Gadżety do biegania. Nowinki z Consumer Electronics Show

Postęp technologiczny nie omija biegania. Inteligentna odzież, smartwatche, nowoczesne wagi czy buty zbierające dane. Takie nowinki zaprezentowano w tym roku na targach Consumer Electronics Show. Zobacz, jakie gadżety producenci przygotowali dla biegaczy. 

gadżety do biegania, gadżety dla biegacza, Consumer Electronics Show Rodale Images
Bob Parks

W pierwszych dniach stycznia w Las Vegas, jak co roku, zorganizowane zostały targi elektroniki użytkowej Consumer Electronics Show. Wydarzenie jest organizowane w celu zaprezentowania nowinek technologicznych, które wkrótce mają szansę pojawić się w sprzedaży. Tegoroczne show było świetną okazją, aby przyjrzeć się najbliższej przyszłości gadżetów do biegania.

Nie wiadomo, jaki sprzęt trafi na polski rynek. Zawsze będzie można się poratować zamawiając urządzenie przez internet.

Wybraliśmy 10 najlepszych nowinek, na które warto zwrócić uwagę. 

Under Armour: HealthBox + Gemini + IBM

HealthBox 

Trzy bezprzewodowe urządzenia, które mogą działać osobno lub stworzyć centrum monitorowania aktywności fizycznej i parametrów organizmu.

  • UA Band - gumowe bransoletki, które zmierzą m.in. liczbę kroków, jakość snu i tętno spoczynkowe za pomocą technologii optycznej.
  • UA Chest Strap - tradycyjny pas do monitorowania pracy serca w czasie aktywności. 
  • Waga łazienkowa - automatycznie łącząca się z siecią wi-fi i przekazująca dane dotyczące masy ciała użytkownika do specjalnej aplikacji Under Armour. Poprzez masę ciała urządzenie ma możliwość rozpoznawania użytkowników (maksymalnie 8 osób).

Cena: $400, premiera 15.02 

Buty SpeedForm Gemini 2 record equipped 

Gemini 2 to buty nowej generacji, posiadające czujniki umieszczone w podeszwie, które śledzą tempo, krok i odległość, rejestrując jednocześnie ruch obu stóp podczas biegania. Dużym plusem jest brak konieczności treningu z telefonem, ponieważ zebrane dane możesz potem przenieść na konto użytkownika w aplikacji.

Cena: $150, premiera 29.02

IBM - system Watson

Under Armour nawiązało współpracę z IBM, a konkretnie z jego systemem komputerowym o nazwie Watson. Było o nim głośno, jak kilka lat temu wygrał amerykański teleturniej Jeopardy! (polskim odpowiednikiem był Va banque). Watson przeanalizuje wszystkie dane zgromadzone przez urządzenia monitorujące aktywność, a potem udzieli wskazówek, jaki trening i dieta są dla Ciebie najefektywniejsze.

gadżety do biegania, gadżety dla biegacza, Consumer Electronics Show Rodale Images
Bob Parks

Lumenus: inteligentne ubrania

Lumenus to startup zapoczątkowany przez pochodzącego z Los Angeles młodego projektanta mody - Jeremiego Walla. Na CES pochwalił się sportowymi kamizelkami, koszulkami i spodniami. 

To, co w ubraniach najbardziej intrygujące to ledowe lampki, które w wyjątkowy sposób dbają o bezpieczeństwo po zmroku. Podczas biegu ukryte LED-y mrugają w lewo lub w prawo, wskazując kierunek następnego zakrętu. Światła migają też, wyczuwając niebezpieczeństwo na skrzyżowaniach. Oprócz tego inteligentne ubrania posiadają specjalną lampkę, która pokazuje, w jakim stopniu udaje się utrzymać zakładane tempo treningu.

Jedyny minus jest taki, że użytkownik musi mieć przy sobie telefon i przed biegiem zaznaczyć dokładną trasę, ponieważ aplikacja wykorzystuje dane z Google Maps. Żywotność baterii wynosi 24 h.

Cena: $100-$495, premiera wiosną.

gadżety do biegania, gadżety dla biegacza, Consumer Electronics Show Rodale Images
Bob Parks

Fitbit: Blaze

Nowinka od firmy Fitbit to smartwatch do treningu i użytku na co dzień. Nowe cacko charakteryzuje duża, kolorowa tarcza wyświetlająca tekst, maile czy wpisy z terminarza. Posiada wymienne paski, dzięki czemu można nosić skórzaną wersję do pracy, a potem zmienić ją na wodoodporną gumkę i mierzyć swoje tętno na siłowni lub liczbę kroków. Dodatkowo na ekranie o wysokiej rozdzielczości obejrzysz animacje z ćwiczeniami. Żywotność baterii wynosi 5 dni. 

