starzy użytkownicy serii 2000 na pewno pokochają tę edycję – stwierdziła nasza 61-letnia testerka Weronika, która w modelach GT-2000 biega od 1996 r. – But daje bardzo dobre wsparcie i jest bardzo wygodny do tłuczenia kilometrów”. Pozostali testerzy potwierdzili tylko te „sentymentalne” odczucia i chwalili buta za komfort. Bezszwowa cholewka bardzo dobrze oplata stopy przy zachowaniu świetnej wentylacji.
REKLAMA
REKLAMA
producenci
fot. producenci
New Balance 880v7
Cena: 499,99 zł
Testerzy ocenili ten uniwersalny model bardzo wysoko – głównie za amortyzację, komfort, dopasowanie i gładkie przetoczenie. To zasługa bardzo miękkiej amortyzacji w okolicach pięty i giętkiego przodostopia. Bardzo pozytywne noty zebrała też podeszwa, a zwłaszcza bieżnik z licznymi nacięciami, który zapewnia sporą elastyczność podeszwy. „Sprawia wrażenie bardzo stabilnego i daje sporo dynamiki, kiedy jej potrzebuję” – twierdzi 37-letnia testerka Joanna.
„Mój pierwszy bieg we FloatRide był spokojny, ale i tak miałem tempo o 20 s na kilometr szybsze niż normalnie. But przetacza się bardzo łatwo i szybko”.
Reebok kontynuuje swój wielki powrót do biegowego świata z modelem FloatRide (zeszłoroczny model Harmony Road dostał wiosną nagrodę za najlepszy debiut). Sercem buta jest wyjątkowo sprężysta i lekka pianka, zwana właśnie FloatRide. W naszym laboratorium but wykazywał niesamowite wyniki w testach zwrotu energii i plasował się w czołówce razem z modelami Adidasa na piance Boost. W praktyce przekłada się to na bardzo komfortowy, responsywny i dynamiczny bieg, że aż chce się przyspieszać. Cholewka wygląda jak zdjęta z modelu UltraBoost – jest rozciągliwa i miękka, co, zdaniem niektórych biegaczy, wiązało się z utratą stabilności.
REKLAMA
REKLAMA
producenci
fot. producenci
Saucony Ride 10
Cena: 539 zł
Saucony, poza drobnymi zmianami cholewki, skupiło się tym razem głównie na „podwoziu”. Wyrzucono dodatkową warstwę pianki z okolic pięty i zmieniono nieco strukturę tej w okolicach śródstopia. Badania wykazały, że oba te obszary są twardsze niż w poprzedniej edycji, ale nadal mamy do czynienia ze sporą ilością amortyzacji bez utraty dynamiki. But cechuje też większa elastyczność, co pozytywnie ocenili testerzy.
Z czego wynika tak mocna pozycja Ghosta rok po roku? To ciągle bardzo uniwersalna konstrukcja, dobra dla nowych biegaczy szukających dobrze amortyzowanej treningówki, oraz dla szybszych wyjadaczy potrzebujących dynamicznych butów na długie kilometry. To ta uniwersalność jest sekretem sukcesu Ghosta, który po raz szósty zgarnia nagrodę Wybór Redakcji. Testerzy doceniali przede wszystkim wygodne i bezpieczne trzymanie stopy przez cholewkę oraz bardzo dużą żywotność amortyzacji podeszwy, która pozostała konstrukcyjnie niezmieniona w stosunku do poprzedniej edycji. Jeden z naszych testerów powiedział: „Sprawia wrażenie odrobinę ciężkiego, ale to drobnostka, biorąc pod uwagę pozostałe jego walory. Dużym plusem jest również to, że jego cena nie wzrosła już od czterech edycji”.
REKLAMA
REKLAMA
producenci
fot. producenci
Under Armour Charged Bandit 3
Cena: 439,95 zł
Zupełnie przeprojektowany na rok 2017 „Bandyta” wykorzystuje konstrukcję SpeedFit, która – w połączeniu z zewnętrznym klipsem z tworzywa – bardzo dobrze trzyma i otula piętę, zapewniając świetną stabilność. Cholewka została zupełnie zmieniona i bazuje na oddychającej, oczkowatej i tkanej siateczce, rzadko spotykanej w butach tej klasy. Testerzy pozytywnie wypowiadali się o uczuciu oplatania przodu stopy z jednoczesnym zachowaniem elastyczności, umożliwiającej swobodną pracę palców. Zdarzyły się jednak opinie, że but lekko ociera w okolicach kostki, szczególnie jeśli zdecydujemy się na bieg bez skarpetek. Sugerujemy zakupy w sklepach stacjonarnych, gdzie masz możliwość przymierzenia modelu i sprawdzenia, czy leży dobrze. Jeśli tak, zyskasz bardzo dobre buty o średniej miękkości, świetnym trzymaniu stopy i dużej dynamice przy szybszych akcentach.
Testerzy zgodnie pochwalili GOrun Ride 6 za nową cholewkę o oczkowej strukturze przestrzennej, ale jednocześnie na tyle stabilnej, żeby utrzymać stopę w ryzach. Konstrukcja pozwala na zastosowanie dużych oczek, szczególnie w górnej części na wysokości palców oraz z boku buta. Reakcje na nową amortyzację były mieszane, ale ci, którzy biegali w poprzedniej wersji tego buta, mówili, że nie jest już aż tak miękki. Z badań w RW Lab wnioskujemy, że to zasługa cieńszej i twardszej pianki. Nadal jest miękka, ale nie „grząska”.
REKLAMA
REKLAMA
producenci
fot. producenci
Reebok OSR Grasse Road
Cena: 499 zł
Seria „drogowa” w Reeboku rozrasta się dynamicznie i pojawia się kolejny zawodnik: Grasse Road. Konstrukcja jest dość szeroka, szczególnie w środkowej części dając sporą swobodę, ale trzyma stopę solidnie. Cholewka jest bezszwowa i nie powinna drażnić. Podeszwa z pianki KooshRide TPU zapewnia sporą amortyzację i dynamikę, na spodzie zaś użyto gumy o podwyższonej odporności na ścieranie, która asfaltu się nie boi.
Road Hawk to idealny przykład buta kierowanego do młodszego pokolenia biegaczy. Jego główna zaleta to lekkość. Miękka i bezszwowa cholewka w bardzo lifestylowej estetyce „posadzona” jest na piance Flye- Foam – tej samej, którą znajdziemy w topowych modelach DynaFlyte i Kayano. Pianka ta zapewnia bardzo dobrą amortyzację i dużą lekkość, co pozwala uznać te buty za model treningowo-startowy lub startowy na dłuższe dystanse dla cięższych osób.
REKLAMA
REKLAMA
producenci
fot. producenci
Mizuno Wave Shadow
Cena: 499,99 zł
Shadow zajmuje miejsce bardzo lubianego i wysoko ocenianego modelu Sayonara, zapewniając spory komfort przy bardzo dużej dynamice. Tak jak większość konstrukcji Mizuno, bazuje na płytce Wave, która w tym modelu uformowana jest tak, żeby zapewnić dużą responsywność i zwrot energii przy szybkim przetoczeniu. Jeśli na co dzień trenujesz w modelu Rider, to Shadow może być świetną alternatywą na szybkie treningi i starty.
Ultramaraton w Himalajach na wysokości 5000 metrów to wyzwanie, któremu nie sposób się oprzeć.
REKLAMA
Ups... widzimy, że masz AdBlocka.
Nasz serwis jest dostępny całkowicie bezpłatnie, ale żeby taki mógł pozostać, musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz naszą pracę, dodaj tę stronę do wyjątków. Nie musisz wchodzić w ustawienia przeglądarki. Wystarczy kliknąć poniżej.
Komentarze