Dlaczego nie wyczuwam różnicy po kupnie nowych butów? [LIST]

Po dwóch latach biegania w butach dla stopy neutralnej postanowiłem kupić nowy model w fachowym sklepie. Byłem oszołomiony, bo pan zaprosił mnie na kanapę, zrobił krótki wywiad (ile km biegam itp.), no i zbadał mi stopy na bieżni, nagrywając film. Po tym wszystkim stwierdził, że jestem pronatorem. Wybrałem najtańsze buty dla pronatorów (koszt: 400 zł). Biegam w nich do dzisiaj i… nie wyczuwam różnicy między tymi dla pronatorów, a poprzednim modelem (jedynie portfel uboższy). Co wy, eksperci, myślicie o tym całym zamieszaniu wokół pronacji i supinacji?

Dlaczego nie wyczuwam różnicy po kupnie nowych butów? [LIST] shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Naszym zdaniem dobór butów do określonej budowy stopy i sposobu przetaczania jej nie jest mitem i wymysłem marketingowym. Odpowiednie ułożenie stopy w bucie, który koryguje Twoją przypadłość, działa, nawet jeśli od razu nie czujesz różnicy.

REKLAMA

To nie są buty ortopedyczne, tylko sportowe, i nie spodziewaj się, że poczujesz drastycznie inne ułożenie stopy w bucie – nawet nie powinieneś. Oczywiście są modele o większej pronacji i mniejszej. Być może zakupiony model daje nieznaczne wsparcie dla pronatorów, którego możesz w pierwszej chwili nie wyczuwać, a korygują u Ciebie to, co powinny. Efekt, czyli brak bólu w kończynach, czuć natomiast po wielu pokonanych kilometrach, np. na maratonie – jeśli buty zostały dobrane poprawnie (a zakładamy, że tak właśnie jest).

Czasem dobranie idealnego modelu buta do stopy to proces, a raczej poszukiwanie metodą prób i błędów. Kupowanie butów w sklepach dla biegaczy i kierowanie się naszymi zasadami daje szansę, że szybko znajdziesz idealny model dla siebie.

RW 08/2016

Zobacz również:
Wbrew pozorom "piątka" to wymagający dystans, więc tylko dobry plan treningowy, uwzględniający bardzo różne jednostki treningowe, pozwoli Ci potem na trasie osiągnąć tempo na miarę Twoich możliwości. Żeby naprawdę szybko pognać do mety biegu na 5 km, musisz się przygotować do startu, realizując każdy trening bardzo poważnie i z poświęceniem.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA