Czy można samemu zrobić buty z kolcami? [LIST CZYTELNICZKI]

Biegałam zimą w Zakopanem oblodzoną Drogą pod Reglami. Walczyłam o życie, żeby nie upaść. Wtem zauważyłam, że jeden z biegaczy ma wkręcone kolce w buty biegowe. Czy takie cudo można zrobić samemu, czy polecacie jakieś gotowe modele?

Czy można samemu zrobić buty z kolcami? Rodale
Czy można samemu zrobić buty z kolcami? (rys. Rodale)

W Polsce treningowe buty z kolcami należą do niszowych modeli. Najwięcej biegaczy używa ich w Skandynawii i rejonach alpejskich. Ciekawe modele w swojej ofercie ma firma Icebug, specjalizująca się w butach trailowych i zimowych.

ASICS wypuścił kiedyś serię modeli Arctic, które miały w zestawie wkręcane śruby. Można było je zdemontować, kiedy nie ma lodu. Domowymi sposobami także można zrobić buty z kolcami. Przerobienie trwa chwilę i kosztuje gorsze. Poświęć swoje stare i nieco wysłużone buty treningowe. Używaj hartowanych śrub stalowych z mocno zaznaczonymi, wystającymi główkami, które będą dobrze trzymać się podłoża.

Te o łącznej długości jednego cm są w sam raz. Takie śruby będą się trzymać w podeszwie, jednocześnie nie przebijając jej na wylot. Wkręć 10-15 śrub bezpośrednio w wystające elementy podeszwy buta. Rozmieść je równomiernie. Jeśli wkładka buta jest wykonana z żelu lub innego specjalnego materiału, rozmieść śruby na brzegach podeszwy. Użyj śrubokrętu, bo wkrętarką możesz docisnąć zbyt mocno i przekręcić gwint w gumie.

Nie wkręcaj śrub za głęboko: przestań, gdy główka śruby dotknie gumowego pokrycia podeszwy. W takich butach biegaj tylko po śniegu, lodzie lub miękkim piasku. Na asfalcie i betonie śruby będą się ślizgać.  

RW 12/2015

REKLAMA
}