Cena: $199, już w sprzedaży. 

Bob Parks

NordicTrack: "Uciekająca" bieżnia

Jesteśmy w samym środku sezonu na bieżnię, dlaczego więc nie pomarzyć o lepszej maszynie do biegania? Nowa bieżnia NordicTrack ma cztery silniki pod taśmą, dzięki czemu możesz zmieniać nachylenie tradycyjnie w przód - tył, ale także na boki. Ma to dawać uczucie biegania po bezdrożach, jednocześnie pomóc w treningu równowagi i stabilizacji. Dodatkowo 60-calowy zakrzywiony ekran pokazuje wirtualną trasę w jakości 4K. 

Już nie możemy się doczekać, aż do sieci trafi pierwsze nagranie tanecznych wygibasów na tej bieżni (Zobacz o czym mowa: Gorączka sobotniej nocy na bieżni [WIDEO]). 

Cena: około $8,000, premiera pod koniec 2016 roku.

gadżety do biegania, gadżety dla biegacza, Consumer Electronics Show Rodale Images
Bob Parks

Caseco: czapka + słuchawki w jednym

Wodoodporne bezprzewodowe słuchawki od Caseco są zintegrowane z ciepłą czapką. Wyposażone po bokach w gumowe przyciski do sterowania głośnością. Niektóre modele dodatkowo mają odblaski. Działają zarówno z systemem iOS jak i Androidem. Ich głównym atutem ma być konkurencyjna cena w porównania do innych bezprzewodowych słuchawek.

Cena: $59, premiera w marcu.

gadżety do biegania, gadżety dla biegacza, Consumer Electronics Show Rodale Images
Bob Parks

Sensoria: inteligentne ubrania

Sensoria osadza czujniki w skarpetkach, koszulkach i stanikach sportowych. Wszystko po to, aby uzyskać jak najwięcej informacji o zdrowiu i aktywności. Zebrane dane można analizować samodzielnie dzięki aplikacji lub wysłać do trenera.

Skarpetki mają czujniki, które dostarczają dane m.in. o technice biegu, kadencji czy czasie kontaktu stopy z podłożem. Koszulki i staniki także przekazują informacje dotyczące kinematyki, ale oprócz tego dokładnie mierzą tętno.

Sensoria, startup zapoczątkowany przez byłych pracowników Microsoftu, niektóre z tych elementów pokazała już na ubiegłorocznych targach CES. Jednak produkty przedstawione w tym roku zostały ulepszone dzięki mniejszej baterii i bezprzewodowemu procesorowi (wielkości chipa), które mają się pojawić jeszcze w tym roku na rynku. Udoskonalona została też aplikacja zbierająca i analizująca dane.

Cena: $139-$199.

gadżety do biegania, gadżety dla biegacza, Consumer Electronics Show Rodale Images
Bob Parks

Mio: Slice i PAI

Firma Mio przyjechała na CES z nowym zegarkiem (choć z wyglądu przypomina bransoletkę) monitorującym pracę serca. Nowością jest wskaźnik PAI (Personal Activity Intelligence), opracowany we współpracy z fizjologami. Ma on pokazać, jak trening wpływa na długowieczność. Podobnie jak z innymi wskaźnikami jest on zmienny. Im więcej trenujesz, tym lepszy rezultat otrzymujesz.

Cena: $199, premiera jeszcze w tym roku. 

gadżety do biegania, gadżety dla biegacza, Consumer Electronics Show Rodale Images
Bob Parks

Levl: czujnik spalania tłuszczu

Ta skrzyneczka wyczuwa aceton w wydychanym powietrzu. Na tej podstawie określa, jak efektywnie spalasz tłuszcz. Przy pomiarze otrzymujesz ocenę, prawie jak w szkole, w skali od 1 do 5.

Tym urządzeniem możesz sprawdzić, czy trening na spalanie wałeczków i dieta, rzeczywiście powodują, że sięgasz po te rezerwy. A to z kolei może pomóc wybrać najskuteczniejszy trening. 

Cena: nieznana, premiera jeszcze w tym roku.

REKLAMA
}