Dlaczego nie wyczuwam różnicy po kupnie nowych butów? [LIST]

Po dwóch latach biegania w butach dla stopy neutralnej postanowiłem kupić nowy model w fachowym sklepie. Byłem oszołomiony, bo pan zaprosił mnie na kanapę, zrobił krótki wywiad (ile km biegam itp.), no i zbadał mi stopy na bieżni, nagrywając film. Po tym wszystkim stwierdził, że jestem pronatorem. Wybrałem najtańsze buty dla pronatorów (koszt: 400 zł). Biegam w nich do dzisiaj i… nie wyczuwam różnicy między tymi dla pronatorów, a poprzednim modelem (jedynie portfel uboższy). Co wy, eksperci, myślicie o tym całym zamieszaniu wokół pronacji i supinacji?

Dlaczego nie wyczuwam różnicy po kupnie nowych butów? [LIST] shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Naszym zdaniem dobór butów do określonej budowy stopy i sposobu przetaczania jej nie jest mitem i wymysłem marketingowym. Odpowiednie ułożenie stopy w bucie, który koryguje Twoją przypadłość, działa, nawet jeśli od razu nie czujesz różnicy.

To nie są buty ortopedyczne, tylko sportowe, i nie spodziewaj się, że poczujesz drastycznie inne ułożenie stopy w bucie – nawet nie powinieneś. Oczywiście są modele o większej pronacji i mniejszej. Być może zakupiony model daje nieznaczne wsparcie dla pronatorów, którego możesz w pierwszej chwili nie wyczuwać, a korygują u Ciebie to, co powinny. Efekt, czyli brak bólu w kończynach, czuć natomiast po wielu pokonanych kilometrach, np. na maratonie – jeśli buty zostały dobrane poprawnie (a zakładamy, że tak właśnie jest).

Czasem dobranie idealnego modelu buta do stopy to proces, a raczej poszukiwanie metodą prób i błędów. Kupowanie butów w sklepach dla biegaczy i kierowanie się naszymi zasadami daje szansę, że szybko znajdziesz idealny model dla siebie.

RW 08/2016

REKLAMA
}