Ile butów do biegania potrzebujesz?

Do biegania potrzebujesz naprawdę niewiele rzeczy, ale jedną z tych, bez których trudno się obejść, są oczywiście buty. To, że powinny być to modele przeznaczone do biegania, właściwie jest już dla wszystkich oczywiste. Ale czy do regularnego trenowania wystarczy jedna para?

Ilu butów do biegania potrzebujesz? eobuwie.pl
fot. eobuwie.pl

Bakcyla biegania zazwyczaj nie łapie się już od pierwszego treningu. Często wracamy z niego ciężko zdyszani, a na drugi dzień bolą mięśnie i trudno od razu z radością i entuzjazmem ponownie wyruszyć na trasę. Przyjemność z takiego wysiłku i głód biegania zaczynają się pojawiać po około 10 regularnych treningach. Frajdę z biegania zwiększają dobrze dobrane buty.

Teoretycznie możesz biegać tylko w jednej parze, ale jeśli chcesz trenować systematycznie i bez kontuzji, to warto zaopatrzyć się przynajmniej w dwie pary butów: te do biegania po twardych nawierzchniach (asfalt, beton, kostka itd.), oraz buty do biegania w terenie (polne ścieżki, leśne dukty, górskie szlaki itd.). Badania pokazują, że bieganie w dwóch parach butów dopasowanych do podłoża i rodzaju treningu zmniejsza ryzyko urazów i zmian przeciążeniowych, a dobór odpowiedniego modelu do terenu, w jakim biegamy, dodatkowo zwiększa przyjemność z pokonywania kolejnych kilometrów.

Ilu butów do biegania potrzebujesz? eobuwie.pl
fot. eobuwie.pl

Buty do biegania po asfalcie

Pomogą Ci jak najszybciej i jak najbardziej komfortowo pokonywać duże ilości kilometrów, po równej, twardej nawierzchni. Mają prawie gładką podeszwę zewnętrzną z materiału, który utrzymuje przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni, bardzo dobrze neutralizują siłę uderzenia stóp o podłoże i wykonane są ze stosunkowo lekkich i elastycznych materiałów. Posiadają niewiele elementów zwiększających ich wytrzymałość, bo na równych trasach ich nie potrzebują, ale są za to dynamiczne, lekkie i przewiewne, jak np. adidas Supernova 2, który waży 272 gramów.

Konstrukcja butów do biegania po asfalcie bierze też pod uwagę biomechanikę stopy biegacza. Są osoby, które nie potrzebują żadnego wsparcia ze strony butów, by biegać bez kontuzji - dla nich projektowane są buty neutralne. Są jednak osoby, które mają np. nadmierną pronację i potrzebują butów, które będą stabilizować stopę w czasie przetaczania, takich jak np. ASICS Gel-Kayano 29.

W butach na asfalt bardzo ważna jest dobra amortyzacja, która zmniejsza obciążenia, jakim poddawane są stawy przy każdym lądowaniu. Ale to nie wszystko - pianki, z których wytwarzane są dziś podeszwy środkowe, jak np. Fresh Foam w butach New Balance Fresh Foam More V4, zapewniają nie tylko doskonałą amortyzację, ale też niejako „oddają” energię lądowania i pomagają Ci w łatwiejszym przemieszczaniu się do przodu.

Ilu butów do biegania potrzebujesz? eobuwie.pl
fot. eobuwie.pl

Buty trailowe

Jasne, że możesz w butach na asfalt biegać po suchych parkowych alejkach czy nawet leśnych duktach, ale kiedy spadnie deszcz lub śnieg albo trasa będzie trudniejsza technicznie, potrzebujesz butów stworzonych do takich warunków. Modele trailowe nie tylko zapewnią Ci dużo lepszą przyczepność w każdych okolicznościach i w każdym terenie, ale też uchronią Twoje stopy np. przed ostrymi kamieniami.

Buty trailowe mają grubszą podeszwę zewnętrzną i - podobnie jak opony do samochodów terenowych - mają bieżnik z wypustkami, który nie tylko zapewnia dobre trzymanie w grząskim i śliskim terenie, ale też pozwala na bieg bez poślizgów na szutrze lub kamienistych górskich szlakach - dobrym przykładem będzie model New Balance Hierro 7).  

Buty do biegania w terenie są nieco cięższe, ale to dlatego, że mają dodatkowe elementy, które chronią Twoje stopy przed uderzeniem o kamień czy korzenie, jak np. adidas Terrex Agravic Flow 2 GTX. Cholewka tego modelu, podobnie zresztą jak konkurencyjnego ASICS Gel-Sonoma 6 GTX wykorzystuje nieprzemakalna tkaninę Gore-Tex, by biegacze miał suche stopy nawet w czasie opadów deszczu lub śniegu.

Kiedy NIE używać butów trailowych? O ile można wyskoczyć w butach do biegania po asfalcie na trening do parku, o tyle unikaj raczej biegania w trailówkach po betonie, czy asfalcie. Na tych nawierzchniach można dosyć łatwo i szybko zetrzeć gumowe wypustki znajdujące się na podeszwie i kiedy wrócisz na szlaki, ich przyczepność będzie wyraźnie mniejsza.

Ilu butów do biegania potrzebujesz? eobuwie.pl
fot. eobuwie.pl

W zakupie dobrych butów do biegania może Ci pomóc obecna kampania, jaką prowadzi eobuwie.pl pod hasłem „Biegaj bez ograniczeń po każdej nawierzchni”. Została ona zrealizowana we współpracy z adidas, New Balance oraz  ASICS, czyli czołowymi producentami butów do  biegania.

„Niezależnie od tego, jak długo biegasz, czy jesteś początkujący, czy zaawansowany, jesteś kobietą czy mężczyzną, biegasz w »miejskiej dżungli«, po wyznaczonych ścieżkach do biegania czy też w trudnym leśnym terenie, w eobuwie.pl zawsze znajdziesz specjalistyczne buty do biegania dla siebie” – mówi Natalia Załęcka, dyrektor marketingu eobuwie.pl.

Niezależnie od tego, jakich butów teraz szukasz, pamiętaj również, że najważniejszy jest Twój komfort. Buty do biegania, niezależnie od tego po jakiej nawierzchni, muszą być po prostu wygodne. I tego się trzymaj!

MD

Zobacz również:
}