Buty do biegania są naszym jedynym istotnym akcesorium sportowym. Warto używać ich zgodnie z przeznaczeniem i mieć na uwadze to, by były jak najlepiej dopasowane do kształtu Twojej stopy. Koniec końców - gra toczy się o Twoje zdrowie i komfort, a na tych nie warto oszczędzać. Zebraliśmy poniżej wiele pytań, które przez lata zadawali nam Czytelnicy Runner's World. Sprawdź, jak teoria powinna działać w praktyce!
Pytanie: Czy rodzaj nawierzchni, po jakiej biegam, ma wpływ na zużycie buta?
Odpowiedź: Oczywiście, że tak. Bieganie po asfalcie czy betonie dużo szybciej zużywa buty. Ale największy wpływ ma na to sposób, w jaki biegasz. Ciężka osoba, mocno lądująca na piętach, nawet jeśli biega tylko po leśnych ścieżkach, szybciej zużyje system amortyzujacy w swoich butach niż ta, która lubi twarde nawierzchnie, ale nie ma nadwagi i biega, lądując na przedniej części stopy.
Pytanie: Kiedy dużo biegam, schodzi mi paznokieć w najdłuższym palcu. Jak znaleźć buty, w których nie będę miał takich problemów?
Odpowiedź: Najprawdopodobniej masz za małe buty. To zadziwiające, ale aż 80% biegaczy ma ten sam problem. Powód? Większość z nas ma jedną stopę wiekszą i kupując buty, nie bierzemy tego pod uwagę. Następnym razem ubierz oba buty i poproś sprzedawcę, by sprawdził, czy w obu masz wolną przestrzeń szerokości kciuka między końcem buta, a najdłuższym palcem u stopy (najczęściej jest to palec środkowy).
Pytanie: Kiedy należy zmienić buty na nowe?
Odpowiedź: Jeśli szanujesz stopy i kupiłeś buty, które mają je chronić, będą one spełniały to zadanie przez jakieś 600-800 km. Dlaczego taki przedział? Ponieważ to, jak szybko but się zużywa, zależy od nas. Jeżeli lądujemy na piętach ciężko, wówczas znosimy buty szybciej. Właściwości amortyzujące i stabilizujące z każdym krokiem się zmniejszają - tak samo jak w amortyzatorach w samochodzie.
Jeżeli po normalnym biegu czujemy, że buty nie dostarczają nam dostatecznej ochrony i amortyzacji, to prawdopodobnie czas na ich zmianę. Dajmy wówczas obuwiu około tygodnia, aby sprawdzić, czy to na pewno buty, czy może jesteśmy zmęczeni. Jeżeli mimo odpoczynku buty wydają nam się „bez życia", wymieńmy je. Większość biegaczy wymienia buty zbyt późno. Pamiętaj: startówki zużywają się szybciej! Dla nich żywotność to maksymalnie jeden maraton i kilka biegów ulicznych na dziesiątkę.
Pytanie: Jak mocno powinno się wiązać sznurówki w butach?
Odpowiedź: Dosyć mocno, by buty zachowywały się tak, jak to założyli producenci. Jeśli zostawisz sobie za dużo luzu, but nie będzie opinał łuku stopy w wystarczającym stopniu, przez co będziesz mieć na trasie dużo mniejszą stabilność. Oto krótki test na wiązanie: spróbuj ściągnąć zawiązany but z nogi za pomocą drugiego. Jeśli uda Ci się bez problemów - masz za luźne wiązanie. Nie warto jednak przesadzać w drugą stronę. Jeśli czujesz mrowienie lub mocny ucisk na wierzchu lub na przodzie stopy, to znaczy, że sznurówki są ściśnięte za mocno. Jeśli zastanawiasz się, jak konkretnie wiązać buty do biegania i czy jest jakiś najlepszy sposób wiązania sznurówek, przeczytaj artykuły Techniki wiązania butów do biegania oraz Jak wiązać buty do biegania? Historia węzła idealnego